הצגות של מחזאים סורים יתחרו בפסטיבל "מסרחיד" בעכו

"ירח בשמי דמשק" מאת מועתז אבו סאלח, ו"אביר בעת התבוסה", עיבוד של הצגת "הליצן" מאת מוחמד אלמאג'וט ישתתפו בפסטיבל שיערך בספטמבר ויתקיים על טהרת השפה הערבית

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

שתי הצגות של מחזאים סורים יתחרו בפסטיבל "מסרחיד" שיתקיים בספטמבר במרכז לתיאטרון עכו: "ירח בשמי דמשק" מאת מועתז אבו סאלח, ו"אביר בעת התבוסה", עיבוד של הצגת "הליצן" מאת מוחמד אלמאג'וט. במשך ארבעת ימי הפסטיבל (20-23.9) — שחרת על דגלו את התיאטרון כגשר ושיח משותף בין יהודים וערבים — יעלו שבע הצגות במסגרת תחרות, כולן על טהרת השפה הערבית ובהן צוות יוצרים ושחקנים מעורב. הפסטיבל מופק על ידי המרכז לתיאטרון בניהולם של מוני יוסף וסמדר יערון. את הפסטיבל מנהלים אמנותית אוסמה מסרי, שחקן, מחזאי ובמאי שגם ייסד אותו, ולצדו חאלד אבו עלי. אירוע הפתיחה יערך במוצ"ש בגני הפסטיבל, עכו העתיקה ויופיעו בו להקת הרוק הערבית "חלאס" וקבוצת "אלמנארה" מעכו.

הפסטיבל, המשמש כחממה ליוצרים בתחילת דרכם לצד יוצרים ותיקים, משקף מידי שנה את הלכי הרוח של תושביה הערבים של מדינת ישראל ומטפל בסוגיות חברתיות פוליטיות ואוניברסאליות, וכך למעשה חושף את היצירה המקורית בשפה הערבית בפני קהל שאינו דובר ערבית. הוועדה האמנותית שעם חבריה נמנו ג'רייס טנוס, ח'אלד אבו עלי, סמדר יערון, אוסאמה מסרי, פיראס רובי ומייסרה מסרי, בחרה את שבעת מחזות התחרות מתוך 30 שהוגשו לתחרות. לראשונה התקבלו גם מחזות בהם משתתפים עד ארבעה שחקנים.

מתוך "האקדמיה לצחוק"צילום: מוחמד שינאוי

חוץ מ"ירח בשמי דמשק" ו"אביר בעת התבוסה", עם הצגות התחרות נמנות גם: "אשתי הנכבדה" מאת רועי רשקס בבימוי שאדי סרור; "אקדמיה לצחוק" מאת קוקי מיטאני בבימוי סמיון קולגו; "זום" מאת חנא שמאס ובבימויו; "משחקי מלחמה" מאת נהד בשיר בבימויה של פניה גרינשפן; "השכן" מאת ובבימוי: נביל עזר. הצגות אלה יופיעו לאחר הפסטיבל במסגרת "המסרחיד המטייל" בכ-30 ישובים ברחבי הארץ בתמיכת משרד התרבות.

במהלך הפסטיבל יתקיימו גם סימפוזיון בנושא תיאטרון וזהות ותחרות מונולגים של תלמידי מגמות תיאטרון באיזור. לזוכה יוענק פרס כספי בסך 1,500 שקלים. תקציב הפסטיבל הינו כ-350 אלף שקלים, המתחלק בין תמיכת משרד התרבות (180 אלף שקלים), עיריית עכו (110 אלף) והמרכז לתיאטרון עכו (50 אלף).

מתוך "זום"צילום: ריאד שמאס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ