הוכרזו הזוכים בטקס פרס התיאטרון

תיאטרון הקאמרי זכה בשני הפרסים החשובים: גיל פרנק הוא שחקן השנה וגלעד קמחי הוא במאי השנה. בפרס שחקנית השנה זכתה מירב שירום

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

תיאטרון הקאמרי זכה בשני הפרסים החשובים בטקס פרס התיאטרון 2014, שהתקיים בצהריים (שישי) במרכז עינב בתל אביב: גיל פרנק הוא שחקן השנה על משחקו ב"מקבת" בבימויו של עמרי ניצן, וגלעד קמחי זכה בפרס במאי השנה על בימוי "סירנו דה ברזרק". סך הכל זכה הקאמרי בחמישה פרסים, שלושה מתוכם לסירנו דה ברזרק: פרס עיצוב התאורה לקרן בלנק ופרס התרגום לדורי פרנס. דנה מיינרט היא השחקנית המבטיחה על הופעתה באיש קטן מה עכשיו.

תיאטרון הבימה הגיע למקום השני במצעד הפרסים עם ארבעה פרסים, רובם ל"אדם לא מת סתם" בבימויה של שיר גולדברג - פרס המחזאית הוענק לשחר פנקס על עיבוד סיפוריה של דבורה בארון בהצגה זו. שני טור זכתה בפרס עיצוב התפאורה להצגה, ואילו היוצר בתחום המוסיקה דניאל סולומון קיבל פרס על המוסיקה שיצר ל"אדם לא מת סתם". פרס עבודת הכוראוגרפיה הטובה של השנה הוענק לאביחי חכם על "גבירתי הנאווה" בהבימה בבימויו של משה קפטן.

מתוך "סיראנו זה ברז'רק", בבימוי גלעד קמחיצילום: דניאל קמינסקי

שני פרסים הוענקו לשחקנים בתיאטרון באר שבע - מרב שירום זכתה בפרס שחקנית השנה על משחקה ב"רק אתמול נולדה" ותום חגי הוא השחקן המבטיח על משחקו בטירונות בלוז.

גם תיאטרון חיפה זכה בשני פרסים: ההופעה טובה ביותר של שחקן בתפקיד משנה - פרס שזכה בו חליפה נטור ששיחק בהצגה "רוח ים"; פרס ניחומים על הצגה שירדה בלי הסבר. נינה קוטלר זכתה בפרס ההופעה הטובה ביותר של שחקנית בתפקיד משנה על תפקידה ב" לילה טוב אמא" בבימוי איציק ויינגרטן, הצגה שהיתה בקופרודוקציה של תיאטרוני הרצליה וחיפה ואחרי סגירתו של אנסמבל הרצליה עברה להציג בחיפה. קוטלר שיחקה בהצגה המטלטלת מול אמה לאורה ריבלין. תיאטרון החאן זכה בפרס עיצוב התלבושות שקטף מאור צבר על הצגת תיאטרון החאן "הקומדיה של קאלאנדרו".

בשנתו ה-19, לאחר דחייה בגלל הלחימה בעזה, טקס פרס התיאטרון היה ערוך בטעם ושפע הומור עצמי, בהנחייתה של אודיה קורן. רק מלים ספורות נאמרו לטובת המאבק להגדלת תקציב התרבות, כאילו כדי לא לקלקל את האווירה. דובי זלצר קיבל פרס מפעל חיים בטקס לקול תשואות הקהל שעמד על רגליו.

מוני מושונוב, לילאן ברטו ודרור קרן שיעשעו בקטעים מתוך הוי אליאס אליאס, מופע קברט מאת חנוך לוין. אלון אופיר שר שארל אזנבור וחברי הגדוד העברי הפתיעו בסטירה על מציאות קנייני התרבות שמשתלטת על התרבות.

שני המפסידים בטקס הם איתי טיראן שמנעו ממנו להתמודד על פרס השחקן, לאחר שזכה שלוש פעמים רצוף, זאת בעקבות סעיף בתקנון שמונע משחקן ויוצר שזכו פעמיים רצוף בפרסים להתמודד בפעם השלישית. היעדרו מהטקס בלט, אולם גלעד קמחי הודה לו מעל הבמה כשקיבל את פרס הבימוי על סירנו, שבו טיראן שיחק את התפקיד הראשי.

ביטול קטגוריות הפרסים להצגות השנה – ביטול שגרם לסערה כשהוחלט על ידי ועדת הפרס - צמצם מאד את הפרסים ואולי משום כך בית ליסין לא זכה באף פרס. ציפי פינס, מנהלת בית ליסין, הביעה ביקורת על שינוי מודל הפרס השנה. לדבריה, "צריך לתת פרס להצגות ולז'אנרים כמו שנהוג בכל הפרסים בעולם. לא מספיק לחשוב רק על יוצרים ושחקנים. קשה לשחקן קומדיה לזכות בפרס מול שחקן דרמה ולכן קומדיות לא יכולות לזכות".

לדברי נעם סמל מנכ"ל הקאמרי, "כל הנסיונות, לעקר ולסרס את פרס התיאטרון על ידי הוצאת פרסי מחזה השנה והצגת השנה מחוץ לתקנון, לא צלח. הקאמרי קיבל את רוב הפרסים. השחקנים שלנו קיבלו כבוד. וכן הוועדה נתנה אמון ותמיכה במגמה שלנו של העלאת מחזות קלאסיים וזה משמח מאוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ