משה קפטן מונה לבמאי הבית של תיאטרון הבימה

נוסף על המינוי כבמאי הבית, קפטן יצטרף להנהלה האמנותית. מינוי קפטן הוסבר בצורך "לבנות עתודה ניהולית"

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

שינויים בהנהלה האמנותית של תיאטרון הבימה: משה קפטן מונה לבמאי הבית של התיאטרון. נוסף על המינוי כבמאי הבית, קפטן יצטרף להנהלה האמנותית. כך הוחלט בדירקטוריון בשיתוף עם חבר הנאמנים והמנכ"לית אודליה פרידמן. "המינוי מסמן את הצורך ברענון השורות וחיזוק המגמה של טיפוח יוצרים צעירים", אומרים בתיאטרון.

בתיאטרון מנסים להנמיך את הלהבות וליצור מצג כאילו השינויים הללו אינם דרמטיים. "זו לא מהפכה", טוענים שם. השינויים הארגוניים בהנהלה הוסברו כהמשך ישיר לתוכנית ההבראה, לאחר שהנושא הכלכלי הוסדר. אך מצד שני, המינוי של קפטן מוסבר גם ב"צורך לבנות עתודה ניהולית שתייצר אופק חדש". הכוונה היא שקפטן יחבור לחנן שניר, במאי הבית הוותיק של התיאטרון המכהן בתפקידו יותר מ-30 שנה, ויעבוד לצדו של אילן רונן, המנהל האמנותי של התיאטרון, שהמינוי נעשה על דעתו.

קפטן. עתודה ניהוליתצילום: תומר אפלבאום

למרות זאת, המינוי לא הפתיע. זה חודשים שהתעשייה רוחשת שמועות על מינוי קפטן כמנהל אמנותי. והכותרת של המינוי – במאי הבית וחבר הנהלה אמנותית - לא הצליחה להטעות רבים, שתהו האם המינוי החדש מסמן יורש לאילן רונן. רונן הוא בן 60, ומונה ב-2005 למנהל האמנותי. "כשאומרים 'מכינים עתודה ניהולית', זה די ברור לאן זה הולך", אמר איש תיאטרון שעובד עם הבימה. "תחת הכותרת של במאי הבית וחבר בהנהלה האמנותית, זה אומר שבמקום מישהו אחד שיחליט, תהיה פה שותפות בהחלטות אמנותיות בעיצוב רפרטואר והתחלקות במניפת המחויבויות של ההנהלה האמנותית. זה מסמן התחלה של שינוי בנוף של המנהלים בתיאטרון. וכמו איתי טיראן בקאמרי, גם בהבימה מתרחש שינוי. זהו צעד ראשון של תנועה מחויבת המציאות".

אודליה פרידמן אמרה בתגובה: "אילן רונן הוא המנהל האמנותי של הבימה, ואין כל כוונה להחליף אותו. במסגרת שלב זה בתוכנית ההבראה, החלטנו למנות את קפטן ל'במאי הבית' ולחבר ההנהלה האמנותית. קפטן הוא אחד היוצרים המוכשרים ביותר בארץ, אנו גאים בו וביצירותיו ונרגשים מעצם הצטרפותו לשדרה הניהולית בתחום האמנותי". קפטן מסר כי הוא שמח על המינוי: "לכבוד הוא לי", וכי הבימה היא בית בשבילו.

אילן רונן, המנהל האמנותי של הבימה מסר: "החלטנו למסד את הקשר ולמנות את קפטן לבמאי הבית במסגרת המגמה לטיפוח דור היוצרים הבא של התיאטרון. קפטן הוכיח את יכולתו המקצועית להתמודד עם פרויקטים מורכבים ואני שמח על השתלבותו בעתודה האמנותית של התיאטרון".

קפטן הוא בוגר החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, שם סיים את לימודיו בהצטיינות. בשנים 2010-2007 כיהן כמנהל האמנותי של תיאטרון המדיטק. בין השאר, זכה קפטן בפרס הבמאי ע"ש יוסף מילוא בשנת 2008, בפרס הבמה לילדים ולנוער בתיאטרון המדיטק בשנת 2006 ובפרס היוצר המצטיין של הבימה ע"ש שמעון פינקל בשנת 2013.

קפטן מביים בהבימה מ-2010. הוא ביים, בין השאר, את המחזמר "גבירתי הנאווה", "ארוחה עם אדיוט", "אם יש גן עדן" ו"רעל ותחרה". הוא ידוע כבמאי פרילנסר המביים בכל התיאטרונים ואף היה עד לשנה האחרונה המנהל האמנותי של פסטיבל ישראל. המינוי החדש ייאלץ אותו להיות מחויב לתיאטרון הלאומי למרות שבעונה הנוכחית הוא יהיה חתום על שתי הצגות בלבד: "חיזור גורלי" והמחזמר "שיר אשיר בגשם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ