כיסאות מוזיקליים: גיל פרנק עובר מהקאמרי להבימה, קושניר בכיוון ההפוך

פרנק, שהתאכזב כנראה מתפקידיו האחרונים בקאמרי, ישחק ב"אדיפוס" בהבימה בתפקיד קריאון. קושניר ישחק בקאמרי תפקיד ראשי ב"גם הוא באצילים"

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

סבב כיסאות מוזיקלים של שחקנים מובילים בתיאטראות המרכזיים בישראל. גיל פרנק שחקן הקאמרי עבר להבימה ואבי קושניר שחקן הבימה עבר לקאמרי. פרנק, שעבד יותר מעשור בקאמרי, נכנס השבוע לחדר החזרות בתיאטרון הבימה לעבוד על תפקידו החדש: קריאון בהצגה "אדיפוס" בבימוי חנן שניר. ובעוד כמה שבועות, בתנועה נגדית, יצטרף קושניר לקאמרי, לאחר שעבד כעשור בהבימה. לקושניר הובטח התפקיד הראשי בהצגה "גם הוא באצילים" של מולייר, בבימוי אודי בן משה שתעלה באביב, אך הוא ימשיך לשחק במקביל ב"החייל האמיץ שוויק" בהבימה.

"הגענו למבוי סתום, הקאמרי ואני. נפרדנו כידידים", אמר פרנק. הוא סירב להתייחס לנסיבות הפרישה שלו ואמר: "יש דברים שנשארים במשפחה, אבל נפרדנו ברוח טובה". פרנק הוסיף שהוא מאושר למלא את תפקיד קריאון בהצגה שיביים שניר. לפני בהחליט לבצר את מעמדו בתיאטרון הלאומי, פרנק כמעט סגר עם בית ליסין וגם בדק עם תיאטרון חיפה. מהקאמרי נמסר: "בשנים האחרונות גיל פרנק ביצע תפקידים בלתי נשכחים על במת התיאטרון הקאמרי. לאחרונה הוא ביקש לסיים את החוזה בסוף שנת 2014 התיאטרון נענה בחיוב תוך איחולי דרך צלחה בהמשך דרכו האמנותית המרשימה".

פרנק ב"מקבת". האם איתי טיראן דחק?צילום: ז'ראר אלון

פרנק 51, שיחק בעבר בכל התיאטראות בישראל, כולל הבימה. לקאמרי הגיע לראשונה ב–1997 ועבד שם שלוש שנים. לאחר מכן עבר לבית ליסין לעוד שלוש שנים וב–2004 חזר לקאמרי שבו יישאר עד סוף דצמבר — יותר מעשור. בין השאר שיחק כאן בתפקידים ראשיים ב"האב", שעליו קיבל את פרס התיאטרון כשחקן השנה לשנת , ו"מקבת", 2006, שעליו קיבל את פרס התיאטרון לשחקן השנה לשנת 2013. בנוסף גילם את ג'ורג' ב"מי מפחד מוירג'יניה וולף", את קלודיוס ב"המלט", וכן השתתף ב"נורה", "הבדלה", "ריצ'ארד השני", "היילכו שניים יחדיו". פרנק עוזב הצגה באמצע: "חברים של חברים" שבה לא שיחק תפקיד הראוי לשחקן במעמדו. יחליף אותו יורם חטב. לפני כן שיחק ב"דג מוסר", הצגה של עדנה מזי"א שלא זכתה לשבחי המבקרים, בלשון המעטה, וגם בה שיחק תפקיד שלא הלם את כישוריו. אולי התפקידים הללו הם הרקע לעזיבתו את הקאמרי. אחרת, היה אולי ממשיך לשחק בהצגה הנוכחית, כמו קושניר שימשיך לעשות את תפקידו בשוויק.

לטענת במאים ואנשי תיאטרון, לגיל פרנק לא היה אופק בקאמרי בעצם, והסיבה המכריעה לכך היא הצל שהטיל עליו איתי טיראן הצעיר ממנו. פרנק נושא את עיניו לתפקידים הגדולים, לקלאסיקה, ובזירה הזאת נראה שלא היה לו סיכוי מול כוכב כטיראן. לעומת המלט והתפקיד הכפול של ריצ'רד השני והשלישי שקיבל טיראן, פרנק קיבל בשנים האחרונות את מקבת בלבד. מה שהכריע אולי הוא שפרנק לא קיבל את תפקיד "גורודיש" מאת ובבימוי הלל מיטלפונקט, שככל הנראה הובטח לו — וזה ניתן לנתן דטנר. לעומת זאת, בהבימה הוא קיבל הצעה שפירושה מיסוד הקשר — שכן פרנק ייכלל בהסכם הקיבוצי, לעומת החוזה האישי שקיבל בקאמרי.

קושניר ב"שלמה המלך ושלמי הסנדלר". רגל אחת תישאר בהבימהצילום: ז'ראר אלון

אשר לקושניר. הוא שיחק בשנות ה-90 בקאמרי ב"גורודיש" וב"דבר מצחיק קרה". בהבימה שיחק לראשונה ב–2005, ב"שלמה המלך ושלמי הסנדלר". מלבד התפקיד הראשי שהוצע לו ב"גם הוא באצילים" — וכנראה משך אותו לקאמרי — לא ידוע עדיין אילו עוד תפקידים הוצעו לו בקאמרי. בהבימה לא ביטלו את האפשרות שקושניר ימשיך לשחק אצלם גם בעתיד, אם יקבל תפקידים טובים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ