תמר רותם-צרובה
תמר רותם

ראש מדור התיאטרון במשרד התרבות, אורי לוי, סיים את תפקידו. משרד התרבות אישר כי ד"ר חיים פרלוק, ראש מועצת התרבות, החליף אותו בתפקיד.

לוי, בן 83, כיהן בתפקיד בשש השנים האחרונות. על פי חוק התרבות, ראש מדור צריך להיות חבר מועצת התרבות וכהונת חבר נמשכת ארבע שנים. לאחר הארכה של שנתיים, נקבע במועצת התרבות כי לא תוארך יותר כהונתו של לוי. ואמנם בישיבת מועצת התרבות בסוף ספטמבר סיים לוי באופן רשמי את תפקידו כחבר במועצה, ואילו תפקידו במדור יסתיים בשבוע הבא בישיבה חגיגית.

לוי. התנגד לפיצול המדורצילום: דניאל צ'צ'יק

לוי, שימשיך לכהן כחבר בשני מדורים, פרינג' ומוזיקה, נשמע כמשלים עם דין המועצה: "אין לי טענות לאף אחד", אמר. "חיי המקצועיים היו מלאי עניין ואמשיך לתרום מהידע שצברתי בתחום התיאטרון, כמנהל תיאטרון וכמנהל המדור למנהלי מוסדות התרבות, למי שיבקש את עזרתי".

לוי, שהוזמן לכהן כחבר המועצה לתרבות ואמנות וכן כיו"ר מדור התרבות ב–2008, פועל בתחום התיאטרון כבר יותר משישה עשורים, והוא אחד האנשים המוערכים בשדה רווי היצרים הזה. רבים בתיאטרון הרפרטוארי ובעשייה העצמאית מציינים את הגינותו ומסירותו לתחום. לוי ידוע כאחד הבודדים בממסד שמכתתים רגליהם לצפות בהצגות בבתי פרינג' ושל יוצרים עצמאיים. לפני ארבע שנים, למורת רוחו של לוי, התפצל מדור התיאטרון לשני מדורים — תיאטרון ופרינג'. פרלוק התמנה אז לראש מדור הפרינג'. בדיעבד אומר לוי: "היה צדק בחלוקה הזאת כי יש פעילות רבה בשני התחומים". על המחלוקות שהיו בעבר בינו ובין ראש המועצה אמר: "ויכוחים זה דבר בריא ופורה". עוד הוסיף, כי שרת התרבות לבנת אף פעם לא ניסתה להשפיע על החלטות במדור, שהיו תמיד מקצועיות, ללא פוליטיקה או אינטרסים.

כיום מונה מדור התיאטרון במשרד התרבות 15 חברים, ובהם, אומר לוי, "מספר גדול של אנשי מקצוע כמו יקי הרטל, לשעבר מנכ"ל החאן, או שמואל עומר שהיה מנכ"ל הבימה. ויש גם אנשים מעולם המשפטים כמו השופט שלי טימן, שהיה יו"ר פרס התיאטרון. אנשים שעושים את מלאכתם בהתנדבות והגינות".

ד"ר חיים פרלוק. ימשיך בראשות מדור הפרינג'צילום: ניר קידר

לוי הוא שחקן בעברו, תחילה בתיאטרון האוהל ולאחר מכן בקאמרי, בקריירה שנמשכה יותר מ–40 שנה. בין השאר השתתף בהצגות "מריוס", "אדם לכל עת" ו"נפוליון חי או מת". תפקידו האחרון בקאמרי היה ב–1990 בהצגה "הדלפה" מאת מתי גולן. הוא השתתף גם בתוכניות טלוויזיה ובסרטים ישראלים ("אלדורדו", "כל ממזר מלך", "מבצע אנטבה") ובינלאומיים ("החיסול", "השגריר"). החל מ–1995 ובמשך 13 שנה כיהן כמנכ"ל תיאטרון גשר ובתקופת כהונתו הפך המוסד מתיאטרון המיועד לעולים מרוסיה לאחד התיאטרונים החשובים בישראל. לוי קיבל בשם התיאטרון תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בר אילן ומהאקדמיה ע"ש רופין, ופרש מניהול גשר באוקטובר 2007.

בשנתיים הראשונות לתפקידו כראש מדור התיאטרון הוא נמנע להתערב בענייני תיאטרון גשר, כדי להימנע מניגודי עניינים. אחד הנושאים החשובים שבהם עסק לוי בקדנציה שלו היה קביעת הקריטריונים לתמיכה כספית במוסדות השונים. החל מ–2012 הוא משמש חבר בוועדת פרס היצירה הציונית של משרד התרבות.

מהמועצת לתרבות ואמנות נמסר כי "מר אורי לוי סיים את תפקידו לפי חוק התרבות והאמנות בתום 6 שנות כהונה. המועצה נפרדה ממנו בטקס מרגש בישיבתה החגיגית ב–29 בספטמבר שהתקיימה במרכז מורשת לוב באור יהודה, במסגרת סיורי המועצה בגופי תרבות נתמכים. באותה ישיבה, בחרה המועצה פה אחד בד"ר חיים פרלוק, יו"ר המועצה, לעמוד בראש המדור לתיאטרון. ד"ר פרלוק החל לכהן בתפקיד מייד עם סיום כהונתו של אורי לוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ