השחקן גסאן עבאס סירב לקוד קידה בפני ראש העיר אשקלון

עבאס, שחקן ערבי־ישראלי, משתתף בימים אלה בהצגה "החייל האמיץ שווייק" של הבימה המועלית באשקלון. כשנודע לו שלשום כי ראש העיר, איתמר שמעוני, נוכח בקהל, הוא החליט להביע מחאה שקטה בסיום ההצגה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שחקן התיאטרון גסאן עבאס סירב שלשום (ראשון) לעלות לקידה בפני הקהל בסיום ההצגה "החייל האמיץ שווייק" שהועלתה בהיכל התרבות באשקלון מפני שראש העיר אשקלון, איתמר שמעוני, נכח באולם. עבאס, ערבי־ישראלי, הוא אחד השחקנים הראשיים בהצגה שמעלה תיאטרון הבימה לצדם של אבי קושניר, נתי רביץ, ריקי בליך ואחרים.

כבר עם הגעת השחקנים לאולם התיאטרון הם הבחינו בשמעוני, שניגש לשוחח איתם. שמעוני, שיצא כמה ימים קודם לכן בהצהרה כי הוא אינו מעוניין לאפשר לערבים לעבוד באשקלון, גרם לעבאס להימנע מהמפגש אתו. עבאס לא אמר דבר לשמעוני באותו מפגש אבל לדבריו, כבר באותו שלב הבין שהוא מעוניין לבצע מחאה שקטה נגד הדברים שאמר ראש העיר נגד הערבים הישראלים. המחאה שלו באה לידי ביטוי, כאמור, בסיום ההצגה כאשר כל השחקנים עלו לקוד בפני הקהל. "היה לי ברור מהרגע הראשון שאני לא אעלה בסוף ההצגה לקוד קידה", סיפר עבאס ל"הארץ". "כשהגיע הזמן שלי לעלות אמרתי לשחקן שהיה אחרי לעלות לפני. לא יכולתי לעמוד מול ראש העיר אשקלון ולקוד לפניו קידה כאילו כלום לא קרה".

גסאן עבאס (משמאל) בהצגה "החייל האמיץ שווייק"צילום: ג'ראר אלון

עבאס הוסיף כי כוונתו היתה להביע מחאה שקטה, מבלי שהקהל יבחין בכך. הוא הרגיש שאינו יכול לקוד קידה כששמעוני יושב בשורה הראשונה בקהל. "לא אמרתי לאף אחד שאני מתכוון לא לעלות בסיום ההצגה. שיחקתי כל ההצגה הכל כמו שאני משחק בכל פעם, רק שלא יכולתי לשקר לעצמי. לא מצאתי את הכוחות להבליג על מה שהוא אמר בנוגע לערבים", אמר.

בעקבות המחאה שמעוני התקשר אתמול לעבאס. הוא ניסה להסביר לו שנפגע מהמחאה שלו והוא מעוניין לפגוש אותו לשיחה כדי להסביר לו את המצב כפי שהוא רואה אותו. "הוא אמר לי שהוא לא התכוון לכל מה שייחסו לו בכלי התקשורת ויש הרבה אנשים שמנסים לרכוב על חשבונו בנושא הזה", מספר עבאס. "הוא ביקש ממני לפגוש אותו לקפה לפני ההצגה הנוספת באשקלון היום (שלישי) כדי להסביר את הצד שלו. אני מתכוון לשמוע אותו אבל בערבית יש פתגם שלפיו אם מישהו עושה את הצרכים שלו על הצמר של הכבש, אי אפשר לנער ולחשוב שזה יהיה נקי. הרפש שנזרק כבר נדבק ויהיה קשה להשתחרר ממנו". עבאס מבהיר כי אינו מבקש לצאת למלחמה בעניין; מבחינתו מדובר באירוע חד פעמי שבו הוא ניסה להעביר מסר.

"החייל האמיץ שווייק", בבימוי משה נאור, מועלית לאורך כל השבוע באשקלון ומלבד אותה הצגה שבה נכח שמעוני, עבאס עלה ויעלה לקוד קידה בכל ההצגות האחרות במקום. "מבחינתי עשיתי את שלי", אמר עבאס. "אני מבין ששמעוני הוא רק התוצאה של ההסתה הפרועה של הממשלה ובייחוד של העומד בראשה. היום כולם מרשים לעצמם לדבר בצורה גזענית כלפי הערבים בישראל ולאף אחד זה לא מפריע. כל אחד מתחרה עם השני מי יותר גזען".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ