תמר רותם-צרובה
תמר רותם

יוצרים בפסטיבל עכו מתרעמים על כך שעיריית עכו, שהפיקה את הפסטיבל שהתקיים בסוכות, מעכבת להם את הכספים המגיעים להם. על פי ההסכם שנחתם בין העירייה והיוצרים, התשלום להפקות היה אמור לעבור בשלוש פעימות. ואולם התשלום שמועדו הנקוב היה 15 בנובמבר, לא התקבל. כשכמה מהם פנו לאלברט בן שלוש מנכ"ל הפסטיבל, הם נענו שהכסף לא יועבר, כי מנהל התרבות לא העביר כספים לעירייה.

הסכום החסר עומד על גובה 25% מסך התקציב שהובטח ליוצרים – כ-25-40 אלף שקלים, תלוי בגודל ההצגה. עיכוב הכספים יוצר בעיה חמורה ליוצרים, שהתחייבו לשלם לשחקנים וגם לשורה של גורמים שתרמו להפקה, יוצרים וספקי שירותים כמו תאורה, מוזיקה, תלבושות ועוד. כך למשל לחנה ואזנה גרונוולד שיצרה את "פנינה לב נייר" לפסטיבל, מגיע עוד כ–25 אלף שקלים. לדבריה, היא עומדת במצב לא נעים מול היוצרים, ואף קיבלה איומים בתביעה מחלק מהאנשים ששכרה לצורך שירותים.

"זה ביזיון", היא אומרת. "25 אלף שקל זה המון כסף בשבילי. במשך שנה וחצי של עבודה לא לקחתי משכורת. שילמתי רק חלק מהמגיע לשחקנים ואני חייבת גם ליוצרים האחרים. אני לא מבינה למה האמנים תמיד אחרונים בשרשרת המזון. אני מבינה את הכעס של היוצרים כלפי, אבל מה אני יכולה לעשות?".

לדברי הבמאית אפרת שטינלאוף, שיצרה את "הבית זה מה שמפריד" בפסטיבל האחרון וחייבים לה תשלום של 30 אלף שקלים, היא למדה על בשרה ש"האמנים לא מוגנים". גם היא לא שילמה בין השאר את כל השכר המגיע לשחקנים וגם לא את התשלום המגיע לחברת התאורה וההגברה. "אין לנו רזרבות", היא אומרת. "אין לנו מאיפה לשלם. מזה אנחנו חיים. זו העבודה שלנו וכרגע לא שילמו לנו את מה שמגיע לנו".

עיכוב הכספים מקומם את היוצרים עוד יותר על רקע ההסכם שהשיגו בעמל רב לפני הפסטיבל, שעתה לדבריהם, העירייה מתנערת ממנו. הסכם זה נחתם בעקבות התאגדותם של השחקנים ומאבקם להגדיל את תקציב הפסטיבל. המאבק החל בסיוע בת"י — איגוד במאי ישראל — לאחר שהיוצרים גילו שתקציב ההפקות נמוך מדי ולא יעמדו בו, ובמיוחד לאור סעיף בחוזה שמתנה את השתתפותם בתשלום שכר ראוי לשחקנים. עיריית עכו ניסתה לגלגל את הדרישה של היוצרים כבר אז למנהל התרבות, אך זה לא צלח. משהתקרב מועד הפסטיבל, נכנעה העירייה ונעתרה לתוספת לתקציב הפסטיבל. ראש העיר שמעון לנקרי הצטייר כנדבן העיירה והיוצרים רשמו לעצמם הישג ראוי לציון. הם האמינו שבכוח התאגדותם, יוצרים עצמאיים יכולים לעמוד על שלהם, וכי הם יסמנו את הדרך ליוצרים הבאים אחריהם. נראה שזה היה מצג שווא. "אי אפשר להתעלם מהמאבק שלנו", אומרת ואזנה גרונוולד. "כשהם היו תלויים ברצוננו, אנחנו העמדנו את הגבול בעניין של השכר. עכשו הם מרשים לעצמם לזלזל בנו".

מבת"י נמסר "יוצרי פסטיבל עכו האחרון נאלצו להיאבק למען תנאים בסיסיים של הפקה ותגמול. בת"י, איגוד במאי התיאטרון בישראל, לא תשלים עם שום ניסיון לגלגל את המימון לכיסם הפרטי של הבמאים ודורשת מהנהלת הפסטיבל לעמוד בהתחייבויות כלפי היוצרים לאלתר".

מעייריית עכו נמסר שהערב ייפגש מנכ"ל פסטיבל עכו אלברט בן שלוש במנהל התרבות לדיון בנושא. אם משרד התרבות יפתור את הסוגיה ויחליט להעביר את ההשתתפות — כאשר יעברו כספי המשרד לעירייה יועברו התשלומים במיידית לאמנים.

ממשרד התרבות נמסר: "משרד התרבות העביר לפסטיבל עכו עד כה 750 אלף שקלים. אמנם המשרד אינו מתערב באופן ניהול הפסטיבל, אולם הוא רואה בחומרה רבה את החלטת הנהלת הפסטיבל שלא להציב בראש סדר העדיפויות והקדימויות את תשלום שכרם של היוצרים והאמנים שהשתתפו בו. ההנהלה יכולה והיתה צריכה לשלם את משכורות האמנים מיד מסך הכספים שכבר הועברו אליה או מהכנסות הפסטיבל העצמאיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ