עירום, צבא ואחווה: "שיער" חוזר לבמה

תיאטרון הקאמרי מחזיר את שנות ה-60 לבמה, ומעלה את המחזמר "שיער" בבימויו של משה קפטן. על התפקידים הראשיים יהיו אמונים: עוז זהבי בתפקיד ברגר - המורד החופשי, דן שפירא בתפקיד קלוד - המגויס הטרי וחן אמסלם בתפקיד - שילה, המאוכזבת מאהבה

דניאל בוקס, עכבר העיר | צילום: דין אהרוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל בוקס, עכבר העיר | צילום: דין אהרוני

"התחלנו להפיק מחזות זמר ב-2006 עם 'המפיקים', אחריו 'כנר על הגג', 'קזבלן' ו'דבר מצחיק קרה', ועכשיו אנחנו עם הפנים לאהבה עם המחזמר - שיער'". עם הדברים האלו פתח הבוקר נעם סמל, מנכ"ל התיאטרון הקאמרי, את הפרזנטציה של "שיער", בה הוצגו שמונה נאמברים ראשונים מתוך המחזמר, שעתיד לעלות ב-7 בינואר 2015, בבימוי של משה קפטן ובכיכובם של עוז זהבי, חן אמסלם, דן שפירט, מירב פלדמן, מיי פיינגולד ועוד 45 שחקנים וזמרים שילוו אותם בדרך.

המחזמר שיער - לכל הפרטים

"אנחנו שישה שבועות ממועד ההגשה", הכריז הבמאי הוותיק משה קפטן. "נשאלתי תוך כדי - למה 'שיער?' ב-2014 - 2015, למה לא מיוזיקלס אחרים? ואני חושב שהתשובה היא שזו המציאות החברתית שאנחנו חיים בה גם כיום: בעד או נגד צבא, מתפשטים לא מתפשטים - כל הדברים האלה עדיין תקפים".

"עם הפנים לאהבה". עוז זהבי בתפקיד ברגר. "המחזמר שיער"

"אנחנו שישה שבועות ממועד ההגשה". משה קפטן.

המחזמר החל את דרכו באוף ברודווי ב-1967, המשיך לברודווי שנה לאחר מכן, וב-1979 עובד לסרט המצליח "שיער", בבימויו של מילוש פורמן. העלילה, שעברה כמה שינויים בין המדיומים ולאורך השנים, מתמקדת בשנות ה-60, תקופת ילדי הפרחים, ובחבורה של פעילים פוליטיים תוססים, ארוכי שיער, שחרטו על דגלם את המאבק לשלום, שוויון, אהבה, חופש ואחווה בין בני האדם. חבורת היפים בניו יורק מתאספת כדי לפעול נגד מדיניות הגיוס של הממשל האמריקאי במלחמת וייטנאם, כשברקע סמים, מין, מרד הנעורים וביקורת חברתית כללית. הסיפור עובר דרך מערכות היחסים בתוך החבורה עצמה: ג'ני (מירב פלדמן) מאוהבת בקלוד (דן שפירא), שמאוהב בשילה (חן אמסלם) שמאוהבת בברגר (עוז זהבי) שאינו מעוניין בה כלל. ואליהם מצטרף - ווף (עידו רוזנברג) שהוא הומוסקסואל בארון, מאוהב בזמר מיק ג'אגר.

חופש ואחווה גם בישראל. המחזמר שיערעידו רוזנברג (ווף) בסצנת הכלא. "המחזמר שיער""בשביל זה אני חיה ונושמת, בשביל האתגרים האלה", אומרת מיי פיינגולד המשחקת את דיון, שגם שרה את "אקוויריוס", אולי המפורסם שבשירי המחזמר. "זה הכיף בתעשייה הזאת, זה הכיף בתיאטרון, שזורקים עליך אתגרים עם הרבה כבוד ואתה צריך לעמוד בסטנדרסטים של החומרים האלו ועושים את זה בכיף גדול והרבה אנדרנלין. אני לא יכולה לחכות שזה יעלה". מיי פיינגולד (דיון) בביצוע ל'אקווריוס'. "המחזמר שיער"מביאים את שנות ה-60 למציאות הישראלית. "המחזמר שיער" על המוזיקה בהצגה אמונים טל בלכרוביץ' וגוני גולדשטיין. שקבלו על עצמם אתגר לא קטן - להתמודד עם שירים (או יותר נכון להיטים), שזכו למעמד אלמותי. "עשינו הרבה שינויים כדי להתאים את זה", מספר גולדשטיין. "אני חושב שבסופו של דבר המחזמר הזה הוא, כמו שקפטן אמר, מאוד רלוונטי ותמיד היה רלוונטי. למרות שאלה להיטים מאוד גדולים וקלאסיקות ממש, היינו חייבים לקרב את זה למציאות שלנו היום. כלומר להשאיר את זה במקום מרוחק של שנות ה-60 -70, היה מרחיק את הקהל, והמחזמר הזה צריך לתקשר עם כולם. הרעיון היה מצד אחד לשמור על הקלאסיקה והשירים כמו שהם, ומצד שני, שזה ירגיש כמו שיר שנכתב לפני חצי שנה". ברגר וקלוד, הלא הם עוז זהבי ודן שפירא. "המחזמר שיער" דן שפירא (קלוד) מתרגל ללהיות היפי. "המחזמר שיער" מירב פלדמן, שמשחקת את ג'יני הצעירה, שמחה על ההזדמנות לגלם את אחת הדמויות האהובות עליה מהסרט. "אני רואה בג'יני דמות שהיא קצת אבודה, ומחפשת שיצילו אותה, שיתנו לה כיוון", היא אומרת. "ראיתי את 'שיער' בצורה רפיטיטיבית, ותמיד אהבתי את ג'יני. גם להיות חלק מהתקופה הזאת, ששמעתי עליה מההורים שלי, זה להתחבר למשהו חופשי ותמים, משהו אבוד שמחפש את עצמו ולשאול שאלות. אני עדיין נמצאת בגיל 29, בגיל ההתבגרות, ושואלת שאלות. זה מקום שמאוד נעים להיות בו". זה הזמן להגיד, שמי שמצפה להגיע למחזמר של הקאמרי ולראות חבורה של היפים בלוק של שנות ה-60, שרויים על ריצפה מלוכלכת צפוי להתאכזב. "זו הפעם הראשונה שהמחזמר הולך להיות מוצג בתיאטרון רפרטוארי", מסכם קפטן, "ואני ונעם (סמל), חשבנו איך להביא את זה לפה. החלטנו להתמקד דווקא בקונפליקט של שני חברים, ביום שלפני הגיוס של אחד מהם. ההצגה תעבור דרך פילטר של טלוויזיות ישנות. בנוסף, תהיה רשת קרועה שהקהל 'יפרוץ' דרכה, והטלוויזיות הולכות לשדר במהלך ההצגה, חומרים ארכיונים ויזואלים של התקופה". גם התלבושות, בהקשר זה, לא יהיו תקופתיות לגמרי. "אנחנו משתמשים בגזרות וזו רק התכתבות", מסביר הבמאי, "אנחנו המצאנו שפת לבוש חדשה, כדי שהקהל יוכל לזהות ולהיזכר"."תמיד אהבתי את ג'יני", מירב פלדמן מתחברת לדמות. רלוונטי גם כיום. "המחזמר שיער" "נעשתה עריכה של קפטן ובתרגום של אהוד מנור, אבל היה ניסיון להישאר נאמנים למחזה כמה שאפשר", מוסיפה פלדמן. "לשמחתנו ולצערנו הנושאים עדיין רלוונטים גם אז וגם היום. הרצון לשלום גם בתוך עצמנו וגם מסביבנו קיים תמיד, ואני מרגישה שהערכים האלה לא השתנו. מן הסתם יש אינטרפטציה יותר עכשווית אבל יש ניסיון לנתק את זה מזמן ומקום. אז היה ברור שזה מתרחש בשנות ה-60 עם ילדי הפרחים, והפעם ניסו להפוך את זה למשהו יותר גלובאלי".

לקראת הסוף יוצאת חן אמסלם ממאחורי הקלעים. אמסלם משחקת במחזמר את שילה, מעוז הבורגנות ואהובתו של ברגר, שאותו מגלם עוז זהבי. "היא נורא מגניבה, היא נורא רוצה להיות חלק מהם, היא רואה אותם והיא פשוט נדלקת", מספרת אמסלם בהתלהבות. "היא גם לא פרייארית, היא נראית ילדה טובה אבל בתוך תוכה היא ציפור בכלוב זהב שרוצה לפרוץ החוצה". לגבי ההזדהות עם הדמות, יש לאמסלם תשובה מאוד יצירתית: "אני יכולה להגיד שבמחזמר אני נורא רוצה לרקוד כל הזמן. עכשיו שילה לא רוקדת כי היא לא חלק מההיפים. אז אני כל הזמן רוצה להיות הם, כאילו גם בתור חן אני רוצה לרקוד ולהזיע, וגם כמו שילה שהיא רוצה להיות הם, אז אני עוברת את התהליך שלה לגמרי, שזה מדהים". מתפשטים או לא מתפשטים? "המחזמר שיער""אני נורא רוצה לרקוד כל הזמן". חן אמסלם בתפקיד שילה עד עכשיו לא ניתנה לאמסלם אפשרות להפגין את היכולות הווקאליות שלה, והיא התפרסמה בעיקר בזכות תפקידה בדרמה המצליחה "זגורי אימפריה". "הייתי בלהקה צבאית", אומרת אמסלם. "ביום שהתקבלתי התחלתי לקחת שיעורי פיתוח קול פעמיים בשבוע אצל המורה מספר אחת - דוקי. אני עובדת קשה מאוד, שרה כל הזמן, עובדת על המיתרים, כל היום צעיפים, כל היום שותה. אם מישהו חולה 'קח את עצמך החוצה, תודה'". יש סיכוי שתצאי עכשיו בקריירת שירה?"לא. ממש לא. זה לא מעניין אותי. הצגה ראשונה של המחזמר - "שיער", עתידה לעלות ב-7 בינואר 2015