הסטנד אפ פקטורי: בא לשכונה בחור חדש

מועדון סטנד-אפ חדש קם בתל אביב בסימן "מועדון שמנוהל על ידי סטנדאפיסטים - למען סטנדאפיסטים". איך זה מסתדר ומה הדבר הכי חשוב שכולנו צריכים לדעת?

דניאל בוקס, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל בוקס, עכבר העיר

אם הסתובבתם בתל אביב לאחרונה בטח שלא יכלתם להימנע, לא משנה כמה ניסיתם, מלשים לב לריבוי הופעות הסטנד אפ, הבמות הפתוחות ואנשים עם מיקרופונים ברחובות. באופן כללי נדמה שכל אדם שני שמעלה סטטוס לפייסבוק, מקבל כמה לייקים, מחליט שזה הרגע שלו לנצנץ ולצאת במופע. בכל ערב מהסוג הזה תוכלו לחזות באנשים שונים: חלקם עולים על הבמה כבר כמה שנים טובות, ומחכים שמישהו יגלה אותם; כוכבי יוטיוב שמנסים את מזלם, וגם לא מעט אנשים מעוררי השראה, שממשיכים לעלות מבלי שאף אחד דרש את כישרונם. וכך קורה שמדד ההיכרות עם הסטנדאיפסטים נע בין "אין לי מושג מי זה" לבין - "היי! זה ההוא מיוטיוב, איזה מלך!".

סטנד אפ פקטורי – לכל הפרטיםבתוך כל השמחה הזאת, ודווקא בתקופה הכי גדושה ועמוסה של הסטנד אפ בישראל, מחליטה קבוצת חברים להקים מועדון סטנד אפ חדש. ולמה? כדי לנסות וליצור בית לסטנדאפיסטים שאין בו חוקים ומגבלות על התוכן, לא נדרס תחת מחירי שכירות גובהים ולא מקציב חמש דקות מסכנות לכל אחד מהסטנדאפיסטים. "שנים שהופענו במועדוני סטנד אפ, פאבים, אולמות וכל מיני, ובאף אחד מהמקומות האלו לא הייתה הרגשה של בית", אומר ארז בירנבוים, היוזם והמקים של הסטנד אפ פקטורי, בית חדש לסטנדאפיסטים, שנפתח לפני כחודשיים, בשביל המרץ 5 תל אביב, וכבר ממלא הופעות על בסיס יומיומי. "המחשבה על מועדון שייתן הרגשה של בית לסטדנאפיסט, ושהוא לא עוד נרקומן במה שממלא מקום בליינאפ, הייתה אצלי בראש כבר הרבה זמן, ולא רק אצלי. גם רציתי שיהיה מקום לסטנדאפיסטים שרוצים לעשות הופעה מלאה בתנאי שכירות שיהיו הוגנים".הבשורה - יש מקום חדש לצחוק בו

בירנבוים (30) לא זר לסצנת הסטנד אפ המקומית. כבר עשור שהוא מופיע עם חומרים מקוריים משלו, וקהל הסטנד אפ האדוק יוכל כנראה לזהות אותו ברחוב. עד לא מזמן היה אמון על ליין הסטנד אפ בסאבליים, שאותו הקים ב-2007 והיה פעיל במשך כשש שנים. "שם בניתי את ההופעה המלאה שלי", הוא מספר. "אני מופיע בכל הארץ בעיקר בפאבים וברים, שם אני הכי אוהב להופיע - מול קהל שיש לו כוס בירה ביד, עם שולחנות שמגיעים ממש לתוך הבמה. אני אוהב שביני לבין הקהל אין חוצצים". את הרעיון מאחורי הסטנד אפ פקטורי הגה לפני כשנתיים, בזמן שישב עם קולגות מעולם הסטנד אפ. בין פאנץ' לשיחת נפש עם חברים נפל לו האסימון: "הבנתי שאנחנו מספיק עמוק בעולם הזה, וכבר יודעים איך להביא קהל להופעות", הוא מסביר.

בונים ומשפצים את הסטנד אפ פקטורי (צילום: עמית חשאי)את מי נוכל לראות מופיע על הבמה?"יוסי גבני, יונתן ברק, יוחאי ספונדר, עפר שכטר, דודו ארז, מיכאל הנגבי, דניאל חן, גדי וילצ'רסקי עומר בורשטיין, עמית חשאי ועוד המון סטנדאפיסטים מעולים. ואני כמובן".

מי קהל היעד של המקום? מי אתה רוצה שיגיע?"כל מי שהוא מעל גיל 18. מגיעים אלינו חיילים, סטודנטים, זוגות, וגם מבוגרים מאוד. להפתעתנו גם המבוגרים צוחקים ונהנים מבדיחות על סקס ואלכוהול בדיוק כמו הצעירים. עדיף קהל שמשלם בכניסה, צוחק ומזמין מהמלצרית".פחות מצחיק במאחורי הקלעים

את הסטנד אפ פקטורי מנהל בירנבוים יחד עם שורה ארוכה של סטנדאפיסטים, ובעיקר עם עמית חשאי, שנמצא עם ברינבוים מהיום הראשון. "הוא גם מנהל את הופעות אמצע השבוע", מוסיף בירנבוים. יש לכם גב כלכלי? או שאתם מרוויחים סטפות של דולרים?"אין כלום, הכל אשליות. לעוד פרטים פני לרואה חשבון שלי". כל אחד יכול להופיע אצלך?"מי שאני מחליט שהוא מספיק מעניין או תורם לערב ולמקום".

האם יצא שדחית אדם ואמרת לו שהוא לא מספיק מצחיק?"לא אמרתי בחיים למישהו שהוא לא מספיק מצחיק, אבל דחיתי אנשים".איך אומרים דבר כזה למישהו שמאמין בכל מעודו שהוא הסטנדאפיסט הגדול הבא?"'אתה עדיין מתחיל או עוד לא שם... ובשביל זה יש ערב במה פתוחה'. בדיוק כמו שאני הייתי בערבי במה פתוחה איזה שנתיים שלוש כי עוד לא הייתי מוכן. סבלנות. מי שיתמיד וישקיע בסוף עוד יפנו אליו".אז מה שונה במקום שלך ממקומות אחרים?"אצלי יש המון חניה".ותגיד אצלך במועדון מדברים על הכול?"מומלץ. אפשר להגיד הכול ואין כזה דבר פרה קדושה. זה מאוד פשוט. דבר על מה שאתה רוצה רק שיהיה מצחיק".

מתאים לכל גיל במיוחד לילדים ונשים בהריון - קטע מתוך ההופעה של ארז בירנבוים אם ניכנס רגע למכונת הזמן שלנו ונחזור לעברו של בירנבוים, נוכל לראות שהוא עצמו התחיל, איפה שכול סטנדאפיסט ניסה את מזלו ולעיתים הצליח, במועדון הקאמל קומדי קלאב בניהולו של רועי לוי, שרבים יעידו שהוא הבית הרישמי של הסטנד- אפ בישראל ובית הספר באיך לעמוד על במה ולהצחיק קהל גם אם הוא לא יותר מידי מעוניין בך. "עליתי אחרון, מספר 23 בשתיים בלילה, מול שלושה אנשים שנשארו בקהל... היה נוראי. ההופעה השנייה הייתה מול 300 איש היה חגיגה". מספר בירנבוים.

הופעת בקאמל גם בבמה הפתוחה וגם בערבים מתקדמים יותר. פתאום אתה פותח מקום, שלכאורה מתחרה בו ומופיעים בו סטנדאפיסטים שמופיעים גם בקאמל, האם זה לא יוצר מצב של תחרות או התנגדות?"הופעתי ב'קאמל קומדי קלאב' לא מעט. אבל כמו שכבר ציינתי – אני וסטדנאפיסטים אחרים, את ההופעה שלנו לא בנינו במועדוני הסטנד אפ, אלא בפאבים ובליינים, כמו הליין שהיה במועדון הסאבליים. המועדונים, בשבילי ובשביל סטנדאפיסטים אחרים לא היו בית, אלא מקום שאתה בא לבדוק בו חומרים ולהשתפשף קצת, ועכשיו הגיע הזמן שיהיה לנו בית משלנו". "תחרות זה דבר מבורך", הוא ממשיך, "וכל שחקן חדש בכל תחום עושה טוב לכל התחום הזה, כי זה יוצר עניין. אני לא חושב שיש התנגדות שאמנים מופיעים בכמה מקומות שונים. כמובן שהייתי מעדיף שהם היו מופיעים רק בסטנד אפ פקטורי. אבל בסופו של דבר אף אחד לא מכריח או אוסר על סטנדאפיסט מלהופיע במקומות אחרים, מקום שעושה כזה דבר לטעמי הוא סוג של כלא. וישנם סטנדאפיסטים שמופיעים רק אצלנו וסטנדאפיסטים שמופיעים רק שם וזה בסופו של דבר בחירה של הסטנדאפיסטים, איפה שהם נהנים יותר לשם הם מגיעים יותר".ערב רגיל בסטנד אפ פקטורי (צילום: יח"צ)בתור גבר וסטנדאפיסט, למה אין יותר ייצוג של המין הנשי?"דווקא לאחרונה אני רואה המון נשים שבאות לבמות הפתוחות ובכלל שמופיעות כסטנדאפיסטיות במועדונים. אבל בסופו של דבר, כנראה שאין מספיק נשים בתחום כי אין מספיק נשים מצחיקות שהולכות בכיוון הזה".

כרגע אנחנו רק שומעים על הסטנדאפיסטים המוכרים כמו אדיר מילר, קטורזה, אסייג וכו'. האם אתה חושב שיש מקום במיינסטרים גם לפרצופים חדשים?"חד משמעית לא. אנחנו נמשיך לראות רק את "המוכרים" בטלוויזיה, ונשמע כמעט תמיד רק עליהם. כמובן שיהיו פה ושם יוצאים מן הכלל אבל זה לא ישתנה. יש המון סטנדאפיסטים מדהימים שהם לא מוכרים, אבל כנראה שבחיים לא נשמע עליהם כי זה לא כלכלי לזכייניות ולמפיקים להשקיע במישהו חדש מאפס. אפילו יעדיפו לקחת פליט ריאליטי ולתת לסטנדאפיסט לכתוב לו 4 דקות לתוכנית מאשר לתת לסטנדאפיסט הלא מוכר הזה, שיצחיק פי מאה ממנו, הזדמנות. העיקר שיהיה מישהו מוכר על המסך". לדוגמה: צחוק מהעבודה – אילנית לוי לא סטנדאפיסטית, אורי גוטליב, גם כן, לא סטנדאפיסט והם היו חלק כמעט קבוע מהפאנל. אבל למזלנו יש את היוטיוב ואת הפייסבוק ואולי זאת תהיה המהפיכה שלנו".אז מה לדעתך חסר בסטנד אפ בארץ? "עוד ערסים שיושבים בקהל ומפריעים".

לא מרגיש לך לפעמים שצריך להתחנף ולעשות סטנד אפ כמו בטלוויזיה בשביל שיאהבו אותך יותר?"מי שעושה את זה פוגע לעצמו בהופעה ומשלה את הקהל, אלא אם כן זו באמת ההופעה שלו – נקייה וכמו בטלוויזיה ואז זה בסדר גמור. אני אומר תהיה אתה על הבמה וגם עם זה גס או קיצוני אם זה טוב ומצחיק יאהבו אותך".לסיום, דברים שחשוב לך שנדע "אסור לרוץ בחדרי מדרגות, זה מאוד מסוכן".