בגלל הצגה על פי סיפור של פעיל לשעבר בחזית העממית, עיריית חיפה הקפיאה את תקציב תיאטרון אל-מידאן

התיאטרון העלה לאחרונה הצגה המבוססת על סיפור של פעיל לשעבר בחוליה של ארגון החזית העממית שרצחה חייל צה"ל ועורר את זעמן של משפחות שכולות

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעה שפיגל
נעה שפיגל

מועצת העיר חיפה החליטה להקפיא את העברת התקציב לתיאטרון אל־מידאן בעיר, עד לקבלת מסקנות ועדה שהוקמה כדי לדון בעניין. חבר המועצה מטעם הבית היהודי, שי בלומנטל, הגיש למועצה את ההצעה לסדר, בעקבות ההצגה "הזמן המקביל" אשר הועלתה בתיאטרון לפני כחודש, ביום האסיר הפלסטיני.

ההצגה של המחזאי והבמאי בשאר מורקוס, מבוססת על סיפור שכתב ואליד דקה, שהורשע במעורבות בחוליה של ארגון החזית העממית, שחטפה ורצחה את החייל משה תמם ב–1984. קרובי משפחתו של משה תמם ופעילים נוספים מחו על העלאת ההצגה . בשיחה ל"הארץ" אמר בלומנטל שאין לו בעיה שהתיאטרון יפעל, אך יש לשקול אם וכיצד העירייה צריכה לתקצב אותו. "לוקחים מחבל, רוצח, נותנים לו במה ומנסים להפוך אותו למשהו חיובי", טען בלומנטל. אולם, כשנשאל האם צפה בהצגה אמר כי קרא את התקציר בלבד. "אני חוסך מעצמי את הצורך לראות אותה מתחילתה ועד סופה". עוד הוסיף בלומנטל, שההצעה לסדר לא באה רק על רקע ההצגה המדוברת. "זו כבר הפעם השנייה בתקופה האחרונה שהתיאטרון בוחר צד או נותן במה לקיצוניות, כמו בפסטיבל סרטי הנכבה. אני לא חושב שהעירייה צריכה לתת תמיכה לתיאטרון שנותן במה למי שרואה בהקמת מדינת ישראל אסון".

תיאטרון אל-מדיאן בחיפהצילום: Hanay

מעיריית חיפה נמסר כי הוועדה שקמה בראשות עוזר ראש העיר, נמרוד שיין, צפויה למסור את מסקנותיה בתוך חודש.

עדנאן טראבשה, מנכ"ל התיאטרון אמר שלא קיבל עדיין הודעה רשמית מהעירייה, אבל נדהם כששמע על הקפאת התקציב. "התחושה שלי היא שיש מסע הסתה של גופים שמנסים למסחר את הכאב של המשפחות השכולות", אמר טראבשה והוסיף כי התיאטרון הוא תיאטרון מקצועי וההצגה, שעלתה לראשונה כבר לפני יותר משנה באישור של סל תרבות, אינה מהללת רוצחים. "אנחנו פועלים כחוק, ולפי כללי הדמוקרטיה הישראלית", אמר טראבשה. "אנחנו מציגים אותה גם בעברית וגם בערבית, מלווה בשקופיות בעברית, מה ההתלהמות הזאת?"

לדבריו, העירייה משלמת את השכירות והארנונה על מספר אולמות של התיאטרון, ובתמורה התיאטרון מספק לעירייה הצגות בחינם של סל תרבות בערבית. לדבריו, הקפאת התיקצוב לא תאפשר לתיאטרון להמשיך לפעול בעיר. טרבאשה סיפר עוד כי התיאטרון ספג גם לפני כשמונה חודשים איומים כאשר העלה מופע מרמאללה שכלל סיפורים קומיים על שייח'ים. "כשהארגונים הסלאפיים באו ואיימו על תיאטרון אל־מידאן לא ראיתי אף גוף מאלה שמתלהמים עכשיו בא לעמוד לצד אל־מידאן" אמר טראבשה והוסיף, "לא נכנענו לגופים המתלהמים האלה אז, ואל־מידאן לא ייכנע גם לאלמגור ולכל הארגונים שצצים כמו פטריות עכשיו סביב הסיפור. ההצגה תימשך והפעילות של אל־מידאן תימשך".

טראבשה אמר גם כי הוא מזמין את כל חברי מועצת העיר לצפות בהצגה בחינם ולהיווכח בעיניהם בנושא ההצגה. "חופש הביטוי במדינה חייב להישמר ואנחנו לא פועלים לא נגד המדינה ולא נגד אף אחד, אנחנו פועלים למען החופש של האדם, אם זה יהודי ואם ערבי. כל האמונה שלנו היא לקרב בין הקהילות".

רון קרמן, אביה של טל קרמן שנרצחה בפיגוע בקו 37 בשנת 2003, תושב חיפה ופעיל בארגון נפגעי טרור "אלמגור" ובגופים נוספים, אמר בתגובה כי הקמת ועדה "זו לא מטרה, זו דרך", והוא מקווה שרשות מקומית לא תעודד בסופו של דבר הסתה וטרור. "אני לא אומר שעל הרשות לבחור את התכנים של התיאטרון, אבל אם אלה שאמונים על התכנים לא יודעים היכן נגמרת האמנות והיכן מתחילה ההסתה אז צריכה להיעשות חשיבה מחדש, איך מאזנים בין חופש הביטוי להסתה לרצח".

אורטל תמם, אחייניתו של משה תמם, אמרה כי ההצגה פורסמה על ידי התיאטרון כמבוססת על חייו ועל כתביו של הרוצח ואליד דקה. "לא הגיוני שמדינת ישראל, מכספי המסים, תממן הצגה המבוססת על חייו של רוצח חייל צה"ל, כשם שהיינו מצפים שלא תממן הצגה המבוססת על חייו של יגאל עמיר או בני סלע". עוד הוסיפה תמם כי התמיכה בהסרת המימון לתיאטרון זוכה לקונצנזוס מכל גווני המפה הפוליטית, "אפשר לראות זאת גם בהצבעה במועצת העיר חיפה".

מקואליציית שותפות־שראקה, ארגונים לחברה דמוקרטית שוויונית ומשותפת, נמסר כי "עצם הדיון של רשויות שלטוניות על תוכן אמנותי במסגרת דיון פוליטי על תקצוב, מעיד על אי הבנה בסיסית של מהי מדיניות תרבות תקינה בחברה דמוקרטית". עוד הוסיפו כי "טוב תעשה עיריית חיפה אם תקפיד להפנות את משאביה לביטוי התרבות של כלל האזרחים החיים בה, ולא תפסול פעילות תרבותית או מופע שאיש מהדורשים להפסקת מימון התיאטרון מעולם לא צפה בו״.

כתבות מומלצות

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?