שמוליק יפרח מונה למנכ"ל הקאמרי במקום נעם סמל

יפרח, ששימש בשנים האחרונות כמנכ"ל תיאטרון באר שבע, אמר כי הוא מקווה "להנגיש את התיאטרון לאוכלוסיות רבות". שרת התרבות רגב בירכה: "אני משוכנעת שירים את הקאמרי לגבהים חדשים"

יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמוליק יפרח. יחל בקרוב בחפיפה
שמוליק יפרח. יחל בקרוב בחפיפה לתפקיד החדשצילום: עופר וקנין
יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי

מועצת הנאמנות של התיאטרון הקאמרי, בראשות ראש העיר תל אביב רון חולדאי, אישרה הערב (ראשון) פה אחד את מינויו של שמוליק יפרח למנכ"ל התיאטרון החדש. יפרח, מנכ"ל תיאטרון באר שבע בשבע השנים האחרונות, יחל בקרוב בחפיפה עם נעם סמל, מנהלו היוצא של הקאמרי.

בשבוע שעבר נודע כי ועדת האיתור לתפקיד מנכ"ל הקאמרי, בראשות יו"ר הוועד המנהל של התיאטרון, עו"ד עפר שחל, בחרה ביפרח מתוך 17 מועמדים ומועמדות שעלו לשלב הראיונות. בחודשים האחרונים גם נפגש יפרח בנפרד עם חולדאי. "ליפרח ניסיון ניהולי מעורר הערכה", נימקה הוועדה את הבחירה, "הוא איש עשייה עם רזומה מכובד, שהרשים את הוועדה בתוכנית עבודה מגובשת, עם דגש על קהלים חדשים וצעירים".

יפרח, יליד דימונה ובוגר בית הספר למשחק בית צבי, הוא בן 53, נשוי ואב לשניים ומתגורר בעומר. ב–2005 הקים עם חברו לכתה בבית צבי, הבמאי רפי ניב, את בית הספר למשחק "גודמן" בבאר שבע וכיום מנהלים השניים את המוסד במשותף. יפרח גם משמש מנהל אמנותי שותף עם ניב בתיאטרון באר שבע, והשניים מנהלים יחד את תיאטרון באר שבע לילדים ולנוער, שאותו הקימו אשתקד. תיאטרון באר שבע צפוי לפרסם בקרוב קול קורא לתפקיד המנהל הכללי הבא, שאותו תבחר ועדת איתור. ועדות דומות צפויות לקום גם בבית הספר "גודמן" ובתיאטרון לילדים ולנוער, לבחירת המנכ"לים שיירשו את מקומו של יפרח.

שרת התרבות מירי רגב וראש העיר תל אביב חולדאי בירכו על מינויו של יפרח. "אני משוכנעת שירים את התיאטרון לגבהים חדשים", כתבה רגב לוועד המנהל של הקאמרי. חולדאי מסר כי "זהו יום משמעותי בחיי התיאטרון הקאמרי. אנו נפרדים מנעם סמל לאחר 25 שנים שבהן העלה את הקאמרי לפסגות חדשות והפך אותו לתיאטרון הבולט בישראל. אני מברך את יפרח אשר נבחר לאחר תהליך איתור יסודי ומקצועי, כאשר כישוריו וניסיונו מדברים בעד עצמם".

סמל. "תיאטרון דינמי, תוסס וצעיר"צילום: מוטי מילרוד

כהונתו של סמל, שהודיע במאי האחרון על פרישתו מניהול הקאמרי בתום 24 שנים ובמלאת לו 70, הוארכה בשלושה חודשים עד מארס. "אני שמח למסור את המפתחות של התיאטרון הגדול בישראל ליפרח, מנהל ואיש תיאטרון אמיתי", אמר סמל, "הקאמרי, למרות 73 שנות חייו, ממשיך להיות כפי שאמר מייסדו, יוסף מילוא, בשנת 1944: 'בואו נקים תיאטרון דינמי, תוסס וצעיר בשפה העברית המדוברת'. זכיתי לכהן 25 שנה כמנכ"ל השישי של התיאטרון הקאמרי ואני מאחל למנכ"ל השביעי כל טוב והצלחה רבה".

עם היוודע דבר מינויו סיפר יפרח ל"הארץ" על רגשות מעורבים לקראת המהלך. "אני מנהל כאן בבאר שבע כמה גופים, באופן קהילתי ומחובר מאוד", אמר, "אנשים פוגשים אותי בעיר או בערב, בתיאטרון, ומביעים צער על העזיבה. אני אביא לקאמרי את הדברים שאני מאמין בהם, אעבור תהליך למידה מעמיק של ההיבטים הכלכליים והאמנותיים בו, אנשום את המקום היטב ואז אציג תוכנית עבודה".

יפרח הדגיש את חשיבות האספקטים החינוכיים בעבודת התיאטרון, שתמשיך להיות על סדר יומו גם בתפקיד החדש. "מטריד אותי מאוד קהל העתיד של התיאטרון והמטרה היא להנגיש את התיאטרון לאוכלוסיות רבות, להביא קהלים צעירים, לחנך לתיאטרון. אלה סוגיות שהן בתוך תוכי והן אחת המוטיבציות הגדולות שלי לניהול המוסדות שניהלתי", אמר, "גם עניין הרלוונטיוּת של התיאטרון והעיסוק בסוגיות שמעניינות אותנו ואת החברה חשוב, כמו גם טיפוח כותבים, שחקנים ובמאים צעירים. בבאר שבע היתה לי הזדמנות לעשות זאת על רצף גילים: ממערכת החינוך דרך בית הספר למשחק ועד לתיאטרון".

יפרח צפוי להוביל את התיאטרון לצד הבמאי עמרי ניצן, מנהלו האמנותי של הקאמרי ב–24 השנים האחרונות, שיכהן עד דצמבר 2018. "אני אדם שאוהב לעבוד בשיתופי פעולה, ליצור שולחנות עגולים ושיח כל הזמן", הוא אומר, "אני מאמין שנשלב ידיים ונאחד כוחות. עמרי ביים אותי כשחקן צעיר ב'כטוב בעיניכם' ומעבר לכך היכרנו כקולגות". ניצן בירך הערב על המינוי. "אני מקבל את בואו של יפרח בברכה וחושב שהוא, לפי מה שלמדנו מהנפלאות שהוא עשה בבאר שבע, יכול להיות מנכ"ל מצוין", אמר ניצן ל"הארץ", "אשמח לעבוד לצדו וליצור זוגיות ראויה".

רפי ניב, מנהלו האמנותי של תיאטרון באר שבע, סיפר אף הוא ל"הארץ" על רגשות מעורבים עם עזיבת שותפו לדרך. "מצד אחד זה סיום של פרק, של תקופה מוצלחת ומספקת של זוגיות מקצועית נהדרת, ומצד שני אני חושב שהבחירה בו לקאמרי היא נכונה", אמר ניב, "שמוליק הוא איש מוכשר ומכיוון שהוא אחד שאוהב אתגרים הוא הולך אחרי האתגר הזה ואני מפרגן לו. האבידה הגדולה ביותר היא לעיר באר שבע, כי הוא היה מחויב לעיר הזו מלבד היותו מנכ"ל. היוזמות והתעוזה שלו הצעידו את תחום התרבות בעיר כמה צעדים גדולים קדימה. אני גאה בזה שאיש הנגב מגיע להרים אתגר גדול במרכז ולא להפך, ומשימת העל שלי היא להביא יציבות לתיאטרון באר שבע ולבית הספר גודמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ