יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי

ועדת ההיגוי של פסטיבל עכו לתיאטרון אחר אישררה היום (רביעי) את החלטתה החריגה מהחודש שעבר — שהתקבלה באופן תקדימי — להסיר מהתחרות את "אסירי הכיבוש", יצירתה של עינת ויצמן שתוכננה לעלות בפסטיבל הקרוב. בדיון החוזר על ההצגה הועלו בין השאר טענות על כך שהפסטיבל סובל מחוסר גיוון וכן שהמצב בעיר הוא רגיש ולכן על הפסטיבל כאירוע עירוני לתת מענה לתושבים. לאור ההצבעה החוזרת על פסילת הצגתה של ויצמן הודיעו שניים מחברי ועדת ההיגוי שניהלו את הפסטיבל בעבר — פרופ' שמעון לוי והבמאית דניאלה מיכאלי – על התפטרותם ממנה.

מנהלו האמנותי של הפסטיבל, אבי גיבסון בר־אל, מסר ל"הארץ" כי מהלך הפסילה הוא "תקדים מסוכן". לדבריו, הוא והוועדה האמנותית ייפגשו בקרוב כדי להחליט על צעדיהם הבאים. "אסירי הכיבוש", המבוססת על סיפורים ומכתבים של אסירים פלסטינים, נדונה בוועדה האמנותית של הפסטיבל והוגשה על ידי המנהל האמנותי לעיונה של ועדת ההיגוי, המורכבת ממנהלי הפסטיבל בעבר וכן מנציגי עיריית עכו. ועדה זו אינה נוהגת להתערב בתכנים, אבל בסוף אפריל היא התכנסה והצביעה על הסרת ההצגה מהתחרות. חברי ועדה אמרו אז ל"הארץ" כי הנימוק לדחייה שעלה בדיון ההוא — ושנמסר גם לוויצמן — היה שהיא "אמן חוזר", משום שהתחרתה בפסטיבל אשתקד עם ההצגה "פלסטין, שנת אפס". למרות זאת, בפסטיבל הקרוב יתחרו גם יוצרים שהשתתפו בשנים קודמות, בהם אחד מזוכי השנה שעברה רן בכור, שיעלה יצירה עם נטלי צוקרמן, שהשתתפה לפני שנתיים, וכן יונתן לוי ונעמי יואלי שהשתתפו בפסטיבל בעבר.

מנהלו האמנותי של פסטיבל עכו, אבי גיבסון בר־אלצילום: מוטי מילרוד

האתר "nrg" דיווח לאחר הדיון הראשון כי ראש העיר עכו שמעון לנקרי, העומד בראש הנהלת הפסטיבל, וכן סגנו אדהם ג'מאל, החבר בוועדת ההיגוי, התנגדו להצגה כי סברו כי תוביל להסתה ולמתח בין יהודים לערבים בעכו. בתשובה שהעביר ג'מאל לפנייתו של עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, הוא הבהיר כי הסיכום שלו עם לנקרי לפסול את ההצגה כפי שפורסם "לא היה ולא נברא". "רק המלצתי שעדיף להציג הצגות שמתעסקות בנושאים חברתיים כדי לא להביא לתסיסה בקרב הציבור בעיר מעורבת", הבהיר ג'מאל בתגובה שהגיעה לידי "הארץ", "אבל אין לי כל בעיה שההצגה שציינת תוצג בפסטיבל שלנו, אם יש הסכמה על כך, ואין לי כל התנגדות".

מקורות שנכחו בדיון החוזר שנערך היום בוועדת ההיגוי, לבקשת הוועדה האמנותית ונציגי היוצרים, אמרו ל"הארץ" כי עיקר הטענות שהושמעו נגד הפסטיבל היה כי אינו מגוון דיו ואינו מאפשר לקולות שונים בתרבות הישראלית לצאת החוצה, וכן שהמצב בעכו רגיש מאוד ולכן על פסטיבל עכו כאירוע עירוני לתת מענה לתושבי העיר. לבסוף התקיימה הצבעה חוזרת שבה הוחלט להסיר את ההצגה מהתחרות. לאור תוצאות ההצבעה הודיעו הבמאית דניאלה מיכאלי ופרופ' שמעון לוי, שניהלו את הפסטיבל בעבר, לראש העיר עכו שמעון לנקרי כי הם מתפטרים מוועדת ההיגוי. "ניסיתי להסביר שיש פה עניין עקרוני ושתפקיד הוועדה אינו להתערב בנושאי תוכן כל עוד אין עניין משפטי בעייתי", אמרה מיכאלי ל"הארץ", "הסברתי עד כמה פסטיבל עכו היה חשוב ומשמעותי לי, ועד כמה עם כל הכאב שבדבר איני יכולה למצוא את עצמי כחברה בוועדת היגוי שחורגת מתפקידה באופן בוטה".

הבמאית דניאלה מיכאלי. התפטרה מוועדת ההיגויצילום: מוטי מילרוד

פרופ' לוי, יו"ר האגודה הישראלית לחקר התיאטרון שהושעה השנה מחברותו בוועדת ההיגוי - לטענת מנכ"ל הפסטיבל אלברט בן שלוש, בשל השתתפות בנו יונתן בפסטיבל - כתב ללנקרי כי "לאחר שעשיתי כמיטב יכולתי לשרת מפעל אמנותי רב־חשיבות ורחב השפעה בתפקידים רבים, רצופים ושונים מאז 1982: כלקטור, שופט בתחרות, מנהל אמנותי, מבקר תיאטרון, חוקר אקדמי וחבר בצוות ההיגוי, אינני יכול עוד לקחת חלק בהחלטה לסתום פיות". הוא קרא לחבריו בוועדה ו"לכל מי שצנזורה פוליטית (במסווה ובמסכות כלשהן) אינם מקובלים עליהם, להצטרף אלי בהתנגדות חד משמעית וברורה לחסימת חופש הביטוי בתיאטרון, באמנות ובתרבות הישראלית. אני משוכנע שיוצרי הפסטיבל בשנים קודמות והשנה, המנהל האמנותי גיבסון ורבים מאלפי האמנים הערבים והיהודים שיצרו את הפסטיבל לאורך השנים ימצאו דרכים להגיב על ההחלטה הרעה". יוצרי שמונה הצגות התחרות התכנסו שלוש פעמים בשבועיים האחרונים והביעו תרעומת על התערבות ועדת ההיגוי ברפרטואר הפסטיבל הקרוב.

לצד זאת, ארגון אמנסטי פירסם גינוי לפסילת ההצגה וקרא ליוצרים למחות על ביזוי המורשת של פסטיבל עכו. "למיטב הבנתנו זה מקרה מצער של התקרנפות אישי ציבור וככל הנראה גם של גורמים אמנותיים בכירים", צוין בהודעת התנועה, "נראה שבמקום לגלות אומץ לב ציבורי ומחויבות לחופש הביטוי והיצירה, בוחרים אותם אישי ציבור וגורמים בכירים להיאחז בתירוצים טכניים בלתי תקפים ובטענות מצוצות מהאצבע על 'החרפת מתחים בין אוכלוסיות'".

המנהל האמנותי אבי גיבסון בר־אל מסר בתגובה כי "ועדת ההיגוי של פסטיבל עכו התכנסה היום לפי בקשה מיוחדת של הוועדה האמנותית ושל נציגי היוצרים כדי לדון בבקשת היוצרים והוועדה האמנותית להשיב את הפרויקט של עינת ויצמן לתוכנית הפסטיבל. ועדת ההיגוי, ברוב דעות, סירבה שוב לעשות זאת והסתמכה על תקנון הפסטיבל שמאפשר לה לאשר או לא לאשר את התוכנית האמנותית. הוצאת הפרויקט של עינת ויצמן מתוכנית הפסטיבל היא תקדים מסוכן. בקרוב נתכנס הוועדה האמנותית ואני כדי להחליט על המשך צעדינו".

מפסטיבל עכו נמסר בתגובה כי "ועדת ההיגוי של הפסטיבל אינה חותמת גומי של המנהל האמנותי, או של הוועדה האומנותית המייעצת. לפסטיבל יש תקנון שאותו ביקשו אנשי התיאטרון ואנו פועלים אך ורק על פיו. לוועדת ההיגוי יש זכות לדרוש גיוון ורב תרבותיות. יש כאלה המבקשים להשמיע רק את הדעה שלהם ואינם מסוגלים להכיל דעה שונה. לרדיקליים קל לדרוש חופש ביטוי ופלורליזם, אבל הרבה יותר קשה להם לכבד זאת".

עוד נמסר כי "עיריית עכו השקיעה לאורך 30 שנים עשרות מיליוני שקלים מתקציבה לטובת הפסטיבל ונמנעה להביע את מורת רוחה עד לרגע זה, שבו יש כאלה שהגדישו את הסאה. אנו מודים לכל מי שסייע לפסטיבל עכו ומאחלים להם בהצלחה בהמשך. בימים הקרובים נפעל לבחירתם של חברי ועדת היגוי חדשים. תיאטרון בכלל והפרינג' בפרט ימשיכו לקבל תמיכה, אכסניה ורוח גבית מעיריית עכו והעומד בראשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ