ארגוני היוצרים קוראים לא להשתתף בפסטיבל עכו: "הפגינו סולידריות"

לאחר פסילת ההצגה "אסירי הכיבוש" והתפטרות שמונת היוצרים והמנהל האמנותי, ארגון השחקנים, איגוד במאי התיאטרון וארגון היוצרים העצמאיים בתיאטרון קראו ליוצרים שלא לקחת חלק בפסטיבל

יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עינת ויצמן
עינת ויצמןצילום: גילי גץ
יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי

ארגון השחקנים בישראל (שח"ם), איגוד במאי התיאטרון (בת"י) וארגון היוצרים העצמאיים בתיאטרון (אי"ב) קראו היום (רביעי) לשחקנים וליוצרים חברי הארגונים שלא לקחת חלק בפסטיבל עכו הקרוב לתיאטרון אחר, לאחר פסילת ההצגה "אסירי הכיבוש" והתפטרות שמונה קבוצות היוצרים שנבחרו להציג בו במחאה על הפסילה. הנהלות שלושת הארגונים ידונו בסוף השבוע בשיתוף הפעולה ביניהם בעניין ובמהלכים הבאים שינקטו.

הוועד המנהל של שח"ם התכנס היום ואישר פה אחד את הקריאה לכ–2,300 חברי הארגון שלא לקחת חלק בהפקות שייבחרו לפסטיבל תחת הניהול האמנותי החדש שלו, שטרם הוכרז. "עקב התערבות עיריית עכו בניהול האמנותי של פסטיבל עכו, אנו קוראים לכלל חברי שח"ם לא להשתתף בפסטיבל, לא כיוצרים ולא כשחקנים, ולמחות יחד עם אי"ב ובת"י למען חופש הביטוי והיצירה", נכתב בהודעה שנשלחה לחברים.

איגוד במאי התיאטרון קרא אף הוא לחבריו שלא לקחת חלק בפסטיבל. האיגוד פירסם בעמוד הפייסבוק שלו כרזה שכותרתה "שומרים על הסולידריות: חופש הביטוי, דמוקרטיה, מעמד היוצר" וכתב כי "תשעה יוצרים ומנהל אמנותי נאלצו לפרוש בגלל התנהלות כוחנית של הנהלת הפסטיבל, ללא דיאלוג, תוך זלזול בעבודה הארוכה שהושקעה בפסטיבל ורמיסת חופש הביטוי האמנותי. אנו קוראים לכל היוצרים להפגין סולידריות. אל תמלאו את החלל שנותר בפסטיבל עכו, אל תהיו עלה התאנה של הצנזורה. סרבו להשתתף בפסטיבל עכו השנה". עוד כתב הארגון כי "מותר וחשוב לא להסכים על תוכן. האמנות היא המקום הבטוח לבחון את ערכינו, לשאול שאלות, להתווכח ולמתוח ביקורת. כדי שזה יקרה, צריך לקיים סביבה בטוחה, נטולת צנזורה והתערבות של בעלי כוח מכל הקשת הפוליטית. המשמעות של איגוד מקצועי הינה גם עמידה לצד פגיעה בחברי הקהילה שלנו. התאחדו והפגינו סולידריות".

הבעת הסולידריות של שלושת הארגונים מצטרפת להודעות ההזדהות שהשמיעו השבוע שחקני תיאטראות הקאמרי ובאר שבע בסיום ההצגות שלהם. שחקני הקאמרי אמרו בהודעתם לקהל: "עקב פסילה של הצגה שנבחרה להופיע בפסטיבל עכו בגלל תוכנה בחרו היוצרים לפרוש והמנהל האמנותי התפטר. אנו מחזקים את עמיתינו היוצרים בצעדם זה וקוראים לכם להגן על חופש הביטוי במדינת ישראל".

כרזה של איגוד במאי התיאטרון, לאות סולידריות עם משתתפי הפסטיבל שפרשו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ