המדינה בוחנת קיצוץ בתקציב תיאטרון יפו בשל "הסתה לטרור"

באופן תקדימי, משרד האוצר מסר למשרד התרבות כי ניתן להפחית את תקציב התיאטרון בגין הפרת חוק הנכבה, בעקבות אירוע התמיכה במשוררת דארין טאטור והאירוע "מחברות הכלא" של עינת ויצמן. החלטה סופית תתקבל בכפוף לשימוע ולאחר אישור שר האוצר

יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דורון תבורי ולאורה ריבלין מקריאים פרוטוקולים מהמשפט של טאטור
דורון תבורי ולאורה ריבלין מקריאים פרוטוקולים מהמשפט של טאטורצילום: דניאל צ'צ'יק
יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי

מנהלי תיאטרון יפו יוזמנו לשימוע בפני צוות משותף של משרדי התרבות, האוצר והמשפטים, לאחר שחוות דעת של האוצר קבעה היום (רביעי) כי ניתן להפחית את תקציב התיאטרון בגין הפרת חוק הנכבה. חוות הדעת התקדימית ניתנה בעקבות אירוע תמיכה במשוררת הפלסטינית דארין טאטור והאירוע "מחברות הכלא". החלטה סופית לגבי הפחתת התמיכה טעונה את אישור שר האוצר ותתקבל לאחר השימוע. השנה עומד סכום התמיכה של משרד התרבות בתיאטרון יפו על סך של כ-878 אלף שקל.

היועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד אסי מסינג, הודיע הבוקר למנכ"ל משרד התרבות, יוסי שרעבי, כי ניתן להפעיל את המנגנון להפחתת תמיכת משרד התרבות בגין הפרת חוק הנכבה ביחס לאירוע התמיכה בטאטור, המואשמת בהסתה לטרור, שנערך בתיאטרון יפו בשבוע שעבר וכן ביחס לאירוע "מחברות הכלא" שערכה עינת ויצמן בתיאטרון יפו ביוני האחרון (ויצמן גם הפיקה את האירוע למען טאטור). ביחס לשלוש הצגות נוספות שעולות בתיאטרון יפו וכן לאירוע שערך ארגון "בצלם" בחודש שעבר בסינמטק בירושלים – שגם לגביהם התלוננה צמרת משרד התרבות - קבע מסינג כי חוק הנכבה לא הופר. פורום מוסדות התרבות יערוך היום כינוס חירום של נציגי ארגוני היוצרים כדי לדון בתגובה אפשרית לגל התלונות של משרד התרבות למשרד האוצר.

דארין טאטורצילום: גיל אליהו

באירוע שנערך למען טאטור בשבוע שעבר הוקראו קטעים שכתבה והוקרן סרטון ובו שיר שהיא מקריאה, ברקע צילומי עימותים בין חיילי צה"ל לפלסטינים. "עצם קיומו של אירוע תמיכה במי שהוגש כנגדה כתב אישום להסתה בטרור, קריאת הקטעים שכתבה וחלק מהסרטונים שהוצגו באותו אירוע עשויים לעלות, לכאורה, כדי הסתה לאלימות ולטרור או תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור כנגד מדינת ישראל", כתב מסינג, "אשר על כן, לטעמי, ניתן להפעיל את המנגנון הקבוע בסעיף 3ב' לחוק לבחינת האפשרות להפחתת התמיכה עקב אירוע זה וגיבוש עמדה לבחינתו של שר האוצר בהסכמת שרת התרבות והספורט". ביחס לאירוע למען טאטור פנתה שרת התרבות מירי רגב למפכ"ל המשטרה בראשית השבוע, בדרישה שתיפתח נגד תיאטרון יפו ומארגני האירוע חקירה בחשד להסתה ולחתירה נגד מדינת ישראל.

באירוע "מחברות הכלא" שערכה עינת ויצמן בראשית יוני בתיאטרון יפו הוקראו בין השאר תכתובות בין אסיר ביטחוני לחברת ילדות שלו, שבהם מתוארים חיי אסירים בכלא. "מבדיקה ראשונית נראה כי לכל הפחות אחד המכתבים כולל אמירות אשר עשויות לעלות, לכאורה, כדי הסתה לאלימות ולטרור ותמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור כנגד מדינת ישראל", כתב מסינג. הוא הוסיף כי צוות מקצועי למשרדי האוצר, התרבות והמשפטים יבחן את שני האירועים – שאליהם השכיר תיאטרון יפו את אולמו כאירועים פרטיים – וכן יערוך שימוע לתיאטרון. הצוות יבחן את ההוצאה שהוציא התיאטרון על שני האירועים או את ההכנסה שעליה הוא ויתר, אם אכן היתה כזו. מה חושב אסף הראל על המתקפה של רגב על תיאטרון יפו:

שלוש הצגות נוספות שעולות בשנים האחרונות כחלק מרפרטואר תיאטרון יפו עמדו אף הן במרכז תלונות שהעביר משרד התרבות למסינג, אולם לגביהן קבע יועמ"ש האוצר כי הן לא מפרות את חוק הנכבה. על "עיניים" בבימוי נורמן עיסא, העוסקת בסיפוריו ובשיריו של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש, כתב מסינג כי למרות הטענה ולפיה חלק משירי דרוויש קוראים, לכאורה לאלימות כלפי יהודים וכוללים קטעים כ"בשרו של הכובש יהיה לי למאכל", "אין בידינו כל אינדיקציה לכך שהשירים הכוללים את הביטויים האמורים הוקראו בהצגה 'עיניים', ואף לא נטען כך בפנייה".

מסינג הדגיש כי גם אם אותם שירים הוקראו בהצגה, פעולה זו אינה שוללת במהותה את צביונה או קיומה של המדינה ולא מתקיימות בהצגה האמורה עילה מעילות ההפחתה. "כך גם יש קושי לטעון כי בהקראת שיר, כשלעצמו, יש משום פעולה אשר מסיתה לאלימות ולטרור", הוסיף, "גם אם היה נטען שיש בכך כדי להסית לאלימות ולטרור הרי שמדובר, לכל היותר, בפעולה שולית או זניחה ביחס להצגה בכללותה ומקל וחומר ביחס לכלל הפעילות של תיאטרון יפו. למען הסר ספק, אבהיר כי אין בכל האמור להפחית מהסתייגותי מהביטויים האמורים".

הצגה נוספת שהתקבלה לגביה תלונה ושהועלתה בבכורה בפסטיבל עכו ב-2012, זכתה בשני פרסים ומוצגת כיום בתיאטרון יפו היא "הטווס מסילוואן" מאת עלמה גניהר ובבימוי סיני פתר וחן אלון. ההצגה עוסקת ביחסי יהודים וערבים בבית בשכונת סילוואן בירושלים. "בפנייה נטען כי בסוף ההצגה יהודי אשר עובר לגור בבית רוצח את אחד מהתושבים הקודמים של הבית", כתב מסינג בתשובתו לשרעבי, "אין בעצם העיסוק במערך היחסים בין ערבים לבין יהודים אגב בית בשכונת סילוואן - גם אם מתואר בו רצח - כדי להוות פעולה ששוללת במהותה את צביונה או קיומה של המדינה ולא מתקיימים בהצגה האמורה עילה מעילות ההפחתה. כך, כלל לא ברורה הטענה בדבר החשש להסתה לאלימות ולטרור המתקיים בהצגה האמורה".

מסינג העביר את חוות דעתו גם ביחס לאירוע שערך "בצלם" בסינמטק בירושלים בחודש שעבר. "בפנייה נטען כי באירוע הוצגה 'תמונה מעוותת ומבזה נגד חיילי צה"ל, תוך אימוצו של הנרטיב הפלסטיני והוצאת דיבתם רעה כצבא כובש ואכזר'", כתב מסינג לשרעבי, "לפנייתך לא צורפה כל אינדיקציה בדבר תוכנו של האירוע האמור. מבדיקה באינטרנט עולה כי ככל הנראה הוקרן באירוע האמור הסרט 'הנשים שממול'. לפי מיטב ידיעתנו, בסרט האמור נכללו ראיונות עם נשים יהודיות ועם נשים פלסטיניות, אשר עוסקים, בין היתר, בעמדתן לגבי הסכסוך היהודי-פלסטיני ועל תפקידם של הנשים בו. בנוסף, ככל הנראה, הוקרנו באותו אירוע גם סרטונים שצילמו נשים פלסטיניות אשר מתעדים, בין היתר, את פעילות חיילי צה"ל. גם אם נקבל את הנטען בפנייתכם כי יש באותו אירוע כדי לתאר 'תמונה מעוותת ומבזה' נגד חיילי צה"ל, והגם שיש להסתייג מתיאור שעשוי ליצור רושם כזה, הרי שאין בכך כדי להוות פעולה ששוללת במהותה את צביונה או קיומה של המדינה ולא מתקיימות באירוע האמור עילה מעילות ההפחתה".

שרת התרבות מירי רגב בירכה בעמוד הפייסבוק שלה על החלטת האוצר. "אני מברכת את השר כחלון שהצטרף למדיניות שאותה אני מובילה במהלך שנתיים, שיש לשלול תקציבים ממוסדות תרבות החותרים נגד מדינת ישראל", אמרה, "חופש הביטוי איננו חופש המימון. חופש הביטוי איננו חופש ההסתה ואני מצפה שאמירות השר כחלון לא יישארו בגדר כותרות ויהפכו מדיבורים למעשים. הגיע הזמן שנבין שהתקציב הציבורי לא יכול לממן מוסדות תרבות החותרים נגד מדינת ישראל, ערכיה וסמליה".

מנכ"ל תיאטרון יפו יגאל עזרתי אמר ל"הארץ" בתגובה: "אנחנו שומרי חוק ולא עשינו שום דבר שפוגע בחוק, בייחוד כשמדובר באירועים שהם אירוח שלנו ושבהם לא הפעלנו צנזורה. האירועים האלה מוקלטים ומתומללים, כל מלה בהם יכולה להישמע ונוכיח שאין בהם קריאה טרור, למרד או לאלימות. אנחנו שומרי חוק ונמשיך לפעול כחוק".

עינת ויצמן מסרה בתגובה כי: "'מחברות הכלא' היה אירוע שעסק בתנאי מאסרם של האסירים הפוליטיים ונולד מפסילת ההצגה 'אסירי הכיבוש' בפסטיבל עכו. באירוע הוקראו והוקרנו מכתבים אישיים שכתבו אסירים על תנאי מעצרם המחפירים והמשפילים, על המחשבות ועל החוויות שלהם. אין בין המכתבים האלה שום קריאה לתמיכה במאבק מזוין. כך גם בנוגע לאירוע הסולידריות עם המשוררת דארין טאטור". עוד מסרה ויצמן כי "המלה 'מאבק' היא בעבורי פעולה פוליטית לא אלימה ושדה המאבק הוא אמנות. בעבורי זה התיאטרון ובעבור דארין זו השירה".

ממשרד התרבות טרם התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ