לחצי המשפחות השכולות הכריעו: יהונתן גפן לא יופיע בבית "יד לבנים" בחולון

פניות של עשרות משפחות שכולות לראש עיריית חולון, בדרישה לבטל את הופעת האמן שיצא להגנת עהד תמימי והצהיר כי הוא מבין לליבם של שהידים, הובילו להעברת הופעתו בעיר לאולם חלופי. ל"הארץ" מסר כי השינוי נעשה בהסכמתו המלאה

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן גפן. לא יופיע בבית "יד לבנים"
צילום: איה אפרים
איתי שטרן
איתי שטרן

בעקבות פנייתם השבוע של יו"ר ארגון "יד לבנים" ועשרות משפחות שכולות לראש עיריית חולון בבקשה לבטל את הופעת יהונתן גפן בבית "יד לבנים" בעיר, במסגרת פסטיבל ימי זמר שייפתח בשבוע הבא, הוחלט אמש (שלישי) להעבירה לאולם חלופי במרכז לתיאטרון בובות בעיר — זאת בהסכמת האמן ובשיתוף הנהלת תיאטרון חולון המארגנת את הפסטיבל. לחצי המשפחות הגיעו בתגובה להתבטאויותיו של גפן בשבוע שעבר במסגרת ריאין לדני קושמרו, בו יצא להגנת עהד תמימי וטען כי הוא מבין מה גורם לפלשתינים להפוך לשהידים.

ביום שני התייחס ראש העיר, מוטי ששון, לנושא והצהיר כי לא יבטל את המופע ולא יתערב בתכנים האמנותיים של הפסטיבל. ל"הארץ" מסר גפן היום (רביעי) כי נתן את אישורו המלא להחלטה להחליף את האולם, וכי היא הוכרעה לאחר פגישה שערכו עמו נציגים של תיאטרון חולון.

ראש עיריית חולון, מוטי ששון. חזר בו מהחלטתוצילום: טס שפלן

פניותיהם של יו"ר "יד לבנים", אלי בן שם, ושל המשפחות השכולות הועברו לששון לפני יומיים. "לארגון יד לבנים אין עניין להתערב בשיקולי העירייה ולפגוע בחופש הביטוי", ציין אז בן שם, אך הדגיש כי "המשפחות השכולות מרגישות בבית יד לבנים כביתן השני. בית בו מונצחים יקירנו. זוהי פגיעה קשה במשפחות — במיוחד בימים אלו שאנו נמצאים בערבו של חג הפסח ובפתחם של יום השואה ויום הזיכרון, ימים קשים למשפחות וזמן של אחדות לכולנו. אל לנו לעורר מחלוקות בימים הכי רגישים בשנה".

בתגובה לדברים הבהירה דוברת עיריית חולון כי "עם כל האמפתיה העמוקה שרוחש ראש העיר למשפחות השכולות, הוא סבור שאין זה נכון להתערב בשיקולים אמנותיים ומקצועיים של מוסדות התרבות בעיר". עוד קודם לתגובה זו, ניסו פעילי ימין בהובלתו של שי גליק למחות נגד הופעתו של גפן באולם המסונף ל"יד לבנים", בטענה כי ההופעה תפגע בזכר הנופלים ובמשפחות השכולות. בתגובה להתפתחויות מסר היום גליק ל"הארץ" כי הוא "מברך את ראש העיר שהוביל לפשרה. דבריו של גפן מקוממים ומהווים פגיעה בצה"ל ואין מקומם במימון ציבורי, ובוודאי לא בבית יד לבנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ