בית המשפט המחוזי: הנהלת הבימה מושעית, התיאטרון הלאומי לא יפורק

הדיון בדבר פירוק התיאטרון הלאומי המצוי בחובות של 72 מיליון שקלים הסתיים בהכרעה למנות נאמנים לניהולו מטעם בית המשפט, ובדרישה לגבש הסדר נושים. ב"הבימה" בירכו על ההחלטה: "סוף סוף תתאפשר העברת הכספים להם מחויבת המדינה"

איה חיות
איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תיאטרון הבימה
תיאטרון הבימהצילום: דר אבישי טייכר
איה חיות
איה חיות

בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט הבוקר (שני) לשלול את סמכויות ההנהלה, המנכ"לית אודליה פרידמן והדריקטוריון של "הבימה", המצוי בחובות של 72 מיליון שקלים. נשיא בית המשפט איתן אורנשטיין החליט כי התיאטרון הלאומי לא יפורק, כפי שדרשה העתירה שנידונה, אלא שימונו נאמנים שינהלו את חשבונות המוסד מטעם בית המשפט המחוזי.

"ממכלול המסמכים שהוגשו, והטיעונים שנשמעו שוכנעתי ש'הבימה' היא חברה 'מדממת', חדלת פירעון הן מהבחינה המאזנית והן מהבחינה התזרימית", נכתב בפסיקתו של אורנשטיין. "חובותיה נאמדים בעשרות מיליוני שקלים. גם אם החברה נמצאת לגישתה בגבול רווחיות תפעולית, אין ביכולתה לשרת את חובותיה, השוטפים והרחוקים וזאת גם בהינתן משאביה המועטים.

"הגם שהגעתי לידי מסקנה שלפנינו חברה חדלת פירעון, לא ראיתי מקום להורות עתה על פירוק זמני של החברה מהטעמים שמניתי לעיל ובהם רצון הנושים להימנע במידת האפשר מצו פירוק, החשיבות שבהמשך פעילות תיאטרון לאומי שחוגג 100 שנה להווסדו, הימנעות מפיטורי מאות עובדים וכן היתכנות להבראת החברה ככל שיינקטו הצעדים המתאימים כמפורט בהחלטה".

"התיאטרון מכבד ומברך על החלטת בית המשפט, ולו מן הטעם הפשוט שמינוי הנאמנים יאפשר סוף סוף את העברת הכספים להם מחוייבת המדינה כדי שאפשר יהיה לשלם את שכר העובדים והשחקנים, ולהמשיך לקיים את לוח ההצגות להנאת הקהל הרחב", הגיבו ב"הבימה" עם פרסום הכרעת בית המשפט.

גילה אלמגור בדיון בבית המשפט אתמול

אתמול הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב דו"ח חשבת משרד האוצר בעניין התיאטרון הלאומי בו נכתב כי ל"הבימה" חובות של 72 מיליון שקלים. עוד הטיל הדו"ח ספק בתקינות כהונתה של מנכ"לית התיאטרון אודליה פרידמן והביע חשד ל"העדפת נושים".

ב–23 בספטמבר הוגשה לבית המשפט בקשת פירוק לתיאטרון על ידי חברת מכירת המנויים "פאוור דיאלינג" בגין חוב של 2.8 מיליון שקל. לפי הדו"ח של האוצר, גם לאחר בקשת הפירוק "הוציא המוסד עשרות צ'קים, ברובם דחויים, לספקים שונים, בסכום מצטבר של כמיליון שקלים — חלוקת הצ'קים שבוצעה מהווה לכאורה עבירה על העדפת נושים".

עם פרסום ההכרעה, נמסר מחברת "פאוור דיאלינג" כי "נשיא בית המשפט המחוזי קיבל את טענותינו בבקשת הפירוק, וקבע בהחלטה מנומקת ומאוזנת את המתכונת שבה תיאטרון הבימה יוכל לשוב ולהתנהל בשקיפות ובאופן הראוי לגוף אשר נתמך מכספי המדינה. מונו נאמנים ראויים ומקצועיים ויש לקוות כי באמצעותם גם יושג הסדר מתאים עם נוש 'הבימה'".

המוסד הוותיק מצוי בחובות גם בגין אי-תשלום משכורות במשך חודשים לשחקנים, מחזאים ועובדי במה. בשבוע שעבר הודיע ועד השחקנים, בשיתוף עם שח"ם, כי אם המשכורות לא ישולמו תוך 14 יום — ייפתח בשביתה. לצדם גם איגוד אמני ישראל מאיים להפסיק את השתתפותם בהפקות.

"כל דבר שיעזור לתיאטרון להמשיך להתקיים כמו שצריך זה מבורך", מסר הבוקר ל"הארץ" שחקן התיאטרון הלאומי, נורמן עיסא. "אני לא יודע לגמרי מה היה שם ואם יש אשמים או אין אשמים, אבל אני מקווה שלא היו אשמים".

"מצד אחד אני שמחה שנמצא פיתרון ואולי משרד התרבות והאוצר יצילו את 'הבימה'", מסרה להארץ גם שחקית "הבימה", סנדרה שדה. "מצד שני, אני אשה ואני עצובה שאשה כמו אודליה פרידמן נשלחת הביתה. היא נלחמה כמו לביאה פצועה עם חובות שהיו עליה כמשקולות מתחילת הדרך שלה, והיא ניסתה בכוחות על-אנושיים לתפקד מול החובות האלו ולא לתת ל'הבימה' להסגר ולא לתת לקהל ללכת הביתה. חבל לי שבמקום לתת לה את הזכות לנהל את 'הבימה' בלי החובות שלחו אותו הביתה כאילו היא אשמה".

שמוליק כהן, יו"ר ועד השחקנים, מסר עם פרסום הכרעת בית המשפט כי "השחקנים והעובדים מאחלים לנאמנים החדשים בהצלחה רבה ומקווים שיצליחו להבריא את התיאטרון ולהוציא אותו מהבוץ העמוק שהוא נמצא בו. יחד עם זאת - אנחנו השחקנים והעובדים נותנים להנהלה החדשה ולנאמנים 48 שעות להפקיד לנו את השכר החודשי. אם תוך 48 שעות לא נקבל כסף - נפסיק לעבוד".

אורי רשטיק משח"ם חיזק את דבריו ומסר כי הארגון ימשיך לעשות "כל מאמץ שהתיאטרון הלאומי ייצא לדרך חדשה, אך לא ניתן כי דרך זו תהיה על גב השחקנים. סכסוך העבודה עודנו בתוקף ואנו קוראים למשרד האוצר לשחרר כעת את כספי התמיכה לצורך תשלום שכר השחקנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ