יאיר אשכנזי
"יאבל'ק: טרילוגיה על פחד"צילום: יוהן שגב
יאיר אשכנזי

עיבוד מקורי ל"קוריולאנוס" מאת שייקספיר, מופע פרפורמנס אוטוביוגרפי של שחקנית שנפגעה בתאונה ושורת הצגות פרינג' מרחבי העולם יועלו בחול המועד סוכות בפסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר, שייערך זו השנה ה-36.

הפסטיבל יתקיים בין 28 בספטמבר ל-1 באוקטובר באולמות ובחללים שונים ברחבי העיר. המנהל האמנותי גיל אלון, שיסיים בפסטיבל זה כהונה בת שלוש שנים, וכן חברי הוועדה האמנותית פרידה שוהם, יובל מסקין ואבי גיבסון בר־אל (שיכהן כמנהל האמנותי החל מהפסטיבל הבא) בחרו תשע הצגות שיועלו בפסטיבל בבכורה ויתמודדו בתחרות. באחד מאולמות האבירים בעכו תעלה "בית מטבחיים 5", אופרת רוק פסיכדלית שכתבה אורית גל ליכנשטט וביימה סיון הנדלסמן לפי ספרו של קורט וונגוט, ועוסקת בחייל המנותק מהזמן ונקלע לכאוס מחשבתי. באולם אבירים אחר יעלה איתי דורון את "M.C קוריולאנוס", עיבודו למחזה השייקספירי על הגנרל הרומאי הידוע, בתרגומו של דורי פרנס.

"זה כל הזמן בורח לי". עוסק במסעם של גבר ואשה ביומיום הישראליצילום: יוהן שגב

ב"אולם הלבן" יעלה "זה כל הזמן בורח לי" שיצרו מירב דגן ואופיר בן שמעון (שגם ביים) ועוסק במסעם של גבר ואשה ביומיום הישראלי. ההצגה "על כל צרה שלא תבוא" שכתבו דניאל כהן לוי ונמר גולן, בוחנת את המפגש בין להטוטן, אקרובט, מוזיקאי ולוחמת – היוצרים ארכיון של קונפליקטים שאספו במשך שנה. "Practice Makes Perfect" שתעלה הפרפורמרית נטלי צוקרמן בשיתוף עם אילה ברסלר נרדי, בוחן את המתח שבין הגוף הבריא והתקין לגוף הנכה – הנדרש להתמודד עם פעילויות ספורטיביות שונות. צוקרמן, שנפגעה בתאונה שעברה בנערותה, נגעה בסוגיה בצורה שונה בעבודתה הקודמת "הגוף האחר", שזיכתה אותה בפרס קיפוד הזהב ב-2014. באולמות הקריפטה יעלה "פרלשטיין", אירוע תיאטרוני שאצרה דפני פרלשטיין ובוחן כיצד קבוצת יוצרים מתמודדת עם לקחי השואה. באירוע, שיתקיים באנגלית, יקחו חלק יוצרים מישראל, אוסטריה, קונגו, ארגנטינה והולנד.

באולם הרפקטוריום תעלה "יאבל'ק: טרילוגיה על פחד" מאת יואב ברתל ואביגיל רובין, כעבודת תיאטרון פיזי הבוחנת את ניסיון ההתאגדות של עוברי מתפרה ניו יורקית בראשית המאה ה-20. הצגה שתעלה בחוץ, בבורג' כארים, היא "כל הכבוד: חגיגה של סובייקטיביות", שביימה יעל טל ושעלילתה מתרחשת בראשו של אדם טובע. "הנסיכה לא אוכלת צ'יזבורגר" מאת רותי אוסטרמן ובבימויה עוסקת בנסיכה הפוגשת טיפוסים שונים ב"ממלכת הלא טוב", ומשתתפים בה בין היתר השחקנים מוצי אביב ודליה פרידלנד.

"הנסיכה לא אוכלת צ'יזבורגר". עוסקת בנסיכה הפוגשת טיפוסים שונים ב"ממלכת הלא טוב"צילום: יוהן שגב

בפלטפורמה הבינלאומית של הפסטיבל יועלו בין היתר מחזהו של עדו נתניהו "Happy End", בביצוע התיאטרון הלאומי של מקדוניה. המחזה עלה לפני מספר חודשים באוף־ברודוויי והוצג גם בתיאטרון בית ליסין ב-2010. עוד יעלו "Antiwords" בביצוע להקת "ספיטפייר" הצ'כית, שנוצר בהשראה מחזהו של וצלאב האוול "Audience" , עבודת הסאונד "אטיודים: אמסטרדם" של המלחין ג'ון מוראן וכן "מכתבים מאי אחר", קופרודוקציה בריטית־הולנדית־קנדית הבוחנת את יחסי התיאטרון והקולנוע. לצד אלה יועלו מופעי מחול ופולקלור ומסין סמוך לחומות עכו העתיקה.

כחלק מהפסטיבל ייערכו גם הופעות מוזיקה, מופעי רחוב וכתות אמן. לצדם, במכללה האקדמית גליל מערבי ייערך ב-30 בספטמבר יום עיון על יהודים וערבים בתיאטרון ובמחול הישראלי בהשתתפות חוקרים ויוצרים.

"כל הכבוד: חגיגה של סובייקטיביות". העלילת מתרחשת בראשו של אדם טובעצילום: יוהן שגב
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ