שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שרת התרבות והספורט מירי רגב הורתה לנציג ממשרדה לצפות בחזרות להצגה "פלסטין שנת אפס", שתתחרה החודש בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר, לאור טענות שהגיעו אליה ולפיהן ההצגה מעבירה מסרים מסיתים החותרים תחת המדינה ופוגעים בסמליה. לחזרות יישלח נציג מחלקת התיאטרון והפרינג' במשרד התרבות או נציג מדור התיאטרון במועצה הישראלית לתרבות ואמנות. לצד זאת סיכמה רגב עם ראש העיר עכו, שמעון לנקרי, כי גם עיריית עכו תבחן מחדש את ההצגה.

"פלסטין שנת אפס", שכתבה וביימה עינת ויצמן, תוצג בשפה הערבית עם כתוביות בעברית ומוגדרת כ"קומדיה תיעודית". היא עוסקת בשמאי האומד את הנזקים שנגרמו לבתים פלסטיניים בפעולות צה"ל בירושלים, בגדה המערבית וברצועת עזה. בהצגה משחקים מנהל תיאטרון אל־קסבה ברמאללה, ג'ורג' איברהים, וכן ח'אולה איברהים, ע'סאן אשכר ואמג'ד באדר. ההצגה הופקה בסיוע מענק ממועצת הפיס לתרבות ולאמנות ועולה כחלק מפסטיבל עכו, שנתמך אשתקד על ידי משרד התרבות במיליון שקלים וחצי. ברשימת תודות ההפקה שבאתר הפסטיבל מוזכרים בין היתר עמותת זוכרות וארגון המוקד להגנת הפרט, המסייע לפלסטינים שזכויותיהם נפגעו.

מתוך ההצגה "פלסטין שנת אפס"
מתוך ההצגה "פלסטין שנת אפס"צילום: גדי דגון

מי שקבל על ההצגה בפני השרה רגב ובפני ראש העיר לנקרי ויו"ר מפעל הפיס עוזי דיין הוא פעיל הימין שמאי גליק. "נדהמתי לראות שהנכם מממנים במסגרת פסטיבל עכו הצגה מבית היוצר של ארגון זוכרות", כתב גליק לשלושה במכתב, שהגיע לידי "הארץ". לדברי גליק, "בכל ההצגה מדברים על בתים שנהרסו על ידי צה"ל בעזה וירושלים ושוכחים לציין שרגע לפני כן ירו מהם טילים והם רצחו יהודים, את בנינו ואחינו. צה"ל מעולם לא הרס בית סתם, כל בית וסיבתו, ואת הסיבות לא מראים. את המציאות המעוותת מראים. ואני שואל אתכם: את זה אתם מממנים? אני דורש מכם בכל תוקף מוסרי בשמי ובשם אזרחי ישראל וחיילי צה"ל שנפלו לאורך כל הדורות: חדלו. העיפו מיידית את ההצגה הזאת מהפסטיבל".

גליק - שלא צפה בהצגה - מסר ל"הארץ": "נחשפתי להצגה דרך הניוזלטר של ארגון זוכרות שם נאמר שההצגה מבוססת על פעולות הארגון, כשחזון הארגון הוא הצפת המדינה במליוני פליטים והשמדתה. הבנתי שאין זה ראוי שהצגה תעלה במימון משלם המסים. נוסף על כך, שני ארגונים קיצוניים נוספים נתנו השראה להצגה - המוקד להגנת הפרט, שמגן על רוצחים, ועדאלה, שנלחם בחיילי צה"ל".

בעקבות הטענות מסרה רגב כי "הנחיתי לבחון אם בהצגה 'פלסטין שנת אפס' יש פגיעה במדינה ובסמליה. כפי שאמרתי בעבר, יש הבחנה ברורה בין חופש ביטוי לחופש מימון. אף מדינה, גם מדינת ישראל, לא תממן מופעים החותרים תחת קיומה".

שרת התרבות רגב
שרת התרבות רגבצילום: אילן אסייג

מפסטיבל עכו ומעיריית עכו נמסר בתגובה: "לאורך כל שנות קיומו של הפסטיבל הועלו הצגות ששיקפו מגוון רחב של דעות, תפישות תיאטרוניות וחירות היצירה, מתפקידיהם הבולטים של התיאטרון והאמנות. עיריית עכו והנהלת הפסטיבל אינן מתערבות בתכנים האמנותיים של הפסטיבל ושומרות על חופש הביטוי והיצירה. כמו כן, רפרטואר ההצגות נבחר אך ורק על ידי המנהל האמנותי בשיתוף הוועדה האמנותית. הנהלת הפסטיבל סומכת על מקצועיותם. כבכל שנה, אם יימצא שתוכנה של הצגה עומד בסתירה לחוק, העירייה פועלת כנדרש".

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "המועצה לתרבות ואמנות של מפעל הפיס מפרסמת קול קורא ותומכת ביוצרים וביצירתם על פי קריטריונים שנקבעו ומפורסמים מראש ובהתבסס על חוות דעתם של אנשי מקצוע. בין הקריטריונים שנבחנו: איכות אמנותית של היצירה, ניסיון מקצועי של היוצרים, היתכנות תקציבית. גם השתתפות בפסטיבל כמו פסטיבל עכו – עוזרת". תגובתה של יוצרת ההצגה ויצמן לא התקבלה לעת עתה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ