שחקני הקאמרי הקריאו הודעות הזדהות עם יוצרי פסטיבל עכו הפורשים

נציגי השחקנים פנו לקהל בתום ההצגות: "קוראים לכם להגן על חופש הביטוי במדינת ישראל". רגב תיפגש היום עם ראש עיריית עכו

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"על האש" בקאמרי
"על האש" בקאמריצילום: גדי דגון

שחקני התיאטרון הקאמרי הקריאו בתום הצגות התיאטרון אמש (שני) הודעת הזדהות עם יוצרי פסטיבל עכו הקרוב לתיאטרון אחר, שפרשו בתחילת השבוע מהאירוע בגלל פסילת ההצגה "אסירי הכיבוש". היום תיפגש שרת התרבות מירי רגב עם ראש העיר עכו שמעון לנקרי ותדון עמו במהלכים הנוגעים לפסטיבל הקרוב, על רקע פרישת היוצרים והמנהל האמנותי אבי גיבסון בר־אל.

"עקב פסילה של הצגה שנבחרה להופיע בפסטיבל עכו בגלל תוכנה בחרו היוצרים לפרוש והמנהל האמנותי התפטר", אמרו נציגי שחקני הקאמרי לקהל. "אנו מחזקים את עמיתינו היוצרים בצעדם זה וקוראים לכם להגן על חופש הביטוי במדינת ישראל". ההודעה, מיוזמת השחקנים, זכתה לתשואות הצופים בהצגת "על האש" מאת ובבימוי דרור קרן בהיכל התרבות במועצת שדות נגב וכן בהצגת "הזאבים" מאת ובבימוי הלל מיטלפונקט בהיכל התרבות בנתניה. השחקן רמי ברוך, שמשתתף ב"על האש", סיפר ל"הארץ" כי ההודעה, שתוקרא ככל הנראה גם בהשתחוויות של הצגות הקאמרי היום, התקבלה בקולות תומכים לצד קולות מתנגדים. "מדינה שמאפשרת חופש ביטוי זו מדינה חזקה שבטוחה בעצמה", הדגיש ברוך. במועצת שדות נגב הכחישו בתגובה כי בקהל נשמעו קולות תמיכה בהצהרה וטענו כי הוא הגיב בבוז ובאי הסכמה.

הערב יקריאו גם שחקני תיאטרון באר שבע הודעות הזדהות עם יוצרי עכו בהצגות התיאטרון ברחבי הארץ.

לאחר התפטרותם של המנהל האמנותי גיבסון, של המנהל האמנותי של אירועי תיאטרון הרחוב יואב ברתל ושל חברי הוועדה האמנותית יוסף אבו־ורדה ומרטין מוגילנר, פירסמה אמש חברת הוועדה האמנותית נועה רבן גילוי דעת בעמוד הפייסבוק שלה ובו מתחה ביקורת על דברי שרת התרבות מירי רגב בעניין פסילת ההצגה בראיון לגלי צה"ל ותהתה אם ניתן להשיב את הגלגל לאחור בפרשה. "נפסלה הצגה על פי כותרת בלבד!", כתבה רבן, "הצגה ששואלת שאלות בנוגע לזכויות אדם, ששמה זרקור על מה שלא נעים להסתכל לו בפרצוף. זו הצגה שמציגה מציאות מורכבת אבל גם מעודדת אותנו כחברה לשמוע בלי לסנן ולהתמודד".

היוצרת עינת ויצמן התייחסה היום לראשונה לפרשה בפוסט שפירסמה בדף הפייסבוק שלה. "לא ביקשתי מהיוצרים דבר, להפך", כתבה ויצמן, "הייתי שמחה אם הפסטיבל היה מתקיים כסדרו ואני הייתי מוצאת את הדרך להעלות את ההצגה במקום אחר. לא ביקשתי, אבל הם פעלו. הפעולה שלהם, הסולידריות הכל כך נדירה הזאת, נגעה בי ברמה הכי עמוקה באופן אישי ובאופן פוליטי: סולידריות של חברי ועדת ההיגוי פרופ' שמעון לוי, מורי ורבי, של דניאלה מיכאלי, של חברי הוועדה האמנותית שפרשו, של יואב ברתל מנהל אירועי החוצות, של המנהל האמנותי גיבסון ושל היוצרים שבאקט אחד משותף חוללו תנועת שינוי".

ויצמן הוסיפה עוד כי "אני לא הקרבתי דבר, אתם הם אלה שהקרבתם את ההזדמנות שלכם עבור דעותיכם. אתם הגיבורים של הסיפור הזה. בואו נמצא מקום אחר ונדאג שכל אמן שפרש - צעיר וותיק - יקבל את ההזדמנות להעלות את עבודתו על הבמה. כחיפאית לשעבר, עכו הקרובה היתה כבית ותישאר כבית עבורי, אני מאחלת לעכו וגם לראש העיר שלה, שמעון לנקרי, רק שגשוג ופריחה בעיר המעורבת והייחודית הזאת. לפעמים משהו צריך להסתיים כדי שמשהו אחר וטוב יותר יתחיל".

רגב התראיינה אתמול לגלי צה"ל וגיבתה את החלטת ועדת ההיגוי וראש העיר לנקרי לפסול מהפסטיבל הקרוב את יצירתה של עינת ויצמן, "אסירי הכיבוש", העוסקת בסיפורים ובמכתבים של אסירים פלסטינים. "לנקרי הוא ראש העיר של עכו, לא של רמאללה", אמרה, "לא ייתכן שוויצמן, עם כל הכבוד שיש לי אליה, תאדיר מחבלים". רגב הוסיפה כי ראש לנקרי "הביע פה קול שפוי של ציבור רחב בעכו שתומך בו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ