רגב: "לא יכול להיות שרדיקלים יכתיבו לנו איזה סוג תיאטרון יהיה כאן"

שרת התרבות גיבתה את החלטת ראש עיריית עכו לפסול את ההצגה "אסירי הכיבוש": "אי אפשר כל הזמן להביא את הסיפור של הכיבוש והכיבוש והכיבוש". שמעון לנקרי: "חופש אמנותי מחייב את האמנים לשמור על ערכי המדינה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב ושמעון לנקרי
מירי רגב ושמעון לנקרי. "אף אחד לא ישבור אותנו"צילום: אמיל סלמן וגיל אליהו

שרת התרבות והספורט מירי רגב וראש עיריית עכו שמעון לנקרי קיימו היום (שלישי) מסיבת עיתונאים בעכו בעקבות המבוי הסתום אליו נקלע פסטיבל לתיאטרון אחר. המשבר נגרם לאחר שוועדת ההיגוי של הפסטיבל פסלה את ההצגה "אסירי הכיבוש" של עינת ויצמן, מהלך שבעקבותיו התפטרו חברים בוועדה האמנותית ושמונה קבוצות יוצרים הודיעו על פרישה מהאירוע.

"כיו"ר הוועדה של הפסטיבל קיבלת, אנשיך ואתה, ללא כל הנחיה או שיחה עמי בעניין, את ההחלטה הנכונה", אמרה השרה רגב ללנקרי. "הבאת לידי ביטוי את הקול השפוי בממשלה, שאותו אני מייצגת. לא ייתכן שניתן בימה להצגה 'אסירי הכיבוש', שעינת ויצמן עושה לה פרומו במוקטעה ברמאללה והיא עוסקת באסירים עם דם על הידיים. אלה טרוריסטים, מחבלים שרצחו ילדים ונשים רק בגלל שהם יהודים — ואני צריכה לתת להם בימה במימון ציבורי?" עוד הוסיפה השרה כי "יש כאן כל כך הרבה סיפורים מרתקים ואי אפשר כל הזמן להביא את הסיפור של הכיבוש והכיבוש והכיבוש. די עם זה".

רגב הדגישה כי הנרטיב הפלסטיני לא ימומן על ידי ממשלת ישראל, וכי ויצמן מוזמנת להציג את ההצגה שלה ברשות הפלסטינית: "לא יכול להיות שאנשים רדיקלים הפועלים נגד החברה הישראלית יכתיבו לנו איזה סוג תיאטרון יהיה כאן. התיאטרון צריך לאחד וצריך לבקר. אין לנו בעיה עם ביקורת נוקבת — אבל לא כזו שחותרת תחת מדינת ישראל ומאדירה מחבלים".

באשר לחשש כי הפסטיבל, הצפוי להיפתח בחג סוכות הקרוב, יבוטל כליל, פנתה השרה ללנקרי ואמרה: "אף אחד לא ישבור אותנו, ואנחנו נחזק אתכם ונתמרץ אתכם ונאפשר לכם לעשות תיאטרון ופסטיבל איכותי כפי שעשיתם עד עכשיו. הפסטיבל לתיאטרון אחר יהיה רק בעכו".

לנקרי יצא בקריאה דומה. "בושה וחרפה שאותה קבוצה רדיקלית מסיתה ציבור אמנים שלם לא להשתתף בפסטיבל — וכל זה בשם של חופש הביטוי", אמר. עוד הוסיף כי הגיע הזמן שאמנים צעירים "יבינו שמושכים אותם באף ולא נותנים להם הזדמנות אמיתית לבטא את כשרונותיהם. שלטון החונטה הסתיים. אני מזמין את האמנים הצעירים לצפצף על אותם אמנים רדיקלים ארכאים ולהשתתף השנה בפסטיבל הישראלי האחר לתיאטרון בעכו".

לנקרי ציין נושאים רבים שלדעתו היו צריכים להיבחר להציג השנה בפסטיבל: "אתיופים, נשים, מתנחלים, עולים חדשים, דתיים, נזקקים, פריפריה — כל אלה נזנחו למרות שהיו חלק מ–170 המחזות שהוגשו בקול הקורא". בעיר כמו עכו, טען, מתקיימים חיים משותפים "ואין צורך לגרום לסכסוכים מיותרים שיסכנו את מרקם החיים הטוב שיש כאן. גם חברי ועדת ההיגוי הערבים ראו לתמוך פה אחד בהורדת ההצגה".

לדברי לנקרי, "לכל אורך שנות הפסטיבל, כולל 14 השנים שלי כיו"ר ועדת ההיגוי, הוענק חופש טוטאלי — אבל חופש אמנותי גם מחייב את האמנים לשמור על הערכים של מדינת ישראל. לצערי, השנה אירעה תקלה שהביאה אותנו לקבל החלטה כזו".

היוצרת עינת ויצמן הגיבה היום לביקורת האישית שמתחה עליה רגב בעכו וכתבה בדף הפייסבוק שלה: "לרגב נמאס לשמוע על הכיבוש. לכולנו נמאס לשמוע על הכיבוש. לי נמאס לכתוב על הכיבוש. אז בואו נעשה עסקה: היא שרה בממשלה, שתקדם תוכנית לפשרה היסטורית וצודקת עם העם הפלסטיני ואני אחזור לעשות צ׳כוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ