מתרחבת המחאה: גם המחזאים ובמאי הקולנוע והטלוויזיה נגד השתתפות בפסטיבל עכו

מאות אנשי תיאטרון חתמו על עצומה הקוראת לסרב לניהול אמנותי חדש. הבמאי איציק ויינגרטן שפרש מוועדת ההיגוי: "לנקרי טועה הפעם". הנהלת הפסטיבל: בקרוב יתקבלו החלטות

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמעון לנקרי, ראש עיריית עכו ויו"ר הנהלת הפסטיבל. "טעות שעלולה לפגוע בפסטיבל היקר לליבו"
שמעון לנקרי, ראש עיריית עכו ויו"ר הנהלת הפסטיבל. "טעות שעלולה לפגוע בפסטיבל היקר לליבו"צילום: רמי שלוש

מתרחבת מחאת ארגוני היוצרים נגד פסטיבל עכו לתיאטרון אחר: למהלך הסולידריות שמובילים ארגון השחקנים שח"ם, איגוד במאי התיאטרון (בת"י) וארגון היוצרים העצמאיים בתיאטרון (אי"ב) — שגוּבה בעצומה עליה חתמו מאות אנשי תיאטרון — הצטרפו גם איגוד המחזאים ואיגוד הבמאים בקולנוע ובטלוויזיה. הארגונים קראו לחבריהם שלא להשתתף בפסטיבל עכו תחת הניהול האמנותי החדש. הנהלת הפסטיבל המשיכה לפנות בשבוע האחרון למספר אנשי תיאטרון בהצעה להחליף את המנהל האמנותי המתפטר, אבי גיבסון בר־אל, והם סירבו להצעה. כזכור, החל המשבר לאחר פסילת ההצגה "אסירי הכיבוש" של עינת ויצמן, ובעקבות פרישת גיבסון בר־אל פרשו עוד שניים מההנהלה האמנותית, וכן פרשו מהתחרות שמונה הצגות.

בגילוי הדעת שפירסם בסוף השבוע איגוד המחזאים נאמר: "יידע כל מי שרוצה לצנזר הצגות תיאטרון שיש לכך מחיר. על מנהלי התיאטרונים הרפרטואריים והיכלי התרבות לקחת חסות על ההצגות שפרשו ולאפשר להן להציג על במותיהם, על מנת שההשקעה של היוצרים לא תרד לטמיון וקולם לא יושתק על ידי פוליטיקאים אינטרסנטים וצרי אופקים". בהודעה שפירסם אתמול איגוד הבמאים בקולנוע ובטלוויזיה הודגש כי תפקיד הקולנוע והתיאטרון הוא לעסוק בסוגיות רגישות ומעוררות מחלוקת ולעודד חשיבה ביקורתית. למחאות אלה נוסף מכתב שפירסמו תלמידי ביה"ס לתיאטרון חזותי בירושלים ובו הבהירו כי "כאמנים לעתיד וכקהל נסרב לצפות בתכנים שעברו סינון פוליטי ולא ענייני. לא נסכים להתקרנף וליצור תחת איום צנזורה".

הבמאי איציק ויינגרטן, שפרש מוועדת ההיגוי."עוד אין מחזה, אז להגיד שזו הסתה?"צילום: תומר אפלבאום

בשבוע שעבר הקריאו שחקני הקאמרי ותיאטרון באר שבע בסוף ההצגות הודעות הזדהות עם מאבק היוצרים, ובימים הקרובים עשויה המחאה להתקיים בתיאטראות רפרטואריים נוספים. לצד זאת, חתמו כבר יותר מ–350 אנשי תיאטרון מכל התחומים על עצומה הקוראת ליוצרים לא להשתתף בפסטיבל. "אל תמלאו את החלל שנותר בפסטיבל עכו, אל תהיו עלה התאנה של הצנזורה", נכתב בעצומה, "המשמעות של איגוד מקצועי היא גם עמידה לצד פגיעה בחברי הקהילה שלנו. התאחדו והפגינו סולידריות". על העצומה חתמו בין היתר המחזאים מרים קיני, שחר פנקס ורועי מליח רשף, הבמאים טל ברנר, רוני ברודצקי ואמיר אוריין והשחקנים גילה אלמגור, איתי טיראן, ראידה אדון ויחזקאל לזרוב.

המחזאית מרים קיני. חתימה על עצומהצילום: רמי שלוש
גילה אלמגור. חתמה על העצומהצילום: אילן אסייג

אחד החותמים על העצומה הוא הבמאי איציק ויינגרטן, המנהל האמנותי של פסטיבל חיפה להצגות ילדים ונוער, שהיה חבר בוועדת ההיגוי של פסטיבל עכו. עוד לפני התפטרות גיבסון הוא הצטרף להתפטרות של חבריו לוועדה, פרופ' שמעון לוי והבמאית דניאלה מיכאלי, עם פסילתה השנייה של "אסירי הכיבוש". "קיוויתי שראש העיר לנקרי יתעשת ויחזור בו", אמר ויינגרטן ל"הארץ", "לנקרי הוא איש יקר לי מאוד שעשה רבות למען הפסטיבל - יותר מכולם! - ושמעולם לא התערב בתכניו. במקרה זה אני חושב שהוא טועה ושהטעות עלולה לפגוע בפסטיבל שיקר כל כך ללבו".

ויינגרטן מתח ביקורת על התנהלות הנהלת הפסטיבל ועל מהלך פסילת "אסירי הכיבוש". "הרי עוד אין מחזה בכלל, יש רק הצעה, אז להגיד שזו הסתה?", תהה. ויינגרטן, שעמד לפני כשנתיים בראש ועדת האיתור למנהל האמנותי של פסטיבל עכו, תמה על פניות הנהלת הפסטיבל כעת ליוצרים שיחליפו את גיבסון המתפטר. לפי תקנון הפסטיבל, ועדת ההיגוי היא שממנה את המנהל האמנותי, וכעת, עם פרישת שלושה מחברי הוועדה שניהלו את הפסטיבל בעבר, לא ברור כיצד יתנהל המהלך. "מנכ"ל הפסטיבל אלברט בן שלוש פונה לכל מיני אנשים, אבל מי שמוֹ לפנות אליהם ולהציע להם את התפקיד?", קבל ויינגרטן.

בין השאר פנתה הנהלת הפסטיבל בהצעה לניהול אמנותי לשחקן והבמאי יפתח קליין, שסירב והתייחס להצעה במאמר ב"ידיעות אחרונות" בסוף השבוע. "לא בכל יום מקבלים הצעה כזו", כתב קליין, "כואב לי לסרב להצעה כמו שאני מתאר לי שכאב לגיבסון לעזוב את התפקיד, אבל דבר גדול מאתנו מונח לפנינו וזו הסולידריות שנוצרה בינינו האמנים שאומרים יחד ובקול גדול – די! לא תתערבו יותר בתכנים שלנו ולא תאיימו עלינו בחרב קיצוץ המימון ולא תשתמשו בנו כשק חבטות עבור ההמון הזועם שלכם".

שלום שמואלוב. קיבל הצעה לנהל אמנותית - וסירבצילום: אורן זיו

הנהלת הפסטיבל פנתה גם לשחקן והבמאי שלום שמואלוב, אולם גם הוא סירב. "היה לי ברור שאין סיכוי שאקח את התפקיד במצב שנוצר", אמר ל"הארץ" שמואלוב, שהגיש מועמדות לניהול הפסטיבל ב-2015.

בינתיים ממשיכים יוצרי תשע הצגות התחרות לחפש אחר מקורות מימון ואתר חלופי לערוך בו את הפסטיבל האלטרנטיבי, ומקבלים הצעות מרשויות מקומיות ומגורמים פרטיים. אחד המוסדות הוא תיאטרון תמונע בתל אביב. "נשמח לארח את הפסטיבל האלטרנטיבי במקביל לימי הפסטיבל המקורי, לפניהם או אחריהם", אמר מנכ"ל תמונע אילן רוזנטל ל"הארץ", "הנהלת עכו ופרנסיה יכולים להביע מחאה אבל אי אפשר לסתום פיות ולומר שהצגה מסוימת לא תעלה בגלל היבט אישי או פוליטי". עם זאת, רוזנטל סבור שכשם שהנהלת הפסטיבל לא היתה צריכה לצנזר הצגה, כך יוצרי הפסטיבל לא היו צריכים לפרוש מהתחרות אלא לקיים את ההצגות בכל זאת ולמחות נגד פסילת יצירתה של עינת ויצמן. "קשה לדעת מי יקח על עצמו את הניהול האמנותי של הפסטיבל ולדעתי הוא אמנם יתקיים השנה בעכו – אבל בלי הפרינג'", הוסיף.

מפסטיבל עכו נמסר בתגובה: "בוודאי שבסמכותו של המנכ״ל לפנות ובסמכותה של ועדת ההיגוי לבחור. כל המינויים בבדיקה ותהיינה החלטות בקרוב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ