חרף חרם היוצרים: שמונה הצגות מקור יוצגו בפסטיבל עכו הקרוב

האירוע ייערך השנה ללא התחרות המסורתית ובצל מחאתם המשותפת של ארגוני היוצרים, שקראו לא להשתתף בפסטיבל תחת ניהולו האמנותי החדש

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוני יוסף.
יאיר אשכנזי

שמונה הצגות מקוריות נבחרו לעלות בבכורה בפסטיבל עכו הבינלאומי ה–38 לתיאטרון אחר, שייערך בחול המועד סוכות בין 7 ל–10 באוקטובר. ההצגות הישראליות שיועלו הן: "עד אשר נמצא מקום", "בדרך לפסטיבל עוצרים בוולגריה", "תיקון חצות", "Woman", "עיר המזל", "חומר שיחה", "LO(r)CA" ומופע המחול "Thisability". נוסף עליהן, יארח הפסטיבל שלוש הפקות בינלאומיות: "Mistero Buffo" האמריקאית לפי מחזהו של דריו פו, "Revolt Athens" היוונית ו–"Shakespeare 4 Ever" המקדונית. ההצגות יוצגו בחללי הפסטיבל המסורתיים בעיר העתיקה ובאודיטוריום העירוני, ולצדן יועלו, כבשנים עברו, מופעי רחוב. יום העיון השנתי של הפסטיבל ייערך במכללה האקדמית גליל מערבי, ויעסוק במזרחים בתיאטרון ובמחול בישראל.

הפסטיבל ייערך השנה בניהולו האמנותי של מנכ"ל המרכז לתיאטרון של עכו, מוני יוסף. האחרון החליף בתפקיד את הבמאי אבי גיבסון בר־אל, שהתפטר בתחילת יוני לאור פרישת תשע הצגות התחרות שנבחרו במקור ובשל פסילת ההצגה "אסירי הכיבוש" בבימוי עינת ויצמן בוועדת ההיגוי של הפסטיבל. עם מינוי יוסף, מונו חברים חדשים לוועדת ההיגוי ולוועדה האמנותית: לוועדת ההיגוי צורפה מנכ"לית תיאטרון הסמטה ביפו עירית פרנק ולוועדה האמנותית נבחרו יו"ר עמותת פרס הפרינג' "קיפוד הזהב", הבמאי ארז חסון, המחזאי רועי רשקס, מנהלו האמנותי המשותף של המרכז לתיאטרון של עכו חאלד אבו־עלי והבמאי ג'וש שגיא.

לאחר מינויו של יוסף פירסם הפסטיבל קול קורא חדש ליוצרי תיאטרון להגיש הצעות לאירוע הקרוב. זאת על רקע מחאה נרחבת שהובילו ארגוני היוצרים ובראשם ארגון השחקנים בישראל (שח"ם), איגוד במאי התיאטרון (בת"י) וארגון היוצרים העצמאיים בתיאטרון (אי"ב) נגד הצנזורה שהפעילה לטענתם ועדת ההיגוי, במהלך החריג שנקטה לפסילת יצירתה של ויצמן. שלושת הארגונים, שאליהם הצטרפו בהמשך גם איגוד המחזאים ואיגוד הבמאים בקולנוע ובטלוויזיה, קראו לחבריהם לא להשתתף בפסטיבל תחת ניהולו של יוסף ולהביע סולידריות עם המאבק המשותף. מספר ניסיונות גישור בין הצדדים, שבהם נבחנה האפשרות לדון בסעיפים נוספים בתקנון הפסטיבל, עלו בתוהו. ב"הארץ" דווח שהמנהל האמנותי יוסף עצר את אחד הניסיונות משום שנפגע ממאמר שפירסמה למיס עמאר, יוצרת פלסטינית שאמורה היתה להשתתף במקור בפסטיבל. נציגי פורום הארגונים והעירייה צפויים להיפגש בהמשך השבוע ולבחון שוב אפשרויות לפשרה.

שרת התרבות והספורט מירי רגב גיבתה בשעתו את החלטת יו"ר הנהלת הפסטיבל, ראש העיר עכו שמעון לנקרי, להסיר את יצירתה של ויצמן מרפרטואר האירוע. "גם השנה ריחפה מעל הפסטיבל עננה כבדה, אך היא הוסרה בזכות אמונה בלתי מתפשרת, מאמצים ראויים לשבח ונחישות של אנשים ונשים טובים בהובלתו של ידידי היקר לנקרי", כתבה עתה רגב בברכתה לפסטיבל. "האמונה בצדקת דרכנו ובנחיצות קיומו של הפסטיבל במתכונתו עשירת התכנים ליוותה את כולנו במהלך החודשים האחרונים וזאת על אף איומי החרם נגד הפסטיבל מצדם של גורמים כאלה ואחרים. הנחיתי את אנשי משרדי לקחת חלק פעיל במציאת פתרון למשבר, שבא על הפסטיבל לכלותו. אני שמחה כי הפסטיבל קרם עור וגידים וכי קיימת בו תוכנית אמנותית עשירה ופורצת דרך".

לנקרי עצמו, כמו גם מנכ"ל הפסטיבל אלברט בן שלוש, לא התייחסו בברכתם לפרישת היוצרים ולסערה שהתחוללה. בניגוד להם, המנהל האמנותי יוסף דווקא רמז אליה בברכתו. "את חגיגת התיאטרון הגדולה ביותר בישראל, בעכו, אי אפשר לעצור", כתב יוסף. "פסטיבל עכו הוא חגיגת תיאטרון שאין בלתה. דווקא משום שהוא מתרחש בעכו. זאת הקדנציה השנייה שלי כמנהל פסטיבל עכו, אני מקדיש את הפסטיבל השנה לכל תושבי עכו, יהודים וערבים, שהפסטיבל שייך קודם כל להם".

"בדרך לפסטיבל עוצרים בוולגריה", מחזה חדש מאת ובבימוי יגאל אבן-אור (שכתב בין השאר את "פליישר" שהועלה בתיאטרון הקאמרי ובאחרונה בהבימה) עוסק באופן ישיר בסערה שנוצרה ובוחן מה קורה ליוצר תיאטרון שהחליט לשבור את החרם ולהעלות בכל זאת הצגה בפסטיבל עכו. "עיר המזל" שכתב אסף פרידמן וביים עמיחי עזר על פי ספרו של אלי ויזל עוסקת בניצול שואה ששב לעיר הולדתו בהונגריה. בהצגה משחקים פרידמן, יפעת ישראל, אהרון יוקל ודוד אופיר. 

"עד אשר נמצא מקום" שביימה עינת קירשנר-גולדברג עוסקת בעולמן של ארבע נשים, בהשתתפות היוצרות והכותבות שירה כהנא, ליאת ליבוביץ, זהבית קרן ותמר פוגטש. "חומר שיחה" שיצר אנסמבל "שלוש נקודות" עוסקת במפגש של שתי נשים עם חוקר מכור למין וכוללת קטעי פרוטוקולים מדיונים בבתי המשפט ועדויות נשים שסבלו מהטרדה מינית. השחקנים היוצרים בהצגה זו הם מרדכי תמם, תחיה סולימן ומריה רוזנפלד, ובהצגה משתתף גם איהאב חסקיה.

"תיקון חצות" שכתב וביים עמיחי חזן, בהשתתפות שחר לבב אל ואסף פניאל, עוסקת בבית כנסת בהתנחלות העומדת להתפנות, שהופך לחדר בריחה. "LO(r)CA", שכתב וביים ברק בן דוד, מוגדרת כ"טרגדיה הומוסקסואלית" בעקבות סיפורו של המשורר והמחזאי הספרדי פדריקו גרסיה לורקה. "WoMan" שיעלה תיאטרון "מטרה" מאריאל מאת לאון אגולנסקי ובבימוי אלכסנדר קפלן עוסק בגבר העובר ניתוח לשינוי מין. מופע המחול "Thisablilty" שיצרה ניקול מאהלר נוצר בהשראת סיפורה של הלן קלר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ