ארגוני היוצרים תוקפים את רפרטואר פסטיבל עכו החלופי

נציגי הארגונים שבו וקראו ליוצרים ולשחקנים להתנגד לצנזורה ולפעול לתיקון תקנון הפסטיבל. בין ההצגות שיוצגו השנה אין יצירות של יוצרים פלסטינים או בשפה הערבית, ורק שחקן ערבי אחד ישתתף באירוע

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

לאחר פרסומו אמש (ראשון) של הרפרטואר החלופי של פסטיבל עכו הקרוב לתיאטרון אחר, מתחו הבוקר שלושת ארגוני היוצרים השותפים למאבק הסולידריות עם הקבוצות שפרשו מהפסטיבל ביקורת על אנשי התיאטרון שבחרו להפר את החרם ולהשתתף באירוע השנה. לצד זאת, יו"ר הנהלת פרס הפרינג' "קיפוד הזהב", הבמאי ארז חסון, התפטר מתפקידו בפרס לאור בחירתו לוועדה האמנותית החדשה של הפסטיבל.

ארז חסון צילום: עופר וקנין

ארגון השחקנים בישראל (שח"ם), איגוד במאי התיאטרון (בת"י) וארגון היוצרים העצמאיים בתיאטרון (אי"ב) שבו וקראו ליוצרים ולשחקנים להתנגד לצנזורה שהופעלה השנה, עם פסילת ההצגה "אסירי הכיבוש" של עינת ויצמן בוועדת ההיגוי של הפסטיבל. "מאז תחילת הפרשה קראנו לחברינו להיות סולידריים ולא לשתף פעולה עם פסטיבל עכו, עד שישונה תקנון הפסטיבל באופן שיבטיח את חופש היצירה", נמסר מפורום הארגונים. "אנו שבים וקוראים ליוצרים ולשחקנים לתמוך ביצירה חופשית, לקרוא לראש העיר עכו שמעון לנקרי להמשיך במשא ומתן ולסיים אותו בתיקון תקנון הפסטיבל, כך שיבטיח התנהלות על בסיס ערכי חופש הביטוי והיצירה. זאת, על מנת לאפשר החל מהשנה הבאה חזרה ל'פסטיבל לתיאטרון אחר', כפי שכולנו הכרנו אותו לאורך 37 שנים".

בפורום הארגונים הצרו על כך ש"לא כל האמנים והיוצרים רואים לנגד עיניהם את האינטרס הציבורי לשמירה על חופש הביטוי והיצירה". הם הזכירו בעניין זה את מנכ"לית תיאטרון הסמטה ביפו עירית פרנק, שצורפה לוועדת ההיגוי, ואת מנכ"ל המרכז לתיאטרון של עכו, מוני יוסף, שנבחר למנהל אמנותי. "אלה בחרו להתעלם ממטרות הסולידריות, למרות הציבור שהם משרתים והתפקידים שהם נושאים", נמסר.

אתמול פורסם כי לוועדה האמנותית החדשה של עכו, שהחליפה את הוועדה שהתפטרה, נבחרו מלבד חסון גם המחזאי רועי רשקס, מנהלו האמנותי המשותף של המרכז לתיאטרון של עכו חאלד אבו־עלי והבמאי ג'וש שגיא. כבר לפני כעשרה ימים שלחו מנכ"לי שלושת הארגונים — אורי רשטיק משח"ם, שרון בר־לב מבת"י וענת רדנאי מאי"ב — מכתב לחברי הוועד המנהל של "קיפוד הזהב" בדרישה לבחון אפשרות שחסון יודיע על נבצרות לאור בחירתו לוועדה האמנותית בעכו, למרות מאבק הסולידריות. "הדבר מעלה בעינינו חשש לניגוד עניינים עם מטרות העמותה ולשאיפה ליצירה מגוונת וחופשית בפרינג'", כתבו השלושה. "הוא אף מהווה זלזול במחאת איגודי היוצרים ועלול לפגוע בשיתוף הפעולה בין היוצרים ל'קיפוד הזהב'. דעותיו האישיות של אדם — כבודן במקומן מונח, אך מי שממלא תפקיד ציבורי בגוף מרכזי בעולם הפרינג' אינו רק אדם פרטי".

עירית פרנק צילום: אבישג שאר-ישוב

לאור הדברים הודיע אמש חסון לחברי הוועד המנהל על התפטרותו. "בודקים את השמאלנות שלי ואת עניין החופש האמנותי, אבל אני לא מתכוון להיכנס לוויכוחים", אמר הבוקר ל"הארץ". "אני מאמין שאת המשבר שנוצר אפשר היה לפתור טוב יותר, כך שהמנהל האמנותי הקודם אבי גיבסון בר־אל יישאר ושהיוצרים שנבחרו אז יעלו את ההפקות". הוא הוסיף כי יוצרי התיאטרון בישראל חיים תחת איום מתמיד והזכיר את רצף התלונות ששלח בשבוע שעבר משרד התרבות נגד תיאטרון יפו ואת הפסקת התמיכה בתיאטרון הערבי אל־מידאן בחיפה. "בכל הפקה אתה לא יודע מה יקרה למחרת והאם יתנו לך להעלות אותה", הדגיש. "הניצחון שלנו כיוצרים צריך להיות שאנחנו כן עושים ויש למצוא את הדרכים לעשות את מה שאנחנו מאמינים בו. ביטול או סגירה של פסטיבל משחקים בדיוק לידיים הריבוניות. הפסטיבל גדול יותר ממני ומכולנו ואני לא רואה מקום אחר שבו הוא יכול להתקיים. אני מקווה שהאיגודים ועיריית עכו יגיעו לפשרה ושבשנה הבאה הכל יחזור למסלולו". תגובתה של עירית פרנק לדברים טרם התקבלה.

רפרטואר ההצגות החדש אינו כולל יצירות של יוצרים פלסטינים או בשפה הערבית, וצפוי להשתתף בו שחקן ערבי אחד בלבד. חלק משמונה ההצגות המקור כבר הועלה בעבר במקומות שונים. כך, לדוגמה, "עיר המזל" שכתב אסף פרידמן וביים עמיחי עזר על פי ספרו של אלי ויזל, העוסקת בניצול שואה ששב לעיר הולדתו בהונגריה, והוצגה בראשית יולי במתנ"ס בגוש עציון. תיאטרון "מטרה" מאריאל יציג בפסטיבל את "WoMan" מאת לאון אגולנסקי ובבימוי אלכסנדר קפלן, העוסקת בגבר העובר ניתוח לשינוי מין. מופע המחול "Thisablilty", שיצרה ניקול מאהלר בהשראת סיפורה של הלן קלר ואילו "תיקון חצות" שכתב וביים עמיחי חזן, בהשתתפות שחר לבב אל ואסף פניאל, עוסקת בבית כנסת בהתנחלות העומדת להתפנות, שהופך לחדר בריחה.

עוד יועלו "עד אשר נמצא מקום" שביימה עינת קירשנר־גולדברג, העוסקת בעולמן של ארבע נשים, בהשתתפות היוצרות והכותבות שירה כהנא, ליאת ליבוביץ, זהבית קרן ותמר פוגטש. "חומר שיחה" שיצר אנסמבל "שלוש נקודות" עוסקת במפגש של שתי נשים עם חוקר מכור למין וכוללת קטעי פרוטוקולים מדיונים בבתי המשפט ועדויות נשים שסבלו מהטרדה מינית. השחקנים היוצרים בהצגה זו הם מרדכי תמם, תחיה סולימן ומריה רוזנפלד, ובהצגה משתתף גם איהאב חסקיה. "LO(r)CA" שכתב וביים ברק בן דוד מוגדרת כ"טרגדיה הומוסקסואלית" בעקבות סיפורו של המשורר והמחזאי הספרדי פדריקו גרסיה לורקה. יצירה זו תעלה בספרדית עם תרגום לעברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ