ראש עיריית עכו נגד שרת התרבות לבנת: מעולם לא טרחה לבקר בפסטיבל עכו

בנאום שנשא הערב (שבת) בפתיחת הפסטיבל לתיאטרון בעיר, מתח ראש העיר שמעון לנקרי ביקורת על משרד התרבות שלא תיקצב את הפסטיבל

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, ביקר הערב את ההתעלמות של שרת התרבות לימור לבנת מפסטיבל עכו בפתיחת אירועי החוצות של הפסטיבל. לנקרי, שנשא את דבריו ברחבת עיריית עכו לפני המופע של שרית חדד, התלונן כבר בפתח הדברים על כך שלבנת מעולם לא מצאה לנכון להגיע לפסטיבל עכו.

"אין לי ספק כי לו היתה טורחת לבקר בפסטיבל היו הדברים נראים אחרת, ובוודאי, כפי שקרה עם כל שר שביקר בעכו בעשור האחרון ויכול היה להתרשם מהתנופה האדירה, היתה גם היא מתרשמת מייחודיותו של הפסטיבל, ממורכבותו ומחשיבותו, הן ברמה התרבותית והן ברמה הלאומית", אמר לנקרי.

אשר לתקציב הפסטיבל, נושא שלגביו לנקרי מתהלך עם בטן מלאה - לאחר שמנהל התרבות לא הסכים לסייע לפסטיבל ולהגדיל את התקציב ב-200 אלף שקלים בעקבות משבר מול היוצרים בשל תקציב ההצגות המצומצם - ההתייחסות של לנקרי היתה הפעם מעודנת. בשונה מהתבטאויות שלו לפני כמה שבועות, הוא הסתפק באמירה: "תמיכתו הכספית של משרד התרבות בפסטיבל עכו היא ללא ספק נדבך חשוב בקיומו של הפסטיבל אך נדרשת גם תמיכה מורלית ומוסרית של שותפות אמיתית", אמר לנקרי.

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, בנאומו בפתיחת פסטיבל עכו הערבצילום: רמי שלוש

ביולי. לאחר שהפסטיבל נקלע למשבר לנקרי תקף את השרה על כך שאינה מסייעת לפסטיבל ולא נעתרה לבקשה להגדיל את תקציב הפסטיבל. לנקרי שהיה מתוסכל מכך עיריית עכו נושאת בנטל התקציב לבדה, טען כי "זכיתי לכתף קרה ולתגובה כה בוטה כמוה לא קיבלתי מאף שר בממשלות ישראל".

משרד התרבות מתח בתגובה ביקורת על ההתנהלות הכלכלית של הפסטיבל: "משרד התרבות מלווה את פסטיבל עכו במשך כל שנותיו ומעניק לו את התמיכה השנייה בגובהה בין הפסטיבלים, לאחר פסטיבל ישראל. בניגוד מוחלט לטענת ראש העירייה - בעשור האחרון הגדיל משרד התרבות את תמיכתו בפסטיבל עכו בשיעור של כ- 25% מ- 1.3 מיליון שקל לכ- 1.6 מיליון שקל".

המשרד ביקש לציין כי בשנת 2013 הופחתה התמיכה בפסטיבל מ- 1,652,131 מיליון שקל ל-1,575,000 שקלים בשל המלצת המדורים לתיאטרון ופרינג', שמצאו כי הפסטיבל קיבל אופי תיירותי, הכולל גם מופעי זמר ובידור בעלויות של מאות אלפי שקלים, ושאינם רלוונטיים לתוכן הפסטיבל שאמור להיות פסטיבל תיאטרון במהותו.

בנוסף, משרד התרבות הוסיף וחזר על טענותיו כלפי לנקרי מפרוץ המשבר לגבי ההוצאות המיותרות של ההפקה, שאליהן התייחס כבר לנקרי במכתב למשרד התרבות מתחילת יולי שבו תהה על טענה זו: "תקציב הפסטיבל מובא לאישור ועדת ההיגוי שבה יושבת נציגת המשרד עירית פוגל שמעולם לא העלתה טענה כנגד הוצאות ההפקה", כתב לנקרי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ