נבדקת פשרה לחזרת תשע הקבוצות הפורשות לפסטיבל עכו

מוני יוסף, המנכ"ל החדש של המרכז לתיאטרון של עכו, פועל לגיבוש מתווה בין הקבוצות לעירייה. למרות חרם ארגוני היוצרים, פירסמה הנהלת הפסטיבל קול קורא חדש

יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוני יוסף
מוני יוסף. "אסור שהפסטיבל יעזוב את עכו"
יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי

הנהלת פסטיבל עכו לתיאטרון אחר פירסמה ביום חמישי האחרון קול קורא חדש להגשת הצעות לפסטיבל הקרוב, שייפתח באוקטובר. זאת, למרות קריאת ארגון השחקנים בישראל, איגוד המחזאים, איגוד במאי התיאטרון וארגון היוצרים העצמאיים בתיאטרון לחבריהם שלא להשתתף בפסטיבל לאור פסילת ההצגה "אסירי הכיבוש" של עינת ויצמן בוועדת ההיגוי. לצד זאת, לאחר מינוי מנכ"ל המרכז לתיאטרון של עכו, מוני יוסף, למנהלו האמנותי של הפסטיבל ביום רביעי האחרון, נבדק מתווה פשרה בין הקבוצה שנפסלה והשמונה שנבחרו לפסטיבל ופרשו ממנו לבין הנהלתו, בניסיון לקיים את האירוע המקורי כסדרו.

הקול הקורא החדש, שמופנה גם ליוצרים ויוצרות שהגישו בעבר הצעות לפסטיבל, מציין את 30 ביוני כמועד האחרון להגשת ההצעות. הוא מנוסח באופן זהה לקול הקורא המקורי שפירסמה הוועדה האמנותית — שכל ארבעת חבריה התפטרו לאחר פסילת "אסירי הכיבוש" — בנובמבר האחרון. הוא מזמין "יצירות המבקשות לערער על הסדר הקיים ולאתגר את גבולות ההסכמה החברתית, יצירות שבהן הצורה והתוכן שואפים לקיים דיון חברתי ופוליטי, יצירות הפועלות לשינוי ותיקון מצבו של האדם ויצירות אופוזיציוניות המהוות אלטרנטיבה הכרחית למרחב הבידורי".

בימים האחרונים פורסמו ברשתות החברתיות גינויים רבים למינויו של יוסף, שהבהיר בשיחה עם "הארץ" כי בכוונתו בראש ובראשונה לגשר בין ראש העיר עכו שמעון לנקרי לבין תשע קבוצות היוצרים. אחד ממתווי הפשרה שהוצעו לחזרת הקבוצות כוללים את העלאת "אסירי הכיבוש" במרכז לתיאטרון של עכו, כחלק מהפסטיבל ובמימון ציבורי, וכן את ביטול התחרות המסורתית בין ההצגות. טרם התברר אם קיימת הסכמה על מתווה זה הן בקרב תשע הקבוצות והן מצדו של לנקרי. לצד אפשרות החזרת ההצגות הפורשות לעכו, נבדקת אפשרות קיומו של פסטיבל פרינג' אלטרנטיבי בהשתתפותן ובסיוע מקור חיצוני שכבר הציע את עזרתו. גם באפיק זה לא ברור אם תושג הסכמה קבוצתית בין היוצרים ואם גם ארגוני היוצרים יתנו אור ירוק למהלך.

"אסור שהפסטיבל יעזוב את עכו וזה מה שמפעיל אותי", אמר יוסף ל"הארץ" ביום רביעי האחרון, "לקחתי בחשבון שישחטו אותי, שיקללו אותי, שירביצו לי. אני לוקח את זה בחשבון אבל הולך עם האמונה. אני רב עם עצמי ואומר שלא אוותר. האמנים עושים חרם ואף אחד לא חושב מה יקרה אם הם יתקפלו. אני אומר: 'קחו את האגו, תיפגשו עם לנקרי והוא ישמע אתכם. אפשר למצוא פתרון'. אני לא אעקוף את גיבסון, זה הפסטיבל שלו. התנאי שלי הוא שהיוצרים יחזרו עם הפסטיבל לעכו, שימצאו את הפתרון עם לנקרי. אין לי עניין לנהל את הפסטיבל אלא שהוא יתקיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ