הארלם סווינג: מחזמר, זה לא - לוח הצגות - הארץ

הארלם סווינג: מחזמר, זה לא

הארלם סווינג - Ain't Misbehavin', מופע האורח מברודווי, הוא קונצרט מושקע ומסוגנן, שקצת קשה למצוא בו חוויה תיאטרלית. לחובבי ג'אז המופע הזה הוא תענוג צרוף. למי שמצפה למחזמר, לעומת זאת, צפויה אכזבה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יאשה קריגר, עכבר העיר

הדבר הראשון שיש לומר על המופע הארלם סווינג - Ain't Misbeavin', מופע אורח מברודווי שיוצג על בימותינו במהלך השבועיים הקרובים, הוא שאין מדובר במחזמר. זהו ריוויו (Review) מוזיקלי, מה שאומר שיש בו רצף של נאמברים שמאוגדים סביב נושא אחד – השירים של מלחין הג'אז פטס וולר. המופע הוצג לראשונה ב-1978 במנהטן תיאטר-קלאב ומשם נדד בהצלחה לברודווי, תוך שהוא גורף מספר פרסי טוני. יוצריו, הבמאים ריצ'ארד מלטבי ומאריי הורוביץ יחד עם הכוריאוגרף ארתור פאריה, הם גם האחראיים לגירסת החידוש הנכחית משנת 2011.» הארלם סווינג - Ain't Misbeavin' - מועדי מופעעוד ביקורות תיאטרון:» המאהב: מור ונוי לא ממצים את הפוטנציאל» סוביניר: הצווחות של רמה מסינגר» מלאכת החיים: חנוך לוין ללא תבלינים

פטס וולר (או בשמו המקורי תומס רייט וולר) היה מלחין, פסנתרן, זמר וקומיקאי שפעל בארצות הברית בשנות ה-30 וה-40. וולר אחראי לאינספור להיטי ג'אז, כאשר ההשפעה הבולטת על המוזיקה שלו היא סגנון הרגטיים והסווינג. השירים שלו מצטיינים בקצב מהיר ורקיד, וירטואוזיות של פסנתר וחגיגה של כלי-נשיפה. וכמובן שיש גם בלדות נוגות ואיטיות. התכנייה מספרת שמרוב הפופולריות של וולר, הוא "נחטף" על-ידי איש המאפיה אל קאפונה כדי לנגן במסיבת יום ההולדת שלו.עוסקים בהוויה היחודית של החיים השחורים. הארלם סווינג:

נושאי השירים של וולר, מלחין שחור בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה בארצות הברית, עוסקים ברובם באותה הוויה יחודית של החיים השחורים: קודים מוסריים נוקשים והשבירה שלהם על-ידי קצב הסווינג, לבבות שבורים, גברות עבות בשר והחיים בצל התרבות הלבנה. יותר מאוחר יגיעו גם שירים המתארים את הווי המלחמה.

ואם נחזור מן ההיסטוריה אל הזמן שלנו, הרי שעל הבמה במשכן האופרה, בנוכחות של תפאורה צנועה ותזמורת של חמישה נגננים, חמישה זמרים/שחקנים שחורים מציגים לנו מבחר משיריו של וולר. קולותיהם יפהפיים ולפרקים הם גם רוקדים. גם התלבושות נאות ויש לפחות נאמבר מסוגנן אחד (נאמבר החשיש הנהדר) – ובכל זאת, חוויה תיאטרלית קשה למצוא פה. וכאן אני חוזר אל נקודת ההתחלה.

הארלם סווינג הוא בראש ובראשונה רוויו – מופע מוזיקלי. אין כאן שמץ של ניסיון לעטוף את השירים בהתרחשות דרמתית. ולמרות שהרוויו הזה נכתב במקור כמחזה (או מופע עם "בוק", אם להשתמש בעגה המקצועית), הרי שהמעברונים הטקסטואליים פה כל-כך זניחים שבקלות אפשר לא לשים לב אליהם. השפה העברית אינה רגישה להבדלים המילוליים של ברודווי והתכניה מציגה את המופע כמחזמר. בפועל, מה שיש כאן זה קונצרט מושקע ומסוגנן, שקצת קשה למצוא בו חוויה תיאטרלית. לחובבי ג'אז המופע הזה הוא תענוג צרוף. למי שמצפה למחזמר, לעומת זאת, צפויה אכזבה.    » הארלם סווינג- 18-20 באוקטובר, המשכן לאמנויות הבמה תל אביב. 21 באוקטובר, אודיטוריום חיפה. 22 באוקטובר, תיאטרון ירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ