רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מוריס שימל: תצוגה מרהיבה של דיכאון ועונג

העיבוד של יעל רונן ל"מוריס שימל" של חנוך לוין, דומה בבסיסו לקומדיות הטלוויזיוניות של היום. למרות זאת, מדובר בהצגה נפלאה, מצחיקה, מדכאת ומענגת, שנעשתה כמעט ללא רבב

תגובות

הרבה פלוצים, נודים, הבלי פה, חלומות שבורים ופנטזיות מרוסקות הופרחו  לחלל ההצגה "מוריס שימל" של חנוך לוין. המחזה, שהושלם קצת פחות משנה לפני פטירתו של לוין באוגוסט 1999, פורש את סיפורו של מוריס שימל (אבי קושניר), שחי בצלה הענק, הרודני והקורבני של אמו תולבריינה (ליא קניג), מאוהב בלתי אפשרית בשיבולת נרד (אנה דוברוביצקי), ומנסה להסתפק בישבנה של חולדונקה (מיקי פלג-רוטנשטיין).

מוריס שימל - מועדי הצגות

סביב ריבוע האהבה העקום הזה, מסתובבות דמויות נוספות. חבריו של שימל הם גורדון בלו (עמי סמולרצ'יק), שהמהפכה היחידה שחולל בחייו היא העברת הפוני שלו מצד ימין לשמאל. אלה הם אלכסנדר דוך (תומר שרון), שחלם לפתוח בקריירת שירה אבל עכשיו מקנא באובססיה בזמר לא-מפורסם; ועמוס פופ (אורי הוכמן), שעדיין נושם ונושף את כישלון האהבה שהחמיץ בטיפשותו לפני שנים רבות. אם לא די בכל אלה, יש גם את הוריה של חולדונקה, פומפה וטלגרפציה (יוסי סגל ודבורה קידר) ואת היינה מריה ביטרפלד (רוברטו פולק), ששמו אמור להטיל סמכות וגבהות על סובביו, אבל נתקע כמו טיק שאין להשתחרר ממנו. ריבוע אהבה עקום וחנוך לויני. מוריס שימל (צילום: יח"צ)

הרבה דמויות, ולכולן יש סיפור (אם כי פחות או יותר אחד), וכולן ממלאות את החלל בנוירוזות ובקבעונויות. כל אחת מהן נשמעת כמו שריטה אחרת על תקליט פולני מקולקל. במובן זה, הן מביאות אל הקצה את מה שבבתי העדה הפולנית, וגם הלא פולנית, הצטבר במשך השנים למנהגי עינוי מסורתיים שבני משפחה מענים בהם זה את זה. בין לבין, נפרשת שוב משנתו של לוין על החיים ועל בני אדם, ועל החלומות שהם חולמים רק כדי לחלום אותם ולא לממשם לעולם. כל הדמויות נשמעות כמו תקליט פולני מקולקל. מוריס שימל (צילום: יח"צ)

לכאורה אין פה שום דבר חדש, אבל "מוריס שימל" בבימויה של יעל רונן, היא הצגה חדשה. אולי בגלל שרונן היא במאית צעירה, נראה "מוריס שימל" כמו מחזה שמתכתב עם ההומור הטלוויזיוני והקולנועי של היום. מעבר לזה, זאת הצגה נפלאה, מצחיקה, מדכאת ומענגת, שנעשתה כמעט ללא רבב. כל כך ללא רבב, עד שאי אפשר לדבר על שחקן שבלט במיוחד. כל השחקנים, ומדובר בהרבה, נראים כאילו הם נהנים מכל רגע של טקסט ועווית לוויניאנית שנתנו להם. בתוך כך, יש פה מפגן נדיר של עבודת צוות, גם אם הדמויות של לוין הן תמיד אוטיסטיות. מוריס שימל - מועדי הצגות

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true