"חוקר פרטי": סוקרטס היה גאה

למרות ריבוי הרעיונות והדימויים "חוקר פרטי" היא הזיה קסומה ומחזה מיוחד במינו. זה מה שקורה כשגורביץ' ורכטר נפגשים

טל לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוין, עכבר העיר

אם הייתי צריכה לעצב פריים שישקף נאמנה את מוחו של מיקי גורביץ' הוא היה נראה בערך כך: חדר גדול מלא במדפים עמוסי ספרים, מגזינים, אלבומים, חוברות תווים, תקליטים ישנים, ובכל פינה אפשרית מודבקות פתקאות קטנות עם קטעי שירים, גזרי עיתונים, תמונות, צילומים, כרטיסי ברכה ורשימות-רשימות של רעיונות, סיפורים ודימויים. במקרה של גורביץ' הדחיסות לא מעידה על כובד אלא על עושר ויצירתיות. רק עם מוח כזה אפשר לחשוב ולהרכיב מחזה כמו חוקר פרטי, שמציג בימים אלה על במת תיאטרון החאן הירושלמי. חוקר פרטי - מועדי מופע

סיפור העלילה פשוט (לכאורה): גברת ויצמן (עירית פשטן) מגיעה לחוקר פרטי (ניר רון) כדי שיסייע למצוא את בעלה (ארז שפריר) שנעלם. כשהחוקר מגיע לביתה לאסוף מידע הוא מגלה שהבן, מיכאל (אריאל וולף), נפל לתרדמה בלילה שבו נעלם אביו. חברתו של הבן, תמרה (תמר אלקן), שוהה כל הזמן ליד מיטתו, מחכה שיתעורר, אבל גם חושבת איך לברוח. על הדרך מסתבכות דמויות נוספות בתעלומה – בטין (כרמית מסילתי-קפלן) העוזרת של החוקר, מינה (אורית גל), אחותה של בטין והקולגה של מר ויצמן בבית המרקחת, וגם מלצר אחד ומאהב אחד וילד אחד עם שיער רטוב – פרי דמיונו של מר ויצמן.סיפור פשוט, פילוסופיה מסובכת. "חוקר פרטי":

בראשית הדרך, מה שעמד לנגד עיניו של גורביץ' היה "המשתה" לאפלטון, אחד מהטקסטים החשובים והמכוננים ביותר בפילוסופיה המערבית. אל הסימפוזיון מתאספת חבורת גברים, בהנהגתו של סוקרטס, שמבקשים בלילה של שתייה ועינוגים, לנסות לברר את התשובה לשאלה – מהו ארוס? כל אחד מהנכבדים מספק את תשובתו, עד שמגיע סוקרטס, ובדרכו הטיפוסית מפרק ומנתץ את ההסברים הקודמים לטובת זה שלו. "חוקר פרטי" של גורביץ' אולי קיבל את השראתו מ"המשתה", אך הוא מקפל בתוכו ים גדול של טקסטים ומקורות אחרים. למעשה, לולא הייתי יודעת שזה הדיאלוג (רב שיח ליתר דיוק) בו קראו משתתפי ההצגה, לא הייתי מהמרת דווקא עליו מכל הדיאלוגים הסוקרטיים. גורביץ' שתל בפנים התייחסויות רבות לצמד הניגודים חושך ואור - מוטיב מרכזי ב"פוליטיאה" (משל המערה הוא רק אחד מהם). בנוסף, הדמויות מעלות תהיות על מעמד האמת, על הקשר בין היחיד לריבוי, החיים והמוות. סוגיית הארוס כמובן נמצאת, בשאלות החוזרות על החוסר באהבה כמנוע לחיים, ועל הסיפוק או המימוש כרגע של כיליון.

פרט לאפלטון, גורביץ' אסף אל "חוקר פרטי" גם את שוברט (עם "שר היער"), נתן זך ("המוות בא אל סוס העץ מיכאל"), את רילקה, גתה, אוריפידס, סופוקלס וברגמן. אלה אגב רק חלק השמות שמוזכרים בתוכניה. לצידם וביניהם מפעילים את הדמויות גם רעיונות ותמות מתוך כתביהם של פרויד, דקרט ומהתנ"ך. במובן זה "חוקר פרטי" הוא מעין הזיה ספרותית, סוערת ומלאה ברבדים, שהניסיון לפענח בה את כל הצופנים נראה אבוד מראש. אם מתמסרים לסחף הזה הוא מרגש ומטלטל, אבל אם מתעקשים לחבר בין הנקודות ולהבין את הכל, המחזה עלול להרחיק את הצופים. כדי למנוע מצב שכזה, גייס גורביץ' את יוני רכטר, שהפך את ההצגה ל"מחזה עם שירים", פשוט כך. בפראזות רכטריות מובהקות נבנית האווירה כמעין סיפור מתח בלשי, שיש בו כל הזמן קריצות והומור. ואם כבר הומור, "חוקר פרטי" היא הצגה מלאה בסצנות מצחיקות. לא סתם מצחיקות – חנוך-לוין-מצחיקות. "שד זה כמו אנטיביוטיקה", אומר מר ויצמן לחוקר, "בהתחלה אתה מקבל אחד, אבל אז הגוף מתרגל וחייבים להחליף". או הדיאלוג בין מר ויצמן למינה מבית המרקחת, בו הם מחליפים שמות של תרופות ומינונים בקצב מסחרר עד כדי אקסטזה ממש. הו סוקרטס זו הייתה, פנטזיה נהדרת. "חוקר פרטי" (צילום: גדי דגון)

יחד עם גורביץ' ורכטר, כל אחד מאנשי העיצוב האמנותי עושים את מלאכתם נאמנה. התפאורה של סבטלנה ברגר מינמלית מצד אחד ודינמית ומעניינת מצד שני. התנועה על הבמה (שרון שטרק) סייעה בשמירה על קצב ועניין, והגבירה את המימד הפנטסטי של המחזה. במרחב מצומצם ובאמצעים פשוטים יחסית, שטרק הפכה את במת החאן לסרט קולנוע מסתורי ומלא ביופי. התאורה של רוני כהן דיברה היטב את העיסוק הטקסטואלי והדרמטי בחושך ואור, ויחד עם זאת לא הייתה תוקפנית מדי. התלבושות של יהודית אהרון עטפו את הכל במראה רטרואי ותיאטרלי במידה הנכונה. בין השחקנים בלט ניר רון המצוין, שהצליח לגלם היטב את מהותו של סוקרטס – מחד החכם באדם, זה שיודע את האמת ומוליך את כולם יד ביד אליה. מאידך, זה שהידיעה הברורה שלו היא שאינו יודע דבר, ולכן כמו כולם, נאלץ לחקור עד הרגע האחרון. אם מאזינים לו, כמו שמשתתפי "המשתה" מאזינים לסוקרטס, הוא יקח אתכם למסע קסום של מטאפורות, צבעים ורעיונות. אבל בשביל זה דרושות סבלנות, אמונה ובמידה מסוימת גם קצת אהבה.

חוקר פרטי - מועדי מופע

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"