סירק דה סוליי: להלך בין הפנטסטי לאפל

הקרקס הידוע בהחלט מצדיק את ההכרה הגדולה לה הוא זוכה, ויוצק אל המופע החדש רגעים עוצרי נשימה, שיש בהם יותר ממה שנדמה על פני השטח

ענת טננבאום, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענת טננבאום, עכבר העיר

כשנכנסים לאולם O2 בברלין, ל"Quidam", המופע החדש של "סירק דה סוליי" (Cirque Du Soleil) - רגע לפני הגעתו לישראל באוגוסט, הרושם הראשוני לא מבטיח שיקרה פה משהו יוצא דופן, כשעל הבמה המינימליסטית שני כסאות ודלת אחת בלבד. ואז זה מתחיל - חימום קצר של ליצן בהשתתפות הקהל (לתשומת לב בעלי הכרטיסים על הרחבה) ולאחר מכן שעתיים מפתיעות ובלתי צפויות.» סירק דה סולי - Quidam - לכל הפרטים

"סירק דה סוליי" ("קרקס השמש" בצרפתית) הוא קרקס מודרני אנושי שאינו מציג בעלי חיים. הוא הוקם בשנת 1984 ומאז הפך לאימפריה חובקת עולם שמעסיקה יותר מ-5,000 איש, בהם 1,200 אמנים. לקרקס יש מספר מופעים קבועים בלאס וגאס ומספר מופעים נודדים, ובכל שנה צופים בו מיליוני אנשים ברחבי העולם. הקרקס הופיע לפני כשנתיים בארץ, עם המופע "אלגריה", שזכה להצלחה מסחררת שהובילה להוספת עשרה מופעים נוספים ל-12 שתוכננו מראש, בהם צפו כמאה אלף איש. כעת אנשי השמש מגיעים שוב כפי שהבטיחו, והפעם עם המופע "קיידם" (Quidam), שיציג בין ה-6 ל-16 באוגוסט בהיכל נוקיה. "קיידם" מציג משנת 1996, ובגרסתו הנוכחית משנת 2010, וצפו בו כבר למעלה מ-10 מיליון איש ברחבי העולם. במסגרת המופע יגיעו לארץ 52 אקרובטים מ-18 מדינות שונות ואיתם צוות של רקדנים, זמרים ומוזיקאים. הפסקול מורכב מסגנונות רבים של מוזיקה, בהם אופרה, שירי עם צועניים, מקצבי גיטרה ספרדית וכן סגנונות שונים מעולם הריקוד הקלאסי והמודרני. לקהל צעיר ומבוגר גם יחד. "סירק דה סוליי" (צילום: יח"צ)

סיפור המסגרת של המופע מתמקד בזואי, ילדה בעלת דמיון עשיר שהוריה עסוקים מדי בעולם המבוגרים מכדי להקדיש לה תשומת לב. הופעתה של דמות ללא ראש במעיל גשם גדול ומטרייה מכניסה את זואי לעולם הדמיוני והמטורף של "קיידם". דמות זו, שדומה שנלקחה מתוך ציור מפורסם של רנה מגריט, מסמנת לצופים שמעתה ואילך נכנסים לעולם סוריאליסטי ושלא מדובר במופע קרקסי שיגרתי. מכאן מתפתחת שרשרת אירועים הומוריסטיים ומורבידים כאחד, פרי דמיונה של זואי. המופע משלב קטעי לוליינות, אקרובטיקה וליצנות - ואלה יחדיו מייצרים רצף מרהיב של וירטואוזיות. זה מתחיל באקרובטיקה על גלגל ענק שמאתגרת את כוח הכבידה, ממשיך אל קטע דיאבלו לולייני (יו-יו סיני המורכב משני מקלות ואביזר דמוי שעון חול) המסונכרן ברמה מופתית עם המוזיקה החיה, ומתעצם אל קטע מלחיץ של אקרובטית התלויה מהתקרה בבד משי, בליווי שירתה האופראית של זואי. פרשנות מודרנית, מראה מקאברי. "סירק דה סוליי" (צילום: יח"צ)

עיצוב התלבושות שומר על מראה קרקסי קלאסי אך מוסיף לו פרשנות אופנתית מודרנית יחד עם מראה מקאברי, שנראה שנלקח מעולם בלהות. אחד הרגעים הבולטים במופע היה כשאקרובט ואקרובטית חזקים וגמישים במיוחד יצרו פסל אנושי דינאמיי, מאוזן והרמוני, מה שגורם להתפעלות מהיופי הגוף האנושי, המודגש תודות להלבשה המדויקת. לקראת סוף המופע מתרחשת סצנת סלפסטיקס מאולתרת של ליצן המביים חוויה קולנועית במיוחד עבור זואי. הטוויסט מגיע כשהקטע מבויים כולו בשיתוף צופים רנדומליים מהקהל, ומוכיח שוב שקרקס וליצנות מדברים בשפה אוניברסלית ויכולים להצחיק ולרגש ללא שמץ תקשורת מילולית. הסצנה הזו מאזנת ומעדנת את הרגעים המותחים במופע, ומאפשרת לקהל אתנחתא קומית שמפיגה את המתח.

בסופו של דבר, "סירק דה סוליי" בהחלט מצדיק את ההכרה העולמית לה הוא זוכה. המופע "קיידם" לא מתייבש לספק רגעים חד פעמיים ועוצרי נשימה. על פני השטח מדובר בסיפור פשטני על ילדה בעלת דימיון מפותח ופנטסטי, אלא שאלמנטים אפלים ונושאים מורכבים כמו אובדן הדמיון ושקיעה בעולם המבוגרים שזורים במופע לכל אורכו, והופכים אותו לחוויה משתלמת עבור קהל צעיר ומבוגר גם יחד.» סירק דה סולי - Quidam: היכל נוקיה, 6-16 באוגוסט.