אורנה בנאי: ההומור האינטלגנטי יצא מהארון

רהוטה, זורמת ואינטליגנטית - אורנה בנאי חגגה 100 מופעי סטנדאפ, והוכיחה שלא חייבים לרדת נמוך כדי להצחיק. עכשיו צריך רק להיפרד לשלום מלימור

טל לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוין, עכבר העיר

דקות קצרות לאחר שאורנה בנאי התחילה את מופע הסטנדאפ שלה, נשמעה קריאה מכיוון הקהל - "את נראית נהדר!!!". בנאי הכמעט נבוכה והמאוד מיומנת ניצלה את ההרמה להנחתה והשיבה - "תודה, עבדו על זה שלוש שעות. מאתמול בצהריים אני כאן" (הציטוטים מהזיכרון). ככה, מההתחלה, חלק לא מבוטל מארסנל הבדיחות של בנאי קשור למראה שלה, למאמצים הנדרשים להשיג אותו ולכל הכישלונות בדרך. אלה מתורגמים בקלילות יחסית למאמצים הנדרשים מכל אישה להתאים את עצמה למודל יופי מקובל. ועכשיו, כשהיא חוגגת 100 מופעים, היא מרשה לעצמה גם לדלג מסוגיות "כל-נשיות" לאלה הקהילתיות יותר. כי לפני הכל (תרתי משמע - כי כך נפתח המופע), החגיגה של בנאי, שנה וחצי אחרי שיצאה מהארון, היא שהקריירה שלה ממשיכה ומשגשגת, גם אם "אכזבה" את ההורים והמיינסטרים. » אורנה בנאי בהופעה - לכל הפרטים ולהזמנת כרטיסיםאז אחרי אותה אישה שהחמיאה לה, ואחרי קריצה קטנה לפרשת אייל גולן ("נעלבתי שלא הזמינו אותי למסיבות חשק"), בנאי פנתה להסברים ופאנצ'ים על נטיותיה המיניות. בהם היו הרבה מוצלחים ("העיקר שהבאתי קצת נחת לגל אוחובסקי"), וגם כמה כאלה מוחמצים ("אבוא לאסוף אותך עם המשאית, שלך, פרידה הכט"). למעשה, בנאי דיברה על מערכות יחסים לסביות מאוד מעט, וסובבה את הגלגל כך שרוב הפאנצ'ים יעסקו דווקא בחייה כסטרייטית שחיפשה להביא חתן להורים. זוהי בחירה מובנת, שאולי קשורה לקהל שבנאי מבינה שיושב מולה, ושאולי, למרות הכל, עוד לא בנוי לרצף על בדיחות לסביות. מצד שני, אם כבר הגענו עד הלום, אפשר בהחלט היה ללכת עוד קצת קדימה, ולא לחזור לבדיחות על הגניקולוג ליאור פינקוס. פאנצ'ים סטרייטים. אורנה בנאי (צילום: רפי דלויה)

כשהנושא הראשי כוסה, התפנתה בנאי לטפל בסוגיות אחרות. מתסביכי משפחת בנאי, דרך ביקור אצל קוסמטיקאית ועד ענייני אימהות. דווקא כאן הפגינה לא רק אומץ, אלא גם אג'נדה לא מיינסטרימית בעליל. כך למשל תקפה את הזמר המזרחי (סליחה, הפופ הים תיכוני) על הטקסטים הרדודים, השירים שחוזרים על עצמם ועל הקהל המתלהם. היא גם דיברה ספק בצחוק ספק ברצינות על המאבק שלה למען זכויות בעלי חיים, ועל המניעים שהביאו אותה להיות צמחונית. ברוב המכריע של הזמן בנאי רהוטה, זורמת ואינטליגנטית מאוד. התכונה האחרונה היא חוויה מרעננת מאוד במופעי סטנדאפ, שמתאפיינים דווקא בהומור אנטי-אינטליגנטי במכוון. בנאי, במילים אחרות, הצליחה להיות מצחיקה בלי להיות פרחה.

ואולי בגלל זה אין צורך בחלק האחרון של המופע, שבו בנאי שולפת מהארכיון את ג'ודי ניר מוזס ואת לימור. נכון, בנאי היא קומיקאית ושחקנית מצוינת, והיא מגלמת את שתי הדמויות האלה נפלא; נכון, יש הרבה פאנצ'ים מצחיקים שאפשר להרוויח ככה (לימור: "אמרו לי שאייל גולן מטריד קטניות"), ונכון, יכול להיות שחלק מהקהל הגיע בזכות פועלה של בנאי ב"ארץ נהדרת" וב"רק בישראל"; אבל עדיין, היתרונות הגדולים שבנאי מגיעה אתם לבמה (שכל וכישרון), מאפשרים לה לצאת מהקופסה של עצמה, כפי שהיא מוכיחה היטב ב"מצב האומה". זאת גם הסיבה שבגללה אפשר בשקט לוותר על בדיחות שלועגות למראה של ג. יפית ומינה צמח. אחרי הכל, סטנדאפיסטים כמו אורנה בנאי אין הרבה, וסטנדאפיסטיות יש עוד פחות.

» אורנה בנאי בהופעה - לכל הפרטים» לרכישת כרטיסים למופע הסטנד אפ של אורנה בנאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ