מופע הסטנד אפ של תום יער: עיגול לבן ומבדר

טירוף היה שם בשפע וגם הומור עצמי בכמויות מכובדות. רק קצת ריטלין היה חסר בהופעת הסטנד אפ של תום יער. רשמים מערב שעקצץ במקומות הנכונים

אורין ויינברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורין ויינברג, עכבר העיר

חבר של תום יער כבר הודיע לה שהוא אוהב אותה, ספציפית. אז אולי כדאי להכיר את העיגול הלבן הזה שנקרא תום, שנראה שמתחילה לצבור לא מעט אוהדים שגם להם יש פוטנציאל לאהוב אותה, ספציפית. חבר של יער – הישמר לך. הפנים החדשות של עולם הסטנד אפ (אם נתעלם מהשערה ההורמונלית שצמחה לה עליהן, על פי עדותה), בסך הכל בת 26, אך גילה הצעיר לא מונע ממנה לגולל בפני הקהל מניפסט של שעה, כמעט בלי עצירות ללקיחת אוויר ועם דליים גדושי כריזמה, שאותם, בניגוד לבגדים מהחנות, לא גנבה מאף אחד.יער היא פרדוקס מהלך. ניכר שלבחורה מאוד חשוב למצוא חן בעיני כולם, אבל הדרך שלה לעשות זאת היא פשוט לא למצוא חן בעיני אף אחד. התוצאה היא מופע גדוש בהומור עצמי, החל מההצהרה הכמעט שערורייתית "אני שמנה", ובתיאורים מפורטים על מראה פלחי ישבנה ובעיית ריח הגוף שלה, וכלה בוידוי חושפני על כך שאת חברותיה בחרה בקפידה על פי כמות המומים שלהן, כדי שהיא עצמה תוכל להיות נקודת האור במעגל. דומה שיער יוצאת מגדרה בשביל שהקהל יעווה פרצופו בגועל נוכח הדמות הבהמית שהיא יוצרת לעצמה, ואת כל זאת היא עושה בסך הכל כדי להיות מקובלת, להיות המצחיקה של החבורה. "אני רוצה ללכת לאן שכולם הולכים, להיות מגניבה ולהרגיש שיש סביבי להקת אנשים וכולנו ביחד חבורה כזאת. אני לא רוצה להיות הבחורה הזאת שאומרת "גיליתי בית קפה מקסים, קפה דליה", היא מודה בגילוי לב.» תום יער במופע סטנד אפ - לכל הפרטים רק חסר ריטלין. תום יער (צילום: ירון סיוון)העיסוק הרב של יער בלצחוק על החולשות החיצוניות שלה מצטרף לעוד שורה של קומיקאיות מצליחות כמו עדי אשכנזי, אורנה בנאי וציפי שביט, שלא אחת השתמשו אף הן במראה החיצוני שלהן כחומר למופע. הדבר מעלה שאלות מטרידות: האם היופי הוא אויב לסטנד אפ? מה קורה כשאישה שנחשבת יפה ומושכת מאוד עולה על בימת הקומיקאים? האם יופי נועד פשוט להיות יפה ולא מצחיק?

גם ברגעים בהם מד הצחוק אינו גואה, קשה להשתעמם מהמופע הקרקסי, כמעט עד כדי טירוף, שהבחורה מייצרת. עם זאת לעיתים מתגנבת מחשבה זדונית להזריק לה ריטלין כדי שתנוח לרגע, ותאפשר לקהל לנוח מריצת המרתון הכפולה הזו. זה קורה ברגעים בהם עומס המידע וקצב הדיבור מעמיסים ומכבידים, והמרחק בין פאנץ' לפאנץ' גדל. אך גם במקרים כאלה יש ליער יכולת בלתי מוסברת לספר סיפורים ולגרום גם לבעלי הפרעות קשב חמורות להקשיב למה שיש לה לומר. אותה יכולת היא כנראה גם זו שגורמת לאנשים להגיב במחיאות כפיים נוכח גרעפס שחומק מגרונה. חטא שכזה הוא עוד נסלח, אך מה שצורם לאורך כל המופע הוא השימוש הנרחב שלה במילים "כאילו", "דוחה" ו"חרא", שמרדדות את רמת ההומור ופוגמות בחוויה בהתחשב בכך שיש לה קול נעים לאוזן ושפה קולחת.נראה שתום יער היא בדיוק מה שעולם הסטנד אפ הצעיר צריך, לאחר שכמעט תלה את עצמו נוכח מרתונים מביכים עד אור הבוקר בקאמל קומדי קלאב. קול בוטה באופן בלתי הולם לחלוטין, אך גם אינטלגנטי, מרענן ועם זיק של טירוף, (טוב, אולי "זיק" זו מילה קטנה). ושני אנשים זרים בתחנת האוטובוס סיכמו זאת יפה תוך שהם משחזרים את החיקויים בהנאה ומצטטים בדיחות מהמצע של מפלגת היחיד שנקראת תום יער: "היא בסדר זאתי", הם קבעו בחיוך, "היא בסדר".

"היא בסדר זאתי". תום יער במונולוג קורע לב על כסף ויופי:

» מופע הסטנד אפ של תום יער, 17 בדצמבר, צוותא, תל אביב.