"אבות ובנים": קילוף עדין ומוקפד של שכבות הנפש

שפה בימתית המשלבת רשת של ניגודים, עבודת תנועה מלאת מחשבה ובעיקר מורכבות ויזואלית שדורשת מהצופים קשב רב - ההצגה החדשה של גשר מזמינה את הצופים להתמסרות יוצאת דופן

עידית סוסליק, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבות ובנים
עידית סוסליק, עכבר העיר

ברגע של התפכחות לפני הפרידה הגורלית מהחיים שהיו, מודה פאוול קירסאנוב כי "לא באמת חשוב הלפני וגם לא האחרי. חשוב העכשיו, ואת העכשיו צריך להרוס כדי לבנות מחדש", ויבגני בזארוב מבין כי אסור להסתיר את הרגשות מהאישה שאוהבים, כי חשיפת הלב - עם כל הקושי שבה - אכן משחררת. תובנות אלה על עקרונות, ועל כוחה של האהבה למוסס אותם, ניצבות במוקד ההצגה "אבות ובנים" שביים, עיבד ועיצב יחזקאל לזרוב, ומוצגת בימים אלה בתיאטרון גשר.

» אבות ובנים - לכל הפרטים
» עכבר במה
» לוח הצגות

"אבות ובנים" מבוססת על ספרו של איוון טורגנייב מ-1862 ומציגה אסופה של דמויות המייצגות שני קטבים דוריים: ארקדי קירסאנוב הצעיר (אלון פרידמן) שחוזר "קצת אחר" לבית אביו ודודו, ניקולאי ופאוול (ישראל סשה דמידוב ודורון תבורי), בהשפעת חברו הניהיליסט יבגני בזארוב (מיקי לאון); ואסילי וארינה (בוריס אחנוב ופירה קנטר), הוריו של בזארוב, שכמהים לקשר עם בנם המסויג ואפילו על מיטת חוליו מעדיפים שיצעק עליהם מאשר שישתוק כמו תמיד; ואנה סרגייבנה ואחותה קטיה (נטע שפיגלמן ורוני עינב), נשים צעירות שמנסות לתמרן בחיים כמיטב יכולתן והבנתן, ולזכות באהבה ובהגשמה. לצד אלה מתנהלים גם הדודה (ליליאן רות) שנעה בין ערות נוקבת לערפול חושים; טימופאיץ' הזעוף (יבגני טרלצקי) שמתחיל כל משפט במילה "לא"; פניצ'קה השברירית (טלי אוסדצ'י), זוגתו החדשה של ניקולאי, שמחפשת את מקומה בעולמו; ופיוטר (הלל קפון) שכמה להכוונה ולדרך.

העימותים החוזרים בין נציגי הדורות המתבצרים בעמדותיהם מגלים בהדרגה את "חיי הכמעט" (כלשונו של פאוול) ואובדן הנעורים של ה-"אבות", ואת ניכור ה-"בנים" שמרוב אמונה בעובדות שכחו להרגיש, ואמיתות כואבות אלה מובאות לבמה דרך משחק מצוין ועבודת בימוי רגישה. בדומה לבזארוב שחוקר את האנטומיה של צפרדעים מתות כדי להסיק מסקנות על בני האדם, נדמה כי יחזקאל לזרוב ניגש אל דמויותיו של טורגנייב כמו חוקר גנום שמבקש לפרק את נפשן לגורמים: בהשראת שמות התהליכים הפיזיולוגיים והאיברים הפנימיים שמוקרנים על הבמה (מיטוזה, עצמות, לב, מערכת העצבים ועוד), כל סצנה מקלפת בעדינות שכבות של התנגדויות ומסכות עד לחשיפתם הטוטאלית של המנגנונים המניעים את הטבע האנושי - פחד משינוי והצורך בחופש.

חשיפה טוטאלית של הטבע האנושי. מתוך ההצגה "אבות ובנים"צילום: אייל לנדסמן

הקונפליקט הבין-דורי אף מתורגם לשפה בימתית מסוגננת (תכנון והפקת במה של זוהר שואף) שנשענת על מתח אסתטי בין מדיה שונות: בתוך התיאטרון שמתרחש "חי" על הבמה שזורה עבודת וידאו עם בלו-סקרין, מסך כחול "ריק" שעליו מוקרנים דימויים מתחלפים. מפגש זה מבסס רשת של ניגודים - שטוח מול תלת-ממדי, חומרי מול חזותי, מוחשי מול מדומיין - אך גם יוצר כמה וכמה רגעים פיוטיים, דוגמת השיחה הטעונה בין בזארוב לאנה סרגייבנה, שבמהלכה הופכים הרגשות הלא-מדוברים לדימוי של מים שעולים על גדותיהם ומחייבים את הדמויות לטפס על הרהיטים, עד שווידויו של בזארוב כי הוא אוהב את אנה, משחרר את הסתימה (הוויזואלית והמטאפורית) ומאפשר למים, ולהם עצמם, לרדת חזרה לקרקע.

מתח אסתטי. מתוך ההצגה "אבות ובנים"צילום: אייל לנדסמן

עבודת התנועה מדגישה אף היא את המרחק בין עבר להווה דרך הצגת השתקפויות גופניות "חסרות" של נציגי הדורות כביטוי לפער בין ערכים לחיים בפועל (כמו הרגע בו בזארוב ופאוול מניחים את רגליהם על השולחן, אך רגליו של זה האחרון בעצם נשענות על אוויר), והיא גם מעבה איזו תחושה של מעגליות דרך צעידות איטיות על פני הבמה, ששיאן בתמונת הסיום היפה בה נדמות הדמויות למעין נשלים של האנשים שהיו, "סוחבות" בכבדות את שגרת חייהן שוב ושוב. את האפקט הכולל משלימות המוזיקה שמעמתת את צליליו הרומנטיים של שופן עם סאונד אלקטרוני ומחוספס של להקות עכשוויות, והתאורה המוקפדת (עיצוב של נדב ברנע) שנעה בין מצב המציאות להחצנת מרחבי התודעה והרגש של הדמויות.

קונפליקט הבין-דורי. דמידוב ותבורי, מתוך ההצגה "אבות ובנים"צילום: אייל לנדסמן

"אבות ובנים" היא הצגה מעוצבת להפליא, ושם טמונה גם מורכבותה; היא נעה בקצב משלה ותובעת קשב מסוים מאוד, וכתוצאה מכך הצורניות משתלטת לפרקים על התוכן. יחד עם זאת, נראה כי השפה הוויזואלית של ההצגה היא בעצם הדהוד למסריו של פאוול לדור הצעיר כי צריך להרגיש ולא רק לחשוב, והיא מזמינה את הצופה להתמסר לחוויה ולשהות בתוך הרגע, כי דווקא שם מתגלה איזו אמת - על העולם ועל עצמנו.   

אבות ובנים - תיאטרון גשר, בימוי: יחזקאל לזרוב 29.11

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ