העבר הגיאורגי המפואר של ירושלים

גם מי שמכירים היטב את עיר הבירה אולי לא התוודעו לעברה הגיאורגי. סיור ובו מסופר על העץ שמוביל מלוט ועד ישו, המלכה תמר ומאהבה המשורר 
הלאומי ומנזרים שהיו ואינם עוד

משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גלעד

לאשה ז'בניה אוהב להתחבק. הוא אדם חם, לבבי ומכיר הרבה אנשים ברובע הנוצרי בעיר העתיקה בירושלים. הפגישות האלה מאטות את ההתקדמות שלנו בסמטאות, אבל הן חלק בלתי נפרד מן הסיור שז'בניה הסכים לערוך לי במה שהוא מכנה "העבר הגיאורגי של ירושלים".

כבר בתחילת היום, כאשר נפגשנו בעמק המצלבה, הבהיר שזה לא עומד להיות הסיור הקלאסי בין האתרים הנוצריים בעיר העתיקה. חיפשנו את השרידים הגיאורגיים וגם ז'בניה מודה בעצב שכיום לא קל למצוא אותם. 400 שנים חלפו מאז הועם זוהרה של הכנסייה הגיאורגית בירושלים. הפטריארכיה היוונית האורתודוקסית והפטריארכיה הארמנית רכשו את הנכסים. אבל פרק הזמן הארוך שחלף לא החליש במאומה את הקשר שגיאורגים כז'בניה חשים לירושלים ולאתרים שהיו "שלהם" בתור הזהב, בין המאות ה-11 ל-17. במשך היום התברר לי שקשה לברר או לאמת חלק מן הטענות של ז'בניה לעבר גיאורגי של אתר זה או אחר. הוא מציג בפני את הגרסה המקובלת בטביליסי של מפת ירושלים. לא תמיד היא תואמת את הגרסאות האחרות, אבל היא מרתקת ומסקרנת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ