רפיק חלבי יהפוך את דלית אל כרמל לתל אביב

אם פעם התהדרה דלית אל־כרמל באחוזי גיוס גבוהים, תיקון חוק הלאום גרם לזיקה הצבאית לאבד מקסמה. במועצה, המתגאה בין השאר בסופרים ואמנים בני המקום, נחושים כעת למתג את היישוב מחדש כ"כפר תרבות"

רפיק חלבי, ראש המועצה המקומית דלית אל-כרמל
רפיק חלבי, ראש המועצה המקומית דלית אל-כרמלצילום: רמי שלוש
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד

"דלית אל־כרמל היא תל אביב של הדרוזים". חיוך רחב נמתח על פניו של רפיק חלבי, ראש המועצה המקומית. "אתם אולי לא רואים את זה, אבל אנחנו מרכז תרבות אמיתי. אין כאן שיח של אלימות. יש כאן דיבור אחר, על אמנות, ציור, ספרות, מוזיקה, צילום וחינוך".

חלבי אומר שההכרזה על דלית אל־כרמל כ"כפר תרבות" היא גחמה שלו, אבל יש לה עיגון בבסיס עמוק ורחב. לדבריו, אחוז הסופרים במקום הוא הגבוה ביותר בישראל. "הכפר מתפקע מתרבות", הוא מוסיף בהתלהבות. "אל תשכח, זה הכפר של סלמאן נאטור (סופר, עיתונאי ומחזאי דרוזי), של נזיה ח'יר (משורר), של מוסבאח חלבי (סופר ועיתונאי). חיים כאן ציירים נפלאים כמו סאלח אלקרא וסאם חלבי. יש כאן פריחה אדירה של צילום, עם צלמים צעירים ומוכשרים כמו ג'דיר נאטור כיוף, שמתעדת עכשיו נשים בחברה המקומית". חלבי משתתק לשנייה ומיד ממשיך: "אנחנו תל אביב גם מבחינות אחרות — אחוז הגירושים כאן גבוה יחסית לחברה הערבית ואחוז הנשים האקדמאיות הכי גבוה בחברה הערבית — 80 אחוז מהאקדמאים בכפר הם נשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ