מה טובו אוהלינו

הפריחה הגדולה באתרי הקמפינג בארץ קשורה לא רק למחיר הזול, אלא גם לאפשרות לבלות בקבוצות גדולות. לא במקרה מוצעים בהם לנופש הישראלי גם אוהלי לינה גדולים ושולחנות ארוכים

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה גלעד
משה גלעד

נרי בנימין, הבעלים והמנהל של אורחן "בצל התל", עסוק מאוד בערב החג. סביבו גוררים עשרות אורחים צידניות מלאות באוכל. אחרים מנפחים מזרונים. האורחים האלה הקדימו להגיע בשלוש שעות ואתר הקמפינג של בנימין, כפי שהוא עצמו מציין, עדיין לא מוכן להסתערות. "זה לא מפתיע אותי", הוא אומר, "כי האורחים שלנו ישראלים והם רוצים למצות עד תום את המקום שבעבורו הם משלמים. ההגעה המוקדמת היא חלק מזה ואנחנו מקבלים גם את זה באהבה. אי אפשר הרי לשלוח אותם לבריכה. אין לנו בריכה".

הסיור שבנימין עורך לי באורחן מופרע פעם אחר פעם בשיחות טלפון ובפניות של אורחים שרוצים מזרנים, כבל מאריך, גישה עם המכונית עד לאוהל ועוד ועוד. הוא עונה לכל הפניות האלה בסבלנות אינסופית ובחיוך. "רבים מהאורחים הם לקוחות חוזרים. הם כבר לנו אצלנו בעבר ורגילים ליחס מסוים. זה איזשהו סטנדרט שאנחנו מנסים לשמר".

"בצל התל", ממזרח ליבנאל וכעשר דקות נסיעה מחופה הדרומי של הכנרת, הוא אחד ממאות אתרי קמפינג ולינה בשטח שזוכים עכשיו לפריחה גדולה. הסבר חלקי לפריחה הזאת טמון במחיר הסביר שגובים באתרי הקמפינג, בניגוד ליוקר המוגזם של הצימרים וחדרי האירוח. אבל שיחה עם כמה ממנהלי האתרים האלה מבהיר שהמגמה לצאת לחופשות קמפינג עונה גם על צרכים אחרים, חברתיים, חזקים אפילו יותר מן המחיר. בראש הרשימה הזאת עומד הרצון לבלות ביחד - קבוצה גדולה של נופשים, משפחה מורחבת או חברים.

ניר פרידמן, מנהל "חאן השיירות" מדרום לשדה בוקר, מגדיר זאת כ"גישה הישראלית לקמפינג". 80 אחוז מן האורחים ב"חאן השיירות" בוחרים ללון באוהלים הבדוויים הגדולים שמוצעים להם במקום ולא להביא אוהל קטן ופרטי מהבית. המחיר לאדם אמנם קצת יותר יקר, אבל הלינה באוהלים הגדולים מאפשרת לנופשים באתר לבלות הרבה יותר ביחד. "זה מזכיר מאוד את החיבור של החבר'ה מהמילואים", מסביר פרידמן. פרטיות אינה מצרך מבוקש במיוחד במקרים האלה. האורחים פשוט רוצים לבלות, לאכול ולישון ביחד.

חוויה בדווית

אתר הקמפינג "בצל התל" ביבנאל. אומגות וארכיאולוגיהצילום: משה גלעד

המגמה הזאת מובילה לכך שכמעט בכל אתרי הקמפינג בישראל מפעילים עכשיו אוהלי לינה גדולים ומשותפים, בהם לנים מספר רב של אורחים. זה מזכיר לעתים קרובות מאהל בדווי. מוצמד לזה הכינוי "חאן" או "אורחן" והמבקרים נוהרים. האוהלים הגדולים מרוצפים במחצלות, מאפשרים לינה משותפת של בין 10 ל-100 אורחים, והמזרונים מסודרים בהם לאורך יריעות האוהל באופן שאינו מותיר אמנם פרטיות, אבל מאפשר לקבוצה גדולה לבלות וללון בצוותא.

"נדיר מאוד שתגיע אלינו משפחה אחת", מסביר פרידמן מ"חאן השיירות". "מקובל הרבה יותר שכמה משפחות או קבוצת חברים גדולה מגיעות ביחד ואצלנו הם מקבלים סוג של חוויה בדווית - חמולה גדולה שאין בקרבה מחיצות או הפרדה".

נרי בנימין מ"צל התל" מאשר שהמגמה היא של שיתוף קבוצות גדולות. "יש אורחים שבוחרים אמנם להביא אוהלים מהבית ולהקים אותם בעצמם, אבל הם מבקשים שלכל הקבוצה שלהם יינתן מתחם דשא מוגדר, שלתוכו לא ייכנסו אורחים נוספים. הטריטוריה חשובה להם מאוד, בין אם היא באוהל גדול ומשותף ובין אם היא במתחם של כמה אוהלים קטנים".

בניגוד לאתרי קמפינג בחו"ל, שבהם יש טריטוריות ברורות, ריבוע מסומן על הקרקע שבו מקימה כל משפחה את האוהל שלה או מציבה את הקרוון, ברוב אתרי הקמפינג בישראל אין טעם אפילו לנסות ולחפש הגדרה מדויקת כזאת. המתחמים הרבה יותר גדולים ומכילים בדרך כלל כמה עשרות אנשים. העובדה הזאת מכתיבה הבדלים נוספים - אין, למשל, טעם לחפש שולחן קטן ומשפחתי, הנפוץ כל כך באתרים בחו"ל, סביבו יושבת משפחה בת ארבע נפשות. שולחנות האוכל שמציעים האתרים בישראל ארוכים הרבה יותר ומיועדים לעשרה או 20 סועדים שיסבו סביבם.

השירותים, שם נדרשת בלית ברירה קצת יותר פרטיות, הם בכל המקרים האלה נקודת התורפה של האתרים. באתר קמפינג ליד מושב שעל ברמת הגולן, השתרך בשעות הערב תור ארוך מול תאי השירותים והמקלחות. גם שם סודר התור לפי "חמולות", כאשר בני משפחה שריינו מקומות עבור המקורבים להם והסבירו בהחלטיות ש"אנחנו היינו כאן קודם כדי לתפוס עבורם מקום במקלחת".

מתחם הקמפינג צינברי לחוף הכינרת. בשבתות הפסטורליות מופרתצילום: משה גלעד

סיבות נוספות לפריחתם של אתרי הקמפינג היא הצמצום הגדול באתרי לינה בשטח. יש אמנם אתרים כאלה, שהלינה בהם חינם, והם מופעלים בדרך כלל בידי קק"ל ורשות הטבע והגנים, אלא שהשהות בהם פחות נעימה. הם עלולים להיות צפופים. השירותים אינם מסודרים ואין חיבור לחשמל או למים זורמים. אתרי הקמפינג המסודרים גובים כמה עשרות שקלים לאדם, אבל מעניקים שירותים מסודרים,

חשמל, מים, מקלחות, אבטחה של אתר סגור, ולעתים קרובות גם פעילות ומתקני שעשועים לילדים, והדרכה לטיולים בסביבה הקרובה. כמה אתרים מוצלחים מספקים גם עצים למדורה, פחמים, מתקני גריל ומקררים בהם אפשר לאכסן את האוכל. בחלק מן האתרים פועל מינימרקט מקומי, שמאפשר הצטיידות וקפיטריה.

פרידמן ובנימין מאשרים כי רוב השוהים באתרי הקמפינג מרבים לצאת לטיולים בסביבה הקרובה. האתר משמש להם כבסיס ממנו הם הולכים, רוכבים על אופניים או על סוסים או נוסעים במכונית לטיולים. מנהלי האתרים מציעים מסלולים לטיולים כאלה ובמקרה הצורך אפילו מספקים הדרכה במהלכם.

קמפינג שעל | קטיף עצמי

קמפינג "שעל - משק לוי" ברמת הגולן מספק לינת שטח בחושות או באוהלים. האתר אינו גדול במיוחד וכאשר הוא מלא באורחים הצפיפות עלולה להכביד. יש בו שירותים רבים וטובים שכוללים מקלחות, מקררים, פינות ישיבה ותאורה, עצים למנגל ומתקני גריל. במתחם יש גם אזור לקטיף עצמי של פירות ובעונות המתאימות זה בילוי מצוין בפני עצמו.

המחיר: 60 שקל לאדם מגיל שלוש. הגעה: בין צומת ווסט למושב אודם בכביש 978 ברמת הגולן. טלפון: 6981651-04.

בצל התל - יב נאל | אומגות ופינת חי

המתחם של "בצל התל" גדול ומרווח מאוד. במקום יש כמה משטחי דשא גדולים המיועדים להקמת אוהלים פרטיים ואוהלים קבועים בגדלים שונים למשפחות. האוהלים מצוידים במזרנים, חשמל, תאורה ומקרר. המקום מציע מקלחות משותפות עם מים חמים ושירותים, מתקני שעשועים מתנפחים לילדים ואומגות לגלישה. לצד האתר יש פינת חי, חניון לסוסים ואופניים, מתקני מנגל וציוד לבישול בשטח. התל שעל שמו נקרא האתר הוא תל עתיקות קטן, כמה עשרות מטרים מצפון לאורחן, ששביל צר מוליך אליו.

המחיר: 50 שקל לאדם באוהל פרטי, 70 שקל לאדם באוהל של האתר. הגעה: ממזרח ליבנאל, מצפון לכביש 767 היורד למושבה כנרת. טלפון: 5277345-050

צינברי | קרוב לכנרת

קמפינג צינברי דומה לאתרים רבים לאורך הכנרת. הפיתוי העיקרי להגיע לאתרים האלה טמון בקרבה לאגם. על פניו זה נשמע אידיאלי. מה טוב יותר מאוהל קטן על גדת אגם כחול ופסטורלי? המציאות, בעיקר בשבתות ובחגים, קצת יותר צפופה, מיוזעת ועגומה. כביש 90 הסמוך נשמע היטב בכל מקום. באתר יש חוף מסודר עם מציל, מקלחות ושירותים. לצדו פועל מינימרקט קטן. מלבד זאת יש במקום כמה סככות צל לא מרשימות. אין כאן אוהלים של המקום, האורחים מביאים עמם את הציוד. משטחי האדמה עליהם נוטים את האוהלים מזכירים לעתים קרובות חניון עירוני, עם מעקה מתכת חלוד ומדרגות בטון. הכנרת המתכווצת יפה להפליא, ובחירה בקמפינג מסוג זה מעידה על אהבה עמוקה לאגם ועל נכונות להקרבה.

המחיר: 60 שקל למכונית. הגעה: על כביש 90 מדרום לטבריה. טלפון: 6600292-04

חניון ירדן-כנרת | יפה אבל צפוף

סימן שאלה גדול מרחף מעל אתר הקמפינג הזה, שמפעילה קבוצת כנרת. הנתונים הטבעיים שלו אמורים להציב אותו בראש רשימת האתרים היפים בישראל. הוא שוכן במקום נפלא, במוצא הירדן מן הכנרת. השוהים באתר יכולים ליהנות מכל העולמות - לרחוץ באגם ומיד לאחר מכן לטבול בנהר. במקום יש שפע של צל, עצים גדולים, מקלחות, שירותים, מינימרקט, חיבור לחשמל ולמים ולכאורה הכול טוב. הבעיה מתבהרת כאשר עוברים מן הנתונים למעשים. האתר כמעט תמיד צפוף, דחוס, עובדיו קצרי סבלנות, כמעט קורסים תחת עומס המבקרים בעלי הדרישות. אין ב"ירדן-כנרת" אוהלים משותפים, רק אוהלים פרטיים, והאתר כולו נראה כרצף של טריטוריות שנכבשו בידי חמולות גדולות ושריריות. חבלים, סרטים, כבלים, דגלים, משמשים כדי לסמן את הטריטוריות וחדירה אפילו קצרה ביותר לתחומן מתקבלת בגערות רמות. כל אלה עלולים להוציא את החשק.

המחיר: 120 שקל ליממה למכונית. הגעה: על כביש 90, בקצה הדרומי של הכנרת בכביש הגישה לאוהלו. טלפון: 6759499-04.

חאן השיירות | אוהלים בדוויים

חאן השיירות המדברי מציע לינה באוהלים בדווים גדולים, באוהלים פרטיים או בצימרים. המקום מסודר להפליא ונוח. באוהלים המשותפים יש מחצלות, מזרנים וכריות. באתר שני מתחמי שירותים ומקלחות עם מים חמים. אחד היתרונות הגדולים, מלבד המיקום הנוח שמאפשר לערוך טיולים בסביבה העשירה באתרים, טמון באפשרות הנוחה לשלב אפשרויות לינה עבור בני משפחה בגילים שונים.

המחיר: באוהל פרטי - 60 שקל למבוגר ו-40 לילד. באוהל בדווי - 80 שקל למבוגר ו-60 לילד. הגעה: כביש 40 מדרום לשדה בוקר ומצפון למצפה רמון. טלפון: 6535777-08

חאן דרך הבשמים | חוות רכיבה ומעיינות חמים

חאן דרך הבשמים, ליד מושב צופר בערבה, הוקם על ידי משפחת רבינס לפני כעשור. המקום גדול, ומשלב חוות רכיבה עם אתר לינה. יש בו שלושה אוהלי לינה גדולים ובמרכזם סככה מקורה המשמשת לארוחות. לצדם יש כמה חושות שמספקות פרטיות. במתחם שני מבני שירותים ומקלחות, מטבח ובר. הצוות שמפעיל את המקום מסביר פנים ואדיב. השוהים יכולים לצאת לטיולים בערבה, כולל טיולי גמלים או ג'יפים. במקום יש גם נביעות של מים חמימים שאפשר לטבול בהן.

המחיר: 80 שקל למבוגר, 50 לילד. הגעה: מכביש 90 בערבה, ליד מושב צופר. טלפון: 3666476-052. *

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ