ים המלח מתלוצץ עם מצביעיו

מפלס המים בו יורד בהתמדה ואין לו יחסי ציבור טובים כמו לכנרת, אבל ים המלח הוא אחד מ-28 המועמדים הסופיים להיכלל ב"שבעת פלאי הטבע של העולם". מאות מיליונים כבר הצביעו. האם בחירתו תבהיר למקבלי ההחלטות בישראל שהגיע הזמן לטפל בים החולה?

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
משה גלעד
משה גלעד

ביום שישי 11 בנובמבר בשעה 11:11 תינעל ההצבעה. כמה שעות לאחר מכן יוכרזו בציריך שבעת פלאי הטבע של העולם. כך יגיע לסיומו קמפיין מסקרן, שנמשך ארבע שנים. ים המלח הוא אחד מ-28 המועמדים הסופיים. הקרן השווייצית שמנהלת את תהליך ההצבעה הארוך אינה מפרסמת תוצאות ביניים, אבל ההערכות הן שיש לים המלח סיכויים לא רעים להיכלל בשביעייה הנכספת. מאות מיליונים כבר הצביעו ורבים עוד יעשו זאת בשבועות הקרובים. מיליארד מצביעים היתה המטרה שהציבו לעצמם המארגנים עם תחילתו של המסע.

כאשר יושבים בשעת אחר צהריים מאוחרת על שפת ים המלח וצופים במים הכחולים, בגבישים הלבנים על הגדה, בהרים החשופים של מדבר יהודה, באזור שמתבודדים רבים נסו אליו במשך אלפי שנים, קשה קצת לדמיין מיליארד מצביעים נמרצים, בסין, אינדונזיה, ברזיל וארגנטינה, שמקלידים באצבעות זריזות הודעות טקסט ובוחרים דווקא במקום השליו והמבודד הזה כאתר הטבע האהוב עליהם.

השיחה עם כמה מן המעורבים המרכזיים בנעשה סביב ים המלח רגע לפני הכרזת הזוכים מעלה מסקנה כפולה: הקמפיין הצליח, אבל מצב הים ממשיך להידרדר. עצם העלייה לשלב הגמר, המודעות למצבו של ים המלח, ההכרה בחשיבותו וביופיו נסקו. הפרסום לים והבקשה להצביע בשבילו מופיעים כמעט בכל פעילות של משרד התיירות בשנתיים האחרונות.

ים המלחצילום: משה גלעד

שר התיירות סטאש מיסז'ניקוב וראש הממשלה בנימין נתניהו נרתמו באופן אישי לקמפיין והביעו מחויבות אליו. עם זאת, מצב הים הורע במשך התקופה הזאת באופן משמעותי. קצב ירידת המפלס של ים המלח בשנים האחרונות הוא יותר ממטר בשנה. מאז החל הקמפיין לבחירתו כפלא עולמי איבד מפלס הים כחמישה מטרים והמקום הנמוך בעולם נמוך הרבה יותר. באגן הדרומי של הים, זה שסמוך למפעלי ים המלח, הבעיה הפוכה - מפלס המים בבריכות מול המלונות עולה ומאיים להציף את אחד ממקורות הפרנסה העיקריים באזור.רגע לאחר שהדליק בשבוע שעבר במרומי מגדל עזריאלי בתל אביב שעון שמונה את הדקות והשניות עד לסיום ההצבעה אמר מיסז'ניקוב שהקמפיין יצר בעולם מיצוב של מדינת ישראל כמדינה נורמטיבית. התדמית הישראלית, כפי שהיא עולה מן ההקשר של ים המלח נכונה לדבריו וחיובית. "ההצלחה של הקמפיין מוכיחה עד כמה חשוב לשפר את מצבו של ים המלח. אפשר רק לשער איזו הצלחה הייתה לנו אם המצב של הים היה טוב יותר. אם נזכה אין לי ספק שיקומו הרבה אבות להצלחה הזאת. אם לא ניכנס לשביעייה כנראה לא עשינו מספיק, אבל אני לא חושש מן המצב הזה".

גורה ברגר משמשת כבר כמה שנים כיועצת משרד התיירות לנושא בחירתו של ים המלח. ברגר, המתגוררת בירושלים, היתה בין הראשונים שהציעו לפני ארבע שנים את מועמדותו של ים המלח לתחרות. השיחה אתה מתקיימת במקום שנושא את השם הסמלי "הצ'אנס האחרון", פונדק דרכים, בין קיבוץ אלמוג ליריחו, לא רחוק מן הקצה הצפוני של ים המלח. כבר בתחילת השיחה מושכת ברגר בכתפיה, מסרבת לקחת לעצמה קרדיט וזוקפת את הצלחת הקמפיין לשותפיה במועצה האזורית מגילות ובמשרדי הממשלה.

"ראינו את הזכייה של פטרה בקמפיין הקודם של הקרן, שהכריז על שבעת פלאי הטבע מעשה ידי אדם", היא אומרת. "מכיוון שרצינו למשוך תשומת לב לים המלח כיעד תיירות הגשנו את המועמדות. חצי מן הפרנסה של האזור הזה מבוססת על תיירות ואי אפשר להגזים בחשיבות של קידום הים כיעד מושך. היו אז עוד אתרים ישראליים שניסו להצטרף (ראש הנקרה, עין גדי ושונית האלמוגים באילת), אבל הם נשרו בתהליך המיון. רוב התגובות הראשונות אמרו שאין לנו סיכוי. בתחילת הדרך היו יותר מ-400 אתרים מועמדים ברחבי העולם. חלקם מפורסמים מאוד. כיום נותרו רק 28 ואנחנו ביניהם. הגענו לשלב הגמר וזאת כבר הצלחה גדולה. אחת המטרות הברורות היתה להגיע למצב שבו אנחנו ניצבים היום - מחויבות של הממשלה לים המלח כאל מקום שכדאי וחשוב להציל. מן הבחינה הזאת התוצאות של ההצבעה שיפורסמו בציריך קצת פחות חשובות. מבחינתי, ההצבעה בממשלה היתה חשובה יותר. זה נהפך מעניין של מועצת מגילות הקטנה, שגרים בה אלף אנשים, למשהו שעומד בראש סדר עדיפויות לאומי".

ים המלחצילום: משה גלעד

עם ירדן והפלסטינים

רגע המבחן הראשון היה שיתופם של הירדנים והפלסטינים בקמפיין. ברנרד ובר השווייצי, הוגה הרעיון של בחירת שבעת פלאי תבל והעומד בראש הקרן שמנהלת את הבחירה, בא בנובמבר 2008 לביקור בישראל, הצטלם על גדת ים המלח, נפגש עם הנשיא שמעון פרס ובראיון ל"הארץ" שהתקיים בעין גדי הבהיר חד משמעית שהוא רואה חשיבות גדולה למועמדות של הים. ובר הציב תנאי ברור לשילוב בתהליך: מועמדות משותפת לישראל, ירדן והרשות הפלסטינית. מאמץ גדול של אנשי הקרן, אנשי משרדי החוץ והתיירות, לשכת הנשיא ונכונות ופתיחות של מרדכי דהמן ראש המועצה האזורית מגילות לשיתוף הפעולה הזה, שעל פניו בעייתי מנקודת מבטו (המועצה האזורית מגילות שהגישה את המועמדות הראשונית שוכנת בצפון ים המלח מעבר לקו הירוק) הוביל להגשת ההצעה המשולשת. באופן מעשי לא קרה מאז הרבה במסגרת שיתוף הפעולה עם הירדנים והפלשתינאים. כל אחד מהשותפים מקדם את הבחירה בדרכו ואין קידום משותף.

מיסז'ניקוב רואה דווקא בהגשת המועמדות המשותפת הצלחה והוכחה לכך שאפשר לקדם יוזמות משותפות. לדבריו, בעת ביקוריו בחו"ל, הוא מציג את ים המלח כדוגמה לשיתוף פעולה מוצלח, ישראלי-פלסטיני, שתורם לשני הצדדים. מיסז'ניקוב, כמו כל המעורבים האחרים בקמפיין, בטוח שאם ים המלח ייכלל בשביעיית הנבחרים הדבר יתרום לזינוק משמעותי בתיירות. פטרה בירדן היא דוגמה אהובה גם עליו. שם מראים הנתונים עלייה של כ-60% במספר התיירים שהגיעו לאתר בשנה שלאחר בחירתו כפלא תבל. "יש כאן הזדמנות של פעם בדור לקחת אזור בארץ ולפתח אותו באופן מעורר גאווה", מסכם מיסז'ניקוב את החזון, רגע לפני שהוא מסביר מה דעתו על אנשי האוצר שחושבים שמדובר בתקציבים למשרד התיירות. "ים המלח והאשלג לא שייכים לי, זה אינטרס של כולנו".

כאשר אני מבקש מברגר למנות את הנושאים שבהם הקמפיין לא הצליח לעמוד בציפיות היא מצביעה על שני תחומים: קירובו של הנושא לקהל הדתי בישראל ומעורבות של חברות מסחריות. ברגר מציינת בצער כי אף שקהילות נוצריות רבות נרתמו להצלתו של הים, דווקא הציבור הדתי בישראל נותר ברובו אדיש. בתחום המסחרי והיעדרן של חברות גדולות כספונסרים לקמפיין של ים המלח מצביעה ברגר כהשוואה על מועמדים אחרים בעולם. חברת יונדאי, למשל, נרתמה כספונסר של המועמד הקוריאני האי ג'ג'ו.

ניר פפאי, סמנכ"ל החברה להגנת הטבע, מסכים עם הטענה שבחירתו של ים המלח כאחד משבעת פלאי הטבע תעניק לו חשיבות עולמית ותבהיר למקבלי ההחלטות בישראל שצריך לפתור את הבעיות שמלוות אותו. לא יהיה אפשר להמשיך ולהתעלם מים המלח כאתר יוצא דופן, כפי שנעשה בשנים האחרונות. עם זאת, מזכיר פפאי, התהליכים הסביבתיים נמשכו בארבע השנים האחרונות ללא שינוי. המהלך החשוב בעיניו כרגע הוא המעורבות של הבנק העולמי, שמקיים באזור סקר מקיף שבמרכזו עומדת סוגיית כריית תעלת הימים. היא אמורה, אם תיכרה, להזרים מים ממפרץ אילת לים המלח.

פפאי תוהה אם תעלת הימים במתכונת הנוכחית היא הפתרון הנכון. המסקנות של צוות הבנק העולמי אמורות להיות מוגשות בקרוב ותהיה להן משמעות גדולה לאזור. "אין פתרון קל", מסביר פפאי ומזהיר "עם כל הרצון לתת מענה לירידת המפלס חשוב לא להתפתות ולעשות משהו שיפגע בהיבטים אחרים. אנחנו מתקשים מאוד לקבוע מה תהיה ההשפעה של התעלה, אם תקום, על ים המלח, על הערבה ועל מפרץ אילת. יש אמנם רצון עז לתת פתרון לים המלח אבל אסור שזה ייעשה בכל מחיר. אסור להקריב את אילת על מזבח ים המלח". פפאי מציע לבחון היטב דווקא את החלופה הצפונית - הזרמת מים בירדן לים המלח. המים האלה יגיע לדבריו מן הכנרת בזכות השימוש במתקני התפלה כדי לייצר מי שתייה לאורך החוף.

באופן מעט מפתיע, ניתוח מצבו של ים המלח בגרסתו של פפאי דומה לזה שעושה נעם גולדשטיין, סמנכ"ל תשתיות במפעלי ים המלח. "האינטרס העיקרי של ארגוני הסביבה, של התיירות ושל המפעלים לאורך ים המלח דומה" אומר גולדשטיין. "יש לכולנו הרבה יותר משותף מכפי שחושבים. כולנו נשמח אם ים המלח יזכה בהכרה עולמית כפלא טבע. אנחנו הרי אזרחי המדינה, רובנו תושבי האזור והים חשוב לנו. הקמפיין עצמו הוא חיובי וכבר יצר שינוי חשוב בדעת הקהל, אלא שמצב הים אינו סטטי. הוא משתנה ולא לטובה. גם למפעלי ים המלח יש אינטרס שהמפלס באגן הצפוני יעלה. התרחקות הים הרי פוגעת בנו ויש הרבה תופעות בעייתיות, כמו הבולענים.

"יש לנו עניין שהמפלס יתייצב על גובה קבוע. גם באגן הדרומי אין כיום סתירה גדולה בין האינטרסים השונים. אם ים המלח ייבחר ויבואו עוד תיירים, הרי ירצו לבנות בתי מלון כדי לארח אותם. כולם מסכימים שאי אפשר למקם את בתי המלון באזור האגן הצפוני בגלל שהקרקע שם אינה מתאימה, בגלל בעיית הבולענים ובגלל סיבות אקולוגיות ומדיניות (חלקו הצפוני של ים המלח, מצפון לעין גדי, נמצא מעבר לקו הירוק). כלומר המלונות ימשיכו לפעול באגן הדרומי, על שפת בריכה 5 של המפעלים. ברמה הלאומית כולנו מבינים שאין ברירה והתעשייה והתיירות שלובות כאן בחיבוק ארוך טווח. לאור זאת צריך לפתור את בעיית עליית המפלס של בריכה 5 והשאלה שנותרת פתוחה כיום היא המימון של זה, שמכתיב גם את דרך הפעולה, כאשר הפתרון שמסתמן הוא קציר המלח".

גאווה מקומית

מירב איילון נולדה בעין גדי ומתגוררת בקיבוץ גם כיום. היא זוכרת היטב את הימים בהם ים המלח היה קרוב לכביש 90 וכואבת את מצבו של הים כיום. יש לה לא מעט תרעומת על כך שבישראל כולם עסוקים ללא הרף במצבו העגום של מפלס הכנרת אבל מעטים שמים לב למצבו הנורא של ים המלח. הסיבות לך אינן ברורות לה, אם כי היא מנחשת שזה נובע מכך שהוא נתפש, בטעות, כמקום פחות רומנטי מן הכנרת. פחות שירים נכתבו עליו.

הקמפיין בארבע שנים האחרונות אמנם שיפר לדבריה באורח דרמטי את האופן שבו נתפש ים המלח במודעות הציבורית בישראל, אבל הים, היא אומרת, עדיין נסוג ואיש מאתנו עוד לא יודע לומר מה הפתרון האמיתי ואיך נעזור לו להתייצב. איילון אינה רואה במפעלי ים המלח את הדמות הרעה בסיפור הזה. "אולי הם לא ידעו לשים את הגבולות הנכונים אבל הבעיה היא של ישראל כולה. במשך שנים לא עשינו כלום כדי להציל את הים ועכשיו, הקמפיין הוא כנראה הפעילות החשובה והמשמעותית ביותר. ים המלח הוא מיקרוקוסמוס של המזרח התיכון. אם יפתרו את הבעיות שיש לנו כאן, ייתכן שיפתרו את הבעיות במרחב כולו. המציאות תכפה עלינו פתרון משותף".

בשעת צהריים מאוחרת משיט דרור סיני מוורד יריחו סירת מנוע כתומה קטנה בקצה הצפוני של ים המלח. השיט מאזור מפעל האשלג הישן למקום שבו נשפך הירדן לים המלח נמשך כ-20 דקות. מן הסירה ששטה במהירות מזרחה קל לראות את בתי המלון הגדולים על החוף הירדני של הים ואת עמדות הצבא. סיני אינו בטוח שבחירתו של הים לאחד משבעת פלאי הטבע תשנה משהו בנוף המדברי היפה שמקיף אותנו. "הרי כל מי שמגיע לישראל יודע כבר היום שים המלח הוא אתר חובה. החיים שלנו לא עומדים להשתנות בתחילת נובמבר, לא משנה מה יהיו התוצאות. חשוב הרבה יותר למצוא פתרון לירידת המפלס. חשוב להציל את הים, עם או בלי תיירים".

28 המועמדים לפלאי הטבע בעולם

* ים המלח - ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית
* נהר האמזונס - דרום אמריקה (מועמדות משותפת של תשע מדינות)
* מפלי אנחל - ונצואלה
* מפרץ פונדי - קנדה
* היער השחור - גרמניה
* האי בו טינה - איחוד האמירויות
* צוקי מוהר - אירלנד
* היער אל יונקה - פורטו ריקו
* איי גלפגוס - אקוודור
* הגרנד קניון - ארצות הברית
* שונית המחסום הגדולה - אוסטרליה
* מפרץ האלונג - וייטנאם
* מפלי איגואסו - ארגנטינה וברזיל
* מערת ג'ייטה - לבנון
* האי ג'ג'ו - קוריאה הדרומית
* הר הקילימנג'רו - טנזניה
* האי קומודו - אינדונזיה
* האיים המלדיביים
* אגמי מזוריאן - פולין
* הר מאטרהורן - שווייץ ואיטליה
* מפרץ מילפורד - ניו זילנד
* געשי הבוץ - אזרבייז'אן
* נהר התת קרקעי - PP פיליפינים
* דלתת סונדארבנס, שפך נהר הגנגס -בנגלדש והודו
* הר השולחן - דרום אפריקה
* צוק אולורו - אוסטרליה הר הגעש
* וזוב - איטליה
* ההר יושאן - טייוואן

ההצבעה באתר www.new7wonders.com
 או באס־אם־אס למספר 2244 עם המלים "ים המלח"

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ