12 הצעות לטיולים בעולם ב-2012

מעמקי האוקיינוס השקט דרך המשחקים האולימפיים בלונדון ועד מסע בעקבות נבואת שבט המאיה על סוף העולם, כל חודש ב-2012 צופן בחובו טיול חד-פעמי

משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה גלעד

כעידוד להתנעת נסיעה, דרוש לנו לפעמים איזה תירוץ שיישמע כסיבה הגיונית. זה עוזר להרגעת המצפון והסביבה הקרובה. אל תתנו לזה להטעות אתכם. מדובר במסכת תירוצים שמאפשרת פעולות לא הגיוניות אבל נעימות להפליא. כדי להקל על המצאתם של התירוצים מובאת כאן רשימה מסודרת על פי חודשי השנה. בכל חודש ב-2012 (כמו בכל שנה אחרת) יש הרי אירוע חד-פעמי, שבשום פנים ואופן לא כדאי להחמיץ.

1. ינואר בניו יורק במוזיאון לאמנות מודרנית MOMA נפתחה בימים אלה תערוכה מסקרנת של ציורי הקיר של האמן המקסיקאי האגדי דייגו ריברה, בן זוגה של הציירת פרידה קאלו. בינואר 1932, בדיוק לפני שמונים שנה, הוזמן ריברה לניו יורק כדי לצייר עבור המוזיאון כמה מציורי הקיר המפורסמים שלו. במשך שישה שבועות יצר ריברה החרוץ חמישה ציורים גדולים. לאחר מכן, בהמשך שהותו בניו יורק, הוסיף עוד שלושה ציורים. התוצאה זכתה אז להערצה, אבל מאז לא הוצגו העבודות של הצייר הקומוניסט בפני קהל אמריקאי. אם מישהו זקוק לתירוץ כדי לבקר בניו יורק כדאי לדעת שהתערוכה ב"מומה" תישאר פתוחה עד 14 במאי 2012. הכתובת: 11 West 53 Street. פרטים באתר www.moma.org.

ריברה בניו יורק

2. פברואר בלוצרן חודש הקרנבלים מגיע ב-2012 לשיאו בין התאריכים 16 עד 21 בפברואר. המבחר בימים אלה אמנם גדול אבל כדי להכיר קרנבל פחות מפורסם כדאי להגיע הפעם לקרנבל של לוצרן בשווייץ. עם מסורת ארוכה שנמשכת ברציפות מאז המאה ה-15 ועם כמה מהתהלוכות הגדולות באירופה, הקרנבל בעיר העתיקה של לוצרן מצליח עדיין לשמר את האופי המקומי שלו. זה נחמד יותר מהקרנבלים הגדולים שמושכים המוני תיירים בוונציה, בריו דה ז'ניירו או בטנריף. האירועים בלוצרן נפתחים ב"יום חמישי המלוכלך" ונמשכים עד "יום רביעי של האפר". ביניהם מתקיימות ברציפות תהלוכות רבות משתתפים, מוסיקה ושתייה. קשה קצת להאמין עד כמה יכולים תושביה המאופקים של העיר השמרנית הזאת לצאת מגדרם בהילולה פרועה (ולחזור לשגרה המעונבת רגע לאחר תום החגיגות). מידע על הקרנבל בלוצרן: www.luzern.com.

קרנבל בלוצרן

3. מארס במאריבור העיר מאריבור בצפון מזרח סלובניה מכהנת במהלך 2012 (יחד עם גימארש בפורטוגל, ראו חודש ספטמבר) כבירת התרבות של אירופה. זו אמנם העיר השנייה בגודלה במדינה אבל חיים בה רק כ-150 אלף תושבים. הכותרת של השנה במאריבור היא "תחייתה של העיר". במסגרת זו יתקיימו 400 אירועי תרבות ברחבי העיר. אלה יכללו תיאטרון, בלט, מוזיקה, ספורט, אמנויות פלסטיות וז'נרים נוספים. הדגש מושם בעיר על שיתוף של האוכלוסייה המקומית. כהכנה לאירועים נבנה במאריבור מרכז תרבות חדש, שישמש את גופי התרבות המקומיים. חלק מן האירועים מוקדש לציון עשרים שנות עצמאותה של סלובניה. מידע מלא על התוכנית השנתית באתר: www.maribor2012.info/en.

מאריבור

4. אפריל באוקיינוס בליל 14 באפריל 1912 פגעה ה"טיטאניק" בקרחון בצפון האוקיינוס האטלנטי וטבעה. חיי הטיטאניק נמשכו רק חמישה ימים אך היא נחרתה בזיכרון האנושי לנצח. כמה הפלגות מציינות 100 שנה לטביעתה ותערוכת החפצים שהועלו מהטיטאניק מוצגת עכשיו בסינגפור, אבל מעניין יותר לעקוב אחר הפריחה המחודשת שחווה בשנים האחרונות ענף הפלגות הנופש בספינות ענקיות. רבים רואים בשיט כזה חופשה מושלמת. הצוות מספק את הבידור והאוכל. הנמלים בהם עוגנים מספקים את העניין והאוורור, והסיפון העליון עם כיסאות הנוח והנוף למרחבי האוקיינוס עדיין מספק גם כיום את הבילוי העיקרי. מעט הפלגות נופש יוצאות מישראל. המבחר לאלה שיוצאות מטריאסטה או מגנואה באיטליה גדול יותר. אוהבי הקריביים ייאלצו להגיע עד מיאמי, שם המבחר גדול פי כמה. מידע על שיט בספינות חברת "קרניבל": .www.carnival.com. מידע על הפלגה לזכר הטיטאניק: www.titanicmemorialcruise.co.uk.

הטיטאניק

5. מאי ביאוסו העיר יאוסו (Yeosu) בקוריאה הדרומית תארח בין 12 במאי ל-12 באוגוסט את תערוכת אקספו העולמית. יותר מ-140 מדינות כבר הבטיחו את השתתפותן בתערוכה. הנושא המרכזי בתערוכה הוא "חיי האוקיינוס והחוף". המטרה היא לפתח פתרונות ומודעות לחיים נכונים ולשמירת הסביבה בערי חוף. יאוסו היא עיר נמל גדולה על חופה הדרומי של קוריאה ונחשבת גם אתר נופש אטרקטיבי ואתר תיירות ימית. במסגרת ההכנות לאקספו 2012 נבנה בעיר פארק תערוכות ענק והוקמו בה שני גשרים חדשים שמחברים באורח טוב יותר את האיים הסמוכים לעיר. מידע על התערוכה העולמית ביאוסו: http://eng.expo2012.kr.

יאוסו

6. יוני בסנט פטרבורג לפני 200 שנה, ביוני 1812, פלש צבא נפוליון לרוסיה. "הביקור" הזה לא הסתיים בהצלחה גדולה למצביא הצרפתי אבל הוא תירוץ טוב לשוב לביקור חוזר. "לילות לבנים" בימים הארוכים ביותר בשנה הוא אחד מפרקי הזמן שבהם הכי כדאי לבקר בסנט פטרבורג. העיר הצפונית מכילה כמה מהאתרים והמוזיאונים המעניינים ביותר בעולם. ביניהם כדאי לפקוד את ארמון החורף, מוזיאון הרמיטאז', קתדרלת סנט איזאק ארמון קתרינה ו-300 הגשרים שחוצים את נהר הנבה. בתקופת "הלילות הלבנים" נערכים בעיר קונצרטים באוויר הפתוח ומתקיימות הופעות רבות של תיאטרון ובלט. אתר: www.saint-petersburg.com.

סנט פטרסבורג

7. יולי בלונדון ב-27 בחודש ייפתחו בלונדון המשחקים האולימפיים. השילוב בין אחת הערים המופלאות בעולם לאירוע הספורט הגדול בתבל מבטיח חוויה ייחודית. תושבי לונדון לא יוצאים בקלות מגדרם, אבל הפעם גם הם לא יכולים שלא להיסחף. אם צריך לבחור אירוע אחד שלא קשור לספורט כדאי להצביע על התערוכה של דמיאן הירסט בגלריית טייט מודרן, על גדת התמזה. הירסט, אחד האמנים החשובים בעולם, יציג בגלריה הפופולרית בעולם (4 באפריל עד 9 בספטמבר) מבחר גדול מיצירותיו. באולם הטורבינה הגדול תוצג בתאריכים אלה עבודה של טינו סגאל. כל אלה הם חלק מאירוע שנקרא "אולימפיאדת התרבות - לונדון 2012". מידע על פסטיבל התרבות ועל המשחקים האולימפיים: www.london2012.com.

לונדון

8. אוגוסט בבוניול קוראים לזה "מלחמת האוכל הגדולה בעולם". ה"טומטינה" היא למעשה מלחמת עגבניות טריות ורכות, שעיריית בוניול, כשעה נסיעה מוולנסיה במזרח ספרד, מפזרת במכלים ענקיים ומעודדת את התושבים והאורחים לידות לכל עבר. הטומטינה מתקיימת בכל שנה ביום רביעי האחרון באוגוסט. ב-2012 תתקיים הטומטינה ב-29 בחודש. מקורותיו המדויקים של המנהג המוזר אינם ידועים, אבל הוא מספק פורקן לאלפים שמשתתפים בו. התוצאות נראות כדייסה אדומה והרחובות כמפעל ענק של קטשופ דביק. מידע באתר www.latomatinatours.com. מי שכל זה נראה לו קצת אלים מדי, מוטב שיפנה לפסטיבל התיאטרון באדינבורו שבסקוטלנד. במשך כל אוגוסט מתקיים בעיר הנעימה הזאת אירוע התיאטרון הגדול והמרתק בעולם. ב-2012 יתקיים הפסטיבל בין ה-3 ל-27 באוגוסט. www.edfringe.com.

בוניול

9. ספטמבר בגימארש גימארש בצפון פורטוגל, כחמישים קילומטרים מפורטו, מכהנת השנה (לצד מאריבור) כבירת התרבות של אירופה. המשמעות היא מקבץ גדול של אירועי תרבות לצד מתיחת פנים כללית לעיר והקמת כמה מרכזי תרבות חדשניים. גימארש היא אחת הערים העתיקות בפורטוגל, קיימת כבר יותר מאלף שנה וב-1128 נוסדה בה האומה הפורטוגלית המאוחדת הראשונה. יחד עם זאת היא אחת הערים הצעירות באירופה - מחצית מאוכלוסייתה מתחת לגיל שלושים. התוכנית המלאה של אירועי בירת התרבות באתר: www.guimaraes2012.pt.

גימארש

10. אוקטובר בטרינידד באוקטובר 2011 הכריז האיחוד האירופי על טרינידד-טובאגו, צמד איים בים הקריבי, לא רחוק מחופי ונצואלה, כיעד התיירות הטוב ביותר בעולם לשנת 2012. התואר אולי אינו בעל משמעות גדולה, אבל הוא מפנה את תשומת הלב לאיים המרוחקים, שלא זוכים בדרך כלל להיכלל ברשימות היעדים הנחשקים. ההכרזה לוותה בצרור מחמאות שהגדיר את האיים כגן עדן של הטבע, אוצר תרבותי וכיעד תיירות שמספק תמורה מלאה עבור הכסף. לאלה כדאי להוסיף שני מרכיבים מסורתיים נוספים: רום משובח ומוזיקת קליפסו מרקידה. המכלול הזה מושך למקום תיירים שמחפשים חופשה טרופית. התחום שזוכה לפיתוח המואץ ביותר בטרינידד הוא התיירות האקולוגית. עם מגוון עצום של חופים מצוינים, מבחר ציפורים אקזוטיות ושטחים גדולים של יערות גשם עבותים קל להבין שהאיים זוכים לפופולריות בקרב חובבי הטבע. הנתון האחרון עשוי לשכנע לא פחות - שלוש פעמים זכתה עד כה מועמדת מטרינידד בתואר מיס תבל. זה מעט מפתיע בהתחשב באוכלוסיית האי שמונה רק קצת יותר ממיליון תושבים. www.gotrinidadandtobago.com.

11. נובמבר בלקיה ארגון האומות המאוחדות הכריז על 2012 כשנת הקואופרטיב. מזכיר הארגון באן קי מון אמר ש"הקואופרטיבים בעולם הם תזכורת לקהילה הבינלאומית שאפשר לקיים ערכים כלכליים לצד אחריות חברתית". את הדוגמאות לקואופרטיבים מצליחים שמחזקים את הקהילה, גם בתחום התיירות, אפשר למצוא בהרבה מדינות בעולם, אבל דוגמא מרתקת יש גם בישראל. בישוב הבדואי לקיה שבנגב פועלת כבר כחמש שנים קואופרציית נשים בשם "רקמת המדבר". הנשים הבדואיות מלקיה מייצרות במפעל הקטן שבבעלותן המשותפת מוצרי רקמה בדואית מסורתית. במקום פועל מרכז מבקרים קטן. מידע באתר: www.desertembroidery.beer-sheva.gonegev.co.il. מידע על כל אירועי שנת הקואופרטיבים באתר www.social.un.org/coopsyear.

לקיהצילום: אליהו הרשקוביץ

12. דצמבר בצ'יצן איצה בני תרבות המאיה חיו במרכז אמריקה (כיום מקסיקו, בליז וגואטמלה) לפני כ-1,700 שנה. הם פיתחו לוח שנה מורכב, שבמרכזו ספירת שנים מבריאת העולם ועד סופו. באופן קצת מדאיג מסתבר שסוף העולם לפי בני המאיה מגיע ב-20 בדצמבר 2012. יש לפי כך במקסיקו לא מעטים שחיים עכשיו בחרדה. אם תוסיפו לכך את העובדה שה-21 בדצמבר הוא היום הקצר בשנה והשמש בשנה הקרובה תתייצב ביום זה במיקום נדיר - תמצאו הסבר לכך שכבר עכשיו מוקדשים לנושא עשרות אתרי אינטרנט, מהם עולה צליל קל של היסטריה. אתר המאיה המרכזי הוא צ'יצן איצה בחבל יוקטן במקסיקו. האתר, שנחשב אחד משבעת פלאי תבל, מרשים גם בימים אחרים אבל אולי דווקא הוא יכול לספק בדצמבר השנה הגנה מסוימת. זה הרי לא יום שכדאי לקחת בו סיכונים מיותרים. www.chichenitza.com.

תצלומים: משה גלעד, גטי אימג'ס, אי-פי, אליהו הרשקוביץ'

צ'יצן איצהצילום: משה גלעד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ