טיול בבריכות החורף היפות ביותר בארץ

זה זמנן של בריכות החורף, השוקקות בדו-חיים. סיור לכבוד "יום הצפרדע", שמקדם את ההגנה על בתי גידול לחים, מוביל לכמה מהמקומות היפים בשפלה

משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גלעד

רגע לאחר שהיא מניפה את הרשת האדומה שלה, משמיעה ד"ר דנה מילשטיין, אקולוגית של בתי גידול לחים ברשות הטבע והגנים, קריאת שמחה גדולה. אחר כך היא מנסה לשכנע אותי ש"יש לנו המון מזל הבוקר". כאשר נפרשת תכולת הרשת בתבנית מתכת לבנה שקרקעיתה מכוסה במים מתגלה מקור השמחה: טריטון פסים בגוני חום-ירקרק, באורך של כחמישה סנטימטר, שמתרוצץ במי התבנית.

"הטריטון", מסבירה מילשטיין, "הוא דו-חי בסכנת הכחדה. לא בכל יום אנחנו מצליחים לפגוש אחד כזה". ברגעים שלאחר מכן מוקדשת לו כל תשומת לבה. היא בוחנת את גודלו ואת התנהגותו, מחייכת אליו בעדינות, מכנה אותו בשמות חיבה ולבסוף משיבה אותו למי בריכת החורף בגן הלאומי תל אפק, ליד ראש העין.

מיד לאחר מכן, היא מסבירה ברצינות אופיינית ש"חשוב להבין ולהדגיש שדגימה כזאת מותרת רק לחוקרים ולאנשי רשות הטבע. בעלי החיים בבריכות החורף רגישים מאוד. כל הדו-חיים בישראל, מוגנים ובכלל, חיים בסביבה עדינה במיוחד ואסור בשום פנים ואופן לעודד מבקרים לדשדש במגפיים בבריכות החורף, או לנסות לתפוס בהן בעלי חיים. זאת סביבה נהדרת ואפשר ליהנות ממנה גם מבלי להזיק לה".

ד"ר דנה מילשטיין בבריכת החורף בגן הלאומי ירקון. שמות חיבה לדיירי השלוליתצילום: משה גלעד

זה זמנן של בריכות החורף. לא מעט גשם ירד העונה וברחבי הארץ פזורות עכשיו, מלאות למחצה, כמה עשרות בריכות כאלה, חלקן מפורסמות והאחרות לא מוכרות או שאינן זוכות לתשומת לב. הבריכות, טבעיות או מלאכותיות, מתמלאות במהלך העונה הגשומה ומתייבשות באטיות בתחילת הקיץ.

במהלך הטיול שלנו בין כמה מהבריכות באיזור ראש העין, מבהירה מילשטיין עד כמה הן מהוות סביבה אקולוגית עשירה, בריאה ובעיקר מגוונת. היא מודה שבמדינה שקידשה פעם את ייבוש הביצות, הן אמנם סובלות לפעמים מתדמית בעייתית, אבל מדגישה שלמעשה מדובר בנכס אדיר, הן כאתרי פנאי, בילוי וחינוך סביבתי והן כתחום מחקר בעל חשיבות.

התבוננות אחת בתבנית המתכת הלבנה, שאליה מביאה מילשטיין מדי פעם את תכולת הרשת שלה, מעידה היטב על המגוון והעושר. אלפי יצורים זעירים מתרוצצים שם בכל רגע בתנועה בלתי פוסקת. בולטים ביניהם עשרות ראשנים גדולים של קרפדות, ולצדם שוחים סרטנים פעוטים ואדמדמים, חיפושיות שחורות ועוד אלפים רבים שחובבנים יתקשו לזכור את שמם. מילשטיין מזהה אותם במהירות הבזק ומצמידה להם מיד לאחר מכן שמות חיבה.

"העובדה שאין דגים בבריכות החורף גורמת לכך שהדו-חיים וחסרי החוליות מגיעים כאן למסות אדירות", מסבירה מילשטיין. "אלה בעלי חיים שזקוקים לרטיבות אבל זקוקים גם לעונת היובש. זאת רק תחילת העונה עבורם ובחודשי הקרובים יופיעו רבים נוספים. צפרדעים, קרפדות וטריטונים מגיעים אל הבריכה המוצפת לרבייה ולהטלת ביצים. הסרטנים משאירים את הביצים בבריכה היבשה במשך כל הקיץ והצאצאים יבקעו מהן רק בעונה הגשומה הבאה".

טריטון פסים. בסכנת הכחדהצילום: משה גלעד

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

הסכנה הגדולה שמאיימת על בריכות החורף היא פיתוח יתר. לא תמיד מדובר בהרס הבריכה עצמה, לעתים קרובות בנייה בסביבה הקרובה משנה את אגן הניקוז והבריכה לא מתמלאת. במקומות אחרים, נוצר בגלל ניקוז בעייתי זיהום שמרעיל את המים. רעיית עדרים עלולה לפגוע בבריכות הרגישות, כמו גם פיתוח שגורם לקיטוע בין הבריכות. לכל אלה מוסיפה מילשטיין את מה שהיא מכנה "בעיות הדור החדש". למשל, פעם נהגו להוסיף לבריכות דגי גמבוזיה כדי שילחמו ביתושים, אבל היום מבינים שהדגים פוגעים בדו-חיים ובחסרי החוליות.

במהלך הסיור היא בוחנת היטב את הראשנים כדי לוודא שלא לקו במחלה שהופיעה בשנים קודמות ועלולה לאיים על אוכלוסיית הקרפדות. "אנחנו רואים בכל שנה פחות יצורים. הם מאוימים. כמעט כבר לא רואים דו-חיים כמו חפריות או טריטונים והמשימה שלנו היא להגן עליהם". כחלק מן המשימה הזאת מקיימת רשות הטבע והגנים בסוף השבוע את "יום הצפרדע", חלק מפעילות כלל עולמית למען בתי הגידול הלחים. הפעילות מתקיימת בשמורת טבע תל דן, שמורת טבע החולה, שמורת טבע עין אפק, בגן לאומי ירקון, בשמורת עינות צוקים ובגן לאומי פארק הבשור (אשכול).

טיול אל בריכות החורף מוביל אל כמה מן המקומות היפים ביותר בשפלת החוף. הביקור בכל הבריכות שמוזכרות כאן אינו כרוך בתשלום (מלבד בריכת החורף בפארק תל אפק - מקורות הירקון). אפשר להגיע לכולן במכונית רגילה ובהליכה קצרה.

בריכות צרטה וברקת

שתי בריכות קטנות ומפתיעות עם קרקעית אבן הממוקמות באיזור שבין אלעד לשוהם, נוצרו שתיהן כחלק ממחצבות ישנות שננטשו. המים בהן צלולים; במרכזן פורחות עכשיו נוריות מים לבנות, יפות להפליא, ובסביבתן כבר מלבלבות כלניות אדומות. מיליוני יצורים חיים רוחשים בהן, אבל מבט אחד לסביבה הקרובה מגלה שהסכנה שמאיימת עליהן קרובה ומוחשית. משאיות ענק נוסעות בדרך שמובילה אליהן למחצבות עפר סמוכות. דחפורים עובדים באיזור ואבק נישא באוויר. בשתיהן אפשר לשבת שעות על הסלעים שעל גדת הבריכות ולהתבונן במראה שייעלם בקיץ.

צילום: משה גלעד

איך להגיע: נוסעים בכביש 444 מעינת דרומה. פונים מזרחה (שמאלה) בדרך שמשולטת למחצבות ברקת. בריכת ברקת נמצאת מימין לכביש, כ-300 מטר מהצומת. בריכת צרטה נמצאת כמאתיים מטר נוספים מזרחה, משמאל לדרך. לצד שתיהן שלטים ירוקים של רשות הטבע והגנים. המקום מוגדר כשמורת טבע מאושרת אך לא מוכרזת.

בריכת אפק

בריכה יפהפייה זו היא אתר מלאכותי, שנוצר כדי לשמר את בית הגידול הייחודי. לבריכה הועתקו ביצי חפרית מצויה, שנאספו מבריכות חורף בסכנת הכחדה. לצדה גדלים עצים גדולים. רק לפרק זמן קצר אפשר לראות בארץ ירוק עז כל כך. סמוך לבריכה הציבו אנשי רשות הטבע מיכל זכוכית שקוף, שבו אפשר לראות מקרוב את התפתחות חלק מבעלי החיים שרוחשים בבריכה.

איך להגיע: הבריכה צמודה לכניסה לפארק אפק (אנטיפטרוס) ליד תחנת הרכבת ראש העין. נוסעים בכביש 483 בין הקיבוצים גבעת השלושה ועינת מצד צפון. הבאים בכביש 6 יכולים לרדת במחלף קסם.

בריכת יער חדרה

בריכה זו היא למעשה שלולית חורף ענקית, שעדיין לא התמלאה לגמרי. המראה מזכיר ביצה גדולה, עם אזורים רטובים ויבשים, שלצדם ניצבים עצי אקליפטוס ענקיים. סביבת הבריכה היא מקום מצוין לפיקניק משפחתי. כאשר יורד מספיק גשם והבריכה מלאה, היא מכסה שטח ענק של כ-400 דונם, וחיים בה הרבה עופות מים וביצה. הבריכה היא חלק מפארק השרון - יער חדרה.

צילום: משה גלעד

איך להגיע: נוסעים בכביש 4 דרומה. ארבעה קילומטר מדרום לחדרה, בתחנת דלק של דור אלון, יורדים לדרך עפר טובה שפונה מערבה. נוסעים בה כחצי קילומטר עד שרואים את השלוליות בצד שמאל. מכאן כדאי לצעוד כ-100 מטר דרומה.

פארק בריכת דורה

בריכת דורה בנתניה זכתה לשמה בגלל מחנה צבאי בשם זהה שניצב פעם סמוך לה. היום היא נקראת גם "פארק השלולית". הבריכה, אחת הגדולות והיפות בישראל, עברה בשנים האחרונות שינויים רבים שנועדו לשמר אותה, אבל גם שינו לחלוטין את אופייה. פעם זה היה אתר טיולים יפה מדרום לנתניה ומחוץ לעיר. העיר גדלה, התרחבה, הגיעה עד לבריכה והקיפה אותה. כדי לשמר את המקום הקימו סביב הבריכה פארק עירוני עם מתקני שעשועים.

ספירה מהירה גילתה השבוע ש-12 מנופי ענק פועלים עכשיו בשכונות שמוקמות סביב הבריכה. בתנאים אלה כדאי כנראה לברך על מה שנותר עדיין מבריכת דורה. יש בה עכשיו די הרבה מים. השטח המקסימלי שלה הוא 70 דונם, והיא עדיין לא מלאה לגמרי. כדאי לצעוד בשביל שמקיף את הבריכה (כקילומטר). בחלקה הצפוני, היפה יותר, עומדים עצים רבים נטועים במים ובמקום שוהות עכשיו אגמיות רבות לצד אנפות ועופות מים אחרים.

איך להגיע: נוסעים צפונה בכביש 2 ויוצאים במחלף נתניה דרום. פונים שמאלה (מערבה) לכיוון נתניה, חולפים על פני שכונת האירוסים ומבחינים בכניסה לפארק מצד ימין (צפון).

בריכת רוברטס

צייר הנוף הסקוטי דיוויד רוברטס ביקר בישראל ב-1839. רוב הציורים שצייר בישראל הוקדשו לירושלים, אבל בטיול בשפלת החוף הדרומית צייר בריכת חורף גדולה, שלצדה ישבו כמה מתושבי המקום ובעלי חיים. הבריכה, שנושאת היום את שמו, קצת נמחצת בין אשדוד שמתפשטת מצפון לישוב ניצן שגדל מדרום באיזור ניצנים. מסילת הרכבת לאשקלון תוחמת אותה ממזרח, ועדיין, 170 שנה אחרי שרוברטס בילה לצדה, היא אחת משלוליות החורף הגדולות והיפות בישראל. היא מלאה רק בחלקה, ובכל זאת משתרעת על שטח עצום, לצדה פורחים עכשיו כמה עצי שקד יפים והטיול בין דיונות החול של ניצנים לאקליפטוסים שעל גדת הבריכה נעים להפליא.

צילום: משה גלעד

איך להגיע: נוסעים בכביש 4 דרומה עד צומת אשכולות (בין אשדוד לאשקלון). פונים ימינה (מערבה), חוצים את מסילת הברזל וממשיכים עם הכביש לפי השילוט עד בית ספר שדה שקמים. כדאי להשאיר את המכונית בחניון הכניסה לשמורת ניצנים, כ-100 מטר ממערב לבית ספר שדה שקמים, ומשם לצעוד צפונה, בשביל טוב שמסומן שחור, כשלושה וחצי קילומטר.

בריכת פארק הרצליה

שלולית החורף בפארק הרצליה היא דוגמה מעניינת שראויה לתשומת לב. הושקעו בה בשנים האחרונות עבודה רבה, מחשבה וכסף. ההשקעה הפכה את השלולית הענקית, שכונתה בעבר "באסה" (ביצה), לפארק עירוני, נוח לגישה, שנעים לטייל בו, ובכל זאת כזה ששומר על רבים מן המרכיבים הטבעיים וחולק לסביבה הייחודית הזאת את הכבוד הראוי לה.

צילום: משה גלעד

עיריית הרצליה סללה בין חלקי השלולית שבילי הליכה ורציפי עץ, הציבה ספסלים ושלטי הסבר ומידע בהירים ונאים, הקימה שני צריפי מסתור שמאפשרים לצפות בעופות המים ושימרה במקום תחושה של טבע למרות הקרבה לעיר. השבוע אפשר היה לצפות שם במאות עופות מים גדולים, בעיקר מגלן חום, וליהנות מימי חורף נעימים במיוחד. איך להגיע: שלולית החורף נמצאת בקצה הצפוני של פארק הרצליה, מצפון וממערב לקניון שבעת הכוכבים, כ-500 מטר מצפון לאיצטדיון הכדורגל העירוני. *

עוד הצעות לטיולים: יום ביפו | בעקבות הקברים האבודים של המכבים | הצד האחר של כביש 1 |

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ