להתגלגל במדבר |

מבחר מסלולים לרכיבה על אופניים בנגב

על שבילי עץ בפארק תמנע או לאורך נחל צין: מבחר מסלולים חדשים לרכיבה על אופניים בנגב

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גלעד
משה גלעד

ליד היישוב הבדווי כפר אריכא, בין שדה בוקר למצפה רמון, ראינו צבעונים ואירוסים. לא רבים ודי קטנים, אבל צבעונים אדומים שפורחים עכשיו בנגב גורמים התרגשות. זאת שנה די שחונה בדרום הארץ. באזור רמת הנגב ירדו רק 30 מ"מ גשם, כחצי מן הממוצע השנתי ובכל זאת יש שם עכשיו פריחה נהדרת. פריחה מרשימה לא פחות כדאי לחפש עכשיו דווקא בתחום אחר, לא בוטני.

רכיבה על אופניים מסתמנת כלהיט הגדול השנה בערבה ובהר הנגב. עשרות קילומטרים של מסלולי רכיבה חדשים נפתחים, מדריכים מיומנים מתייצבים כדי להורות את הדרך, לעודד, ללמד. מקומות לינה מכריזים על עצמם כמומחים באירוח רוכבי אופניים, אתרי השכרה שצצים כפרחי מקור החסידה הסגולים והקטנים לאחר הגשם מוכנים להתאים את המושב בדיוק לגובה הדרוש לישבן. 16 מסלולי רכיבה מפורטים על המפה הצבעונית של חבל אילות, בין יהל לאילת. עוד כמה עשרות מופיעים על מפות אזור רמת הנגב.

העושר הזה שמציעים אתרים בנגב לרוכבי האופניים הוא חידוש שמתחולל באטיות כבר כמה שנים, אבל זוכה עכשיו לעליית מדרגה משמעותית בהשקעה גדולה של מאמצים ומשאבים של הרשות לפיתוח הנגב. מדובר ברכיבת שטח, על שבילים ודרכי עפר שהוכשרו במיוחד לשם כך ולא על כבישים.

"עמודי שלמה", בפארק תמנעצילום: משה גלעד

שני סוגי רכיבה מוצעים בנגב. האחד מיועד למביני דבר. אלה רוכבים על "סינגלים" - שבילים צרים שמתאימים רק לרוכב יחיד, מתפתלים ודורשים מיומנות טכנית וידע רב יותר ברכיבה. לצדם מוצעים גם מסלולי רכיבה משפחתיים. אלה נראים תמיד ידידותיים יותר. הם רומזים שאפילו ילד רך יכול לרכוב בהם. אם זה מיועד למשפחות, כמה קשה זה כבר יכול להיות? רכיבה קלה בלב המדבר, ברמה של ילד, או סבתא, נשמעת די מפתה. היא מזכירה לי את הילדות, כאשר רכיבה על אופניים היתה מעשה של יום יום. חלפו אמנם כמה עשרות שנים אבל כולם הרי יודעים שלא שוכחים לרכוב על אופניים.

בפארק תמנע, כ-20 דקות נסיעה צפונה מאילת, התאימו לי אופניים לבנים ויפים. הם נראו חדשים, עם הילוכים משוכללים ומסגרת קלה. אלא שאז נזכרתי מה הדבר שאני קצת פחות אוהב בעיסוק המצוין הזה - מושב האופניים הוא המצאה של אנשים עם המון חוש הומור. פעם היו מושבים רחבים, עגלגלים, עם קפיצים נוחים. היום, באיזו גישה ספרטנית, שיש בטח המון נימוקים מושכלים להצדקתה, מייצרים רק מושבי אופניים צרים, שבאופן חד משמעי לא מתאימים לישבנו של בן אנוש.

ההסתייגות האישית הזאת היא כמובן מסוג הדברים שאי אפשר לומר למומחי אופניים סימפטיים כמו ירון דרעי מקיבוץ סמר. דרעי ושותפו יאיר סלע היו בחודשים האחרונים חלק מצוות רחב שעסק בהכשרת יותר ממאה קילומטר של מסלולים חדשים לרכיבת אופניים בחבל אילות ובפארק תמנע.

כדי לחנוך את השבילים החדשים יתקיים בסוף השבוע הבא (29-31 בחודש) אירוע שזכה לכותרת "על גלגלים בערבה" ובו מציעים פעילויות רכיבה חווייתיות ותחרותיות (ראו מסגרת).

מאה קילומטר של שבילים זה לא מעט, חשבתי לעצמי חמש דקות לאחר שהחלה הרכיבה והרגליים כבר די כאבו לי. בין ההצעות החדשות אפשר למצוא מסלול אורכי מקיבוץ יהל ועד העיר אילת. לצדו יש כמה מסלולים מעגליים שיוצאים מקיבוצי האזור. בפארק תמנע ייחנכו מסלולי רכיבה באורך 15 קילומטר. אלה הוכשרו בטכנולוגיות מתקדמות וכוללים בין היתר שבילי עץ ושבילים מרוצפים באבן מקומית, כדי להתגבר על מכשולים טופוגרפיים.

החידוש הגדול ביותר בפארק הוא "סינגל תמנע" - שביל רכיבה מעגלי באורך 14 קילומטר שמיועד לרוכבים מנוסים. מומחי האופניים המקומיים מדברים עכשיו על סינגל תמנע כ"אטרקציה בקנה מידה עולמי", מינוח שנראה קצת גדול על שביל עפר צר, אבל מה אני מבין בסינגלים?

עוד מסלול מסקרן יוצא מפארק תמנע ועובר בעמק ססגון היפהפה, שבו התנהל בשנים האחרונות מאבק סביבתי נגד הקמת מלון בשטח בתולי. מסלול הרכיבה הזה עשוי להבהיר את הנזק שייגרם לסביבה מהקמת המלון. אורך מסלול עמק ססגון 8.5 קילומטר והוא דורש רמת רכיבה טכנית מעט יותר גבוהה.

אנחנו, אזרחים מנוסים אבל רוכבים דלי יכולת, בחרנו במסלול המשפחתי שאורכו שישה קילומטר בסך הכל. דרך העפר הצרה נמתחת מן האגם במרכז הפארק לכמה נקודות תצפית, מערות טבעיות, סלעים אדמדמים, ומסתיימת בתום רכיבה אטית בעמודי שלמה. יש עונג רב ב הגעה לאתר היפה הזה על אופניים.

בפארק תמנע מציעים עכשיו יותר ממאה זוגות אופניים להשכרה. המחיר 45 שקל ליום. זה מעודד מכיוון שאין לנו אופניים מדוגמים בסלון ביתנו, שרק ממתינים שנעמיס אותם על גג המכונית. אתרי השכרה נוספים פועלים בקיבוץ סמר, בלוטן, בקטורה, ביהל ובאילות. כאשר נוסעים צפונה ומגיעים למצפה רמון ולשדה בוקר אפשר למצוא כמה אתרי השכרה נוספים ושבילים בנתיבים אחרים, שונים ולא פחות מענגים.

צילום: משה גלעד

בתום הרכיבה בפארק תמנע מושיט לנו ירון דרעי בקבוק בירה ומסביר את הרעיון שעומד מאחורי הקמתו של "סמר בייק הוטל". רוכבים, מתברר, כמו עגורים, אוהבים לישון בחבורות. חדרי האירוח בקיבוץ סמר פונים לקהל הזה ומספקים חבילה שלמה שכוללת אוכל, הסעות עם האופניים לתחילת המסלול וחזרה, הדרכה, ומקום לינה ברמה די בסיסית, אבל נוחה. חמישה חדרים כאלה פועלים עכשיו בסמר, אבל התופעה כפי שגילינו מתפשטת במהירות. הקהל, לדברי דרעי, מכור לרכיבה ורובו גברים בני 40-45 פעילות משפחתית, כמו זאת שמארגנים עכשיו בפארק תמנע, אמורה להרחיב את המעגל.

מתושלח בקטורה

מתושלח ניצב במרכז רחבת עפר קטנה, מוקף בגדר ירוקה. הוא מעניק אתנחתא יציבה ופרופורציות זמן נכונות במשך יום שמוקדש כולו לרכיבה על אופניים. מתושלח הוא עץ שהונבט מזרע של תמר יבש בן 2,000 שנה שנמצא במצדה. הוא ממחיש את ההבדל בינינו, שמנסים לשמור על איזון בישיבה על כלי רכב מוזר שנוטה ליפול, לבין שורשים עמוקים שנטועים באדמה ובזמן.

קיבוץ קטורה נחשב בערבה לאחד מחלוצי פיתוח תחום האופניים. מציעים בו מסלולים בכל הרמות, משביל סובב קטורה שאורכו רק 2.5 קילומטר ועד מסלול לרוכבים מיומנים שנקרא "לראש הדג והדרקון". בירור קצר מעלה שאלה רק שמות של הרים, אבל הדמיון מעודד למצוא בהם מסתורין והרפתקה. כמה מסלולים סומנו בין לוטן ליטבתה וקטורה, ששוכנת בערך באמצע הדרך ביניהם נהנית מכמה עולמות. 50 זוגות אופניים עומדים לרשות הרוצים לשכור אותם בקטורה. המחיר ליום 65 שקל. הלינה ב-28 חדרי האירוח בקטורה נחשבת ברמה מעט גבוהה יותר מקיבוצים אחרים.

דרך צרה מתפתלת ממצפה רמון לכיוון חוות האלפקות ומשם למצפה הכוכבים. כמה שבילים יורדים מן הדרך הזאת ועולים על המצוק, עד שפת המכתש. זה המקום שבו הנשימה נעתקת בלי קשר לכושר או ליכולת הדיווש. אין נוף רחב או יפה יותר. השבוע, בדיוק כאשר עמדנו שם בפה פעור, חלפה להקת עגורים גדולה בדרכה צפונה. כמו במפגן אווירי ערכו העגורים הגדולים כמה סיבובים מעל המכתש, מתפעלים כנראה מן הנוף. אפילו תיירים מנוסים כמותם לא רואים דבר כזה בכל יום.

אביבה ומנחם שרייבר הקימו לפני ארבע שנים ברובע דרכי הבשמים במצפה רמון את ibike hotel. יש להם עשרה חדרי אירוח עם 30 מיטות במבנה ששימש פעם לתעשייה וכיום יש בו מרחב גדול ונעים לאירוח. הקהל שבא להתארח אצלם מורכב ברובו הגדול מרוכבי אופניים ומטיילים שצועדים בשבילי המכתש. הארוחות טעימות ומוגשות על שולחן משותף לכל האורחים והמקום מתאים במיוחד לחבורות רוכבים שמגיעים ביחד או למשפחות גדולות.

הלינה במקום והשיחה עם בני הזוג שרייבר מעודדים כל מי שתוהה בנוגע לעתיד התיירות בישראל. יש להם מקום יפה, מעוצב, נוח, אבל זאת בכלל לא הנקודה. העניין המרכזי טמון בכך שהם מאמינים באפשרות להתפרנס מתיירות, מאמינים בצורך לתת שירות טוב, לנהוג בהכנסת אורחים והם מבינים מצוין את החשיבות שיש למארחים במילוי תוכן החופשה או הביקור של האורחים שלהם. בני הזוג שרייבר מתעניינים מה האורחים מתכננים לעשות מחר, מציעים מסלולים לרכיבה, עוזרים בבחירת שביל הליכה, וכל אלה מחפים בקלות על העובדה שהחדרים קצת קטנים או שלפעמים קשה להירדם בחדר שאין בו חלון.

בן גוריון והאופניים

צבעונים ליד מצפה רמון

"גיאופן - המרכז לרכיבה מדברית" פועל במדרשת בן גוריון בשדה בוקר. המרכז מציע השכרת אופניים למבוגרים וילדים, הדרכה והובלה של מסלולים, חנות לציוד וכל מה שרוכב יכול להעלות בדעתו. אסף עמיחי, מדריך רכיבה על אופניים ומבעלי החברה, מבהיר שלדעתו המשוחדת מסלולי הרכיבה שמקיפים את שדה בוקר הם היפים ביותר בישראל. כדי להוכיח את זה בדרך המהירה ביותר הוא מוביל אותנו ברכיבה מהירה לכיוון נחל צין. השעה כבר מאוחרת, הערב עוד מעט יורד ואין לנו זמן לרדת אל הנחל עצמו. אנחנו עוצרים ליד מיצד צין, מבנה אבן מן התקופה הביזנטית. לצדו ניצבת מצבה קטנה לזכרו של אסף מינץ, מראשוני ההולכים לפטרה בשנות ה-50. הנוף שרואים מכאן נהדר. מרחבי רמת הנגב זוכים בשעה הזאת לגוונים רכים, צהבהבים כתומים. "זאת תחילתו של המסלול הקלאסי שלנו", מסביר עמיחי. "זה מסלול משפחתי שאורכו 18 קילומטר והוא חולף על פני מצוק הצינים וממשיך לעין עקב, המעיין הכי יפה בנגב".

שלושה ימים אחר כך חלפו אפילו המיחושים בחלק שעליו יושבים. *

איך להגיע?

מוקד הפעילות של אירוע האופניים "על גלגלים בערבה" שמארגנת הרשות לפיתוח הנגב מתקיים בפארק תמנע. כדי להגיע לפארק נוסעים מאילת צפונה כ-25 קילומטר על כביש 90 ופונים שמאלה (מערבה) בצומת בקעת תמנע המובילה לקיבוץ אליפז ולפארק תמנע. מידע על האירוע באתר מרכז תיירות ערבה: www.goarava.co.il.

סמר בייק הוטל בקיבוץ סמר נמצא חמישה קילומטר מצפון לצומת בקעת תמנע. הפנייה מערבה מכביש 90. www.samarbike.com.

קיבוץ קטורה נמצא תשעה קילומטר מצפון ליטבתה וקילומטר מדרום לצומת קטורה על כביש 90. www.ketura.org.il.

איך להגיע? - לחצו להגדלה

מלון ibike נמצא ברחוב הר ארדון 4 במצפה רמון. הכניסה לרובע דרכי הבשמים כקילומטר מצפון לכיכר הכניסה המרכזית של העיר. www.ibike.co.il

"גיאופן המרכז לרכיבה מדברית" נמצא במדרשת בן גוריון. ההגעה מכביש 40, כחצי שעה דרומה מבאר שבע. הכניסה למדרשה כשני קילומטר מדרום לכניסה לקיבוץ שדה בוקר. www.geofun.co.il.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ