עבודת נמלים: מה כדאי לעשות במרסיי?

בין בזיליקת נוטרה דאם דה לה גארד לאחד הבניינים המפורסמים של לה קורבוזיה. מה כדאי לעשות במרסיי, העיר הכי עתיקה בצרפת, שתהיה בשנה הבאה בירת התרבות של אירופה

משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה גלעד

בתמונת הפתיחה של הסרט "הקשר הצרפתי" בכיכובו של ג'ין הקמן רואים גבר שיוצא ממסעדת "לה סאמריטן", על רציף הנמל המפורסם במרסיי, ועולה בסמטאות רובע פאנייה העתיק. מישהו יורה בו בפתח בית ופוסע משם לאחר שהוא נוגס בהתרסה בבאגט שהנרצח אחז בידו.

כאשר עמדתי בפתח ה"סאמריטן" והבטתי בנמל חשבתי כי אף שחלפו 40 שנה מאז שהסרט צולם מאומה לא השתנה. כמה ימים אחר כך הבנתי שטעיתי. העיר ורובע פאנייה השתנו בשנים האחרונות לחלוטין והקצב מתגבר. "סאמריטן" ציינה בשנה שעברה מאה שנות פעילות והיא עדיין אחת המסעדות הפופולריות בנמל העתיק. במרסיי משקיעים בימים אלה מאמץ גדול בהכנות. העיר עוברת מתיחת פנים לקראת שנת 2013 שבה תהיה בירת התרבות של אירופה.

נמל מרסייצילום: משה גלעד

ביקור בעיר מבהיר שבמרסיי רואים בשנה הקרובה הזדמנות לשינוי כולל. בעיקר רוצים לראות שם שינוי בתדמית. רוצים שנשכח את הסרט ואת הדימוי הפלילי שהדביק לעיר. "מרסיי היא פנינה ים-תיכונית ייחודית, שרבים מחמיצים וחבל", אומרת לי קורין סמרצ'יאן, מדריכת תיירים ילידת העיר ממוצא ארמני. "אנחנו מודעים לכך שאין לנו כרגע מוניטין טובים ביותר, אבל צריך לשנות את זה. ידעת, למשל, שזאת העיר הכי עתיקה בצרפת?" לא ידעתי.

מתברר שהפניקים הקימו אותה לפני יותר מ-2,500 שנה ונהנו כבר אז מן הנמל הטבעי שלה. הנמל הוא עדיין מרכיב מרכזי בכל ביקור בעיר. סביבו מתקיים בכל בוקר שוק דגים מסורתי, תושבים שרוצים להתאוורר קצת מקיפים אותו ולצדו פועלות כמה ממסעדות הדגים הכי טובות בעיר. ליד הנמל מוקם בימים אלה, לקראת אירועי בירת התרבות, המוזיאון החדש של מרסיי - MuCEM (Museum of European and Mediterranean Civilisations) שיוקדש לים-תיכוניות. המוזיאון הענק צמוד למצודת סן ז'אן ההיסטורית ומוקם בידי האדריכל רודי ריקיוטי.

רובע פאנייה

הפאנייה (Panier), רובע ימי ביניימי שסמטאות צרות, עם הרבה מדרגות אבן, מטפסות בו, הוא רק חלק קטן מן העיר העתיקה של מרסיי. במלחמת העולם השנייה הבינו הנאצים שיהודים וקומוניסטים רבים מסתתרים בסבך הסמטאות. הפאנייה הוצג אז כדוגמה לנזק שגורמת הגישה הקוסמופוליטית והסובלנית למהגרים של מרסיי. הנאצים מילאו את הרובע בדינמיט והקציבו למסתתרים יממה להימלט. כך פוצץ ונהרס לחלוטין חלק גדול מהעיר העתיקה אבל הקוסמופוליטיות והמהגרים ניצחו. גם היום הם חלק נכבד מתושבי הרובע. במרכזו של הפאנייה ניצב Charite, בית מחסה מן המאה ה-17 שהיה שייך למנזר, עם חצר פנימית יפה, אכסדראות עמודים ועשרות אולמות בארוקיים שתיכנן האדריכל בן העיר פייר פוג'ה. בחצר פועל מרכז תרבות עם בית קפה ובאולמות מוצגות תערוכות אמנות. בקומה השנייה של המנזר מוצגות דרך קבע יצירות אמנות דרום-אמריקאית, אפריקאית ומצרית קדומה. במרכז החצר ניצבת קפלה עגולה. הכתובת: 2 rue de la Charite.

הבזיליקה השומרת

בזיליקת נוטרה דאם דה לה גארד נחשבת כסמל העיר וכאתר עלייה לרגל פופולרי. מאות מאמינים מגיעים אליה בכל יום. "גבירתנו השומרת", מגינת התושבים, ניצבת על גבעה גבוהה, רואים אותה מכל מקום בעיר והנוף שנשקף ממנה נפלא. הבזיליקה שצופה על הצד הדרומי של הנמל העתיק, הוקמה במאה ה-19 וכדאי להעפיל אליה לקראת השקיעה. הבזיליקה עצמה פתוחה בכל יום משבע עד שבע.

השיכון של קורבוזיה

כמה שבועות לפני שביקרתי במרסיי התחוללה שריפה בבניין "סיטה רדייז" (- Cite radieuse העיר הקורנת) - אחד הבניינים המפורסמים של האדריכל לה קורבוזיה. בגלל השריפה נאסרה הכניסה לבניין למבקרים ואפשר היה להתבונן בו רק מבחוץ ומשם הרושם לא היה מסעיר במיוחד (בינתיים כבר נפתח הבניין מחדש). אחד הדיירים שטייל עם כלבו בחצר הבניין הסביר לי שפרט לכך שהוא גר בבניין המפורסם של לה קורבזייה קשה לו למצוא יתרונות רבים. הדירות לדבריו יקרות בגלל המוניטין, קטנות, לא נוחות במיוחד ובלבול המוח שכרוך בשימור האתר כמוסד חשוב מעיק על הדיירים. סיטה רדיוז הוא אתר מורשת עולמית של אונסקו ומונומנט היסטורי של משרד התרבות הצרפתי. הבניין, שנראה להדיוט כמוני כבית שיכון רגיל ומעט משעמם ומוזנח, נחשב אבן דרך חשובה ומרכזית באדריכלות המודרנית. לה קורבוזיה בנה אותו בסוף שנות ה-40 כדוגמה הראשונה והמפורסמת ביותר של "יחידת המגורים", עיצוב מודרניסטי חדשני בתקופתו. הוא עשוי כולו בטון חשוף, שקצת מתפורר בפינות. בתריסר הקומות יש 337 דירות, כולן עם שני מפלסים. אחת הקומות מוקדשת למסחר ופועלים בה חנות ספרים, מכון כושר, מרפאה וגן ילדים. המסעדה נושאת את השם היפה "כרס האדריכל" ואומרים שהיא טובה ויקרה. הכתובת: 280 Boulevard Michelet.

סיטה רדייז בתכנון לה קורבוזיה. דירות קטנות ויקרות צילום: משה גלעד

המארסייז

"קומו ילדי המולדת/ הגיע יום התהילה./ נגדנו ניצבת העריצות/ דגל מוכתם בדם הונף". אלה שורות הפתיחה של ההמנון הצרפתי - המארסייז. ההימנון נושא את שם העיר, מאחר שהראשונים ששרו אותו היו חיילי הגדוד של מרסיי. מוזיאון מעניין וחדשני, שפועל בסמטה צרה ליד רחוב קאנבייה מציג במגוון טכניקות את סיפור אימוצו של השיר בימי המהפכה הצרפתית כהימנון הלאומי של צרפת. התצוגה ושני הסרטים שמוקרנים במקום מעניקים למבקר הצצה מרתקת אל ההיסטוריה המהפכנית של העיר ושל המדינה. הכתובת: 23-25 rue de la Thubaneau. פתוח בכל יום מ-14:00-18:00 פרט לשני.

מרק הדגים האמיתי

שתי השאלות שהעסיקו כל אחד מבני מרסיי שפגשתי היו האם אכלתי מרק דגים ואיפה עשיתי זאת. התשובה שלי - במסעדת "לה מיראמר" בנמל העתיק - סיפקה אחדים ועוררה סימני שאלה אצל אחרים. בתפריט של המסעדה מתוארת המנה כ"מרק הדגים האמיתי של מרסיי".

השף והבעלים כריסיטאן בופה אוהב מאוד לשוחח עם הסועדים. הוא ניגש כמה פעמים לשולחני, שאל אם המנה ערבה לחכי ואפילו התיישב לצדי כי חשש שאני חש בדידות ועודד אותי לאכול עוד קערת מרק למרות טענתי שאני עומד להתפוצץ. הוא בן 38 ולפני עשר שנים קנה עם אביו את המסעדה שמיקומה נפלא (כמה עשרות מטרים מהסאמאריטן שרואים ב"קשר הצרפתי"). המרק העשיר והכתום היה טעים להפליא אבל חשוב להזהיר - הוא מגיע במנות ענקיות. הכתובת: 12 quai du Port.

הסבון כקובייה

סבון מרסיי הוא המוצר המסורתי בעיר. מסוג הדברים שכל מבקר קונה ואחר כך תוהה למה עשה זאת. במקרה זה הנזק די קטן כי הסבונים של מרסיי מריחים טוב, הם עשויים משמן זית, לא שוקלים הרבה ונמכרים במין קוביות ירוקות, נעימות למגע, נוסטלגיות, שמזכירות סבונים של פעם. באחת החנויות הסבירו לי שלפני 90 שנה פעלו בעיר 132 יצרני סבון. כיום יש רק חמישה כאלה. מיד קניתי עוד קובייה. חנות מסורתית לדוגמה: Place Aux Huiles. הכתובת: 2 Place Daviel.

האיים הפריוליים

ההפלגה מן הנמל העתיק לאיים הפריוליים (Iles de Frioul) היא אחד הדברים הנעימים ביותר שאפשר לעשות במרסיי. השיט נמשך כחצי שעה בכל כיוון.

במשך מאות שנים שימשו ארבעת האיים בכניסה למפרץ כבית כלא ומחנה בידוד.

המפורסם ביניהם הוא האי איף (If), שהתפרסם בזכות ספרו של דיומא "הרוזן ממונטה כריסטו". גיבור הספר אדמונד דנטס נכלא במצודת האבן של איף למשך 20 שנה. האי והמצודה מופיעים גם בסרט "הקשר הצרפתי". למרות הפרסום, האי שמעניין יותר לבקר בו הוא ראטונו (Ratonneau) שבו עוגנת הסירה בתום ההפלגה. יש לאורכו כמה חופים מבודדים ויפים לצד שרידים של בית חולים עתיק ובתי כלא.

חמש שנים של הכנות

אולריך פוקס עומד בראש המערכת שמתכננת את אירועי השנה הבאה במרסיי, שבה תכהן העיר כבירת התרבות של אירופה. בביקור שערך לאחרונה בתל אביב הסביר פוקס בראיון ל"הארץ" את משמעות התפקיד והאירוע: "אנחנו מפתחים פרויקט שהוא הרבה יותר מפסטיבל תרבות. מדובר במהלך ענק ולכן נדרשות חמש שנים של הכנות. אנחנו עוסקים הרבה בהיסטוריה של העיר ובמשמעות שלה. בוחנים מה אפשר להעביר מזה כחלק מאירועי בירת התרבות. הפרויקט במרסיי מורכב במיוחד כי זאת תוכנית לאזור פרובנס כולו ולא רק לעיר".

פוקס מסביר שהוא מופקד על התוכנית התרבותית בעוד שבמקביל אליו עוסקים אחרים בפרויקטים הנדסיים ענקיים שקמים עכשיו במרסיי, וכוללים כמה מוזאונים ומרכזי תרבות.

התוכנית הסופית של השנה הבאה תפורסם באוקטובר 2012. מוקד האירועים, מסביר פוקס, הוא "מרסיי כנמל הכניסה לים התיכון ואירופה". במסגרת זאת יעסקו הרבה בנושאים כהגירה חוקית ולא חוקית, השתלבות של מהגרים בעיר וההשפעה שלהם על התרבות המקומית. במשך השנה יתקיימו 60 תערוכות, חלקן במוזיאון הים-תיכוני החדש. אחת התערוכות תוקדש לציון 70 שנים להרס הפאנייה בידי הנאצים.

"הקהל הראשוני שלנו", אומר פוקס "הם דווקא תושבי מרסיי העניים, שאינם רגילים לצרוך תרבות. לכן יש לנו הרבה אירועי חינם בשכונות הנחשלות ביותר בעיר. הקבוצה השנייה היא הקהל האזורי מפרובנס ומובן מאליו שאנחנו מצפים לתיירי התרבות מהעולם".

מידע על אירועי בירת התרבות באתר: www.mp2013.fr.

מידע שימושי

הגעה: חברת אייר פראנס מתחילה להפעיל בימים אלה טיסה ישירה למרסיי. גם אל על מפעילה קו ישיר לעיר. אפשר להגיע גם ברכבת או בטיסה מפריס.

לינה: Escale Oceania - מלון שלושה כוכבים צנוע למדי ונעים עם מיקום נפלא, ברחוב הקאנבייה קרוב מאוד לנמל. לחדר 508 מרפסת שצופה לנמל. כתובת: 5 La Canebire. אתר:

www.oceaniahotels.comhotel-escale-oceania

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ