סיור בגנים הבוטניים הבולטים בישראל

בין מגנוליה גדולת פרחים לקיגליה מנוצה ולארגניה קוצנית - ביקור בגנים הבוטניים בישראל לא חייב להיות חוויה אקדמית

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בגן הבוטני במקווה ישראל אפשר לראות מגנוליה גדולת פרחים, עם פירות גדולים ואדומים, קיגליה מנוצה שהיא גם עץ הנקניקים, ארגניה קוצנית שנקראת גם עץ הברזל ועוד מיני עצים וצמחים פלאיים, מוזרים, לא מוכרים ומעוררי השתאות. הגן במקווה ישראל, כמו גנים בוטניים אחרים שפזורים בישראל, הוא ארץ הפלאות. מקצוענים יכולים למצוא בגנים האלה ידע רב, אבל הדיוטות כמונו, חובבי פרחים, עצים וצמחים מוזרים, יכולים לרוות בהם עונג ונחת עצומים.

חלק גדול מן ההנאה שהפקנו מן הביקורים בגנים האלה טמון כנראה בחדוות הגילוי. רובם לא בדיוק אתרי תיירות. הם כמעט לא מוכרים לציבור הרחב ולמרות שהם פתוחים לביקורי קהל, כמעט בכולם שוטטנו לבד.

הגן הבוטני בית הספר מקווה ישראל בחולון. 50 זנים מטפסיםצילום: משה גלעד

ביגיל הלר, המנהלת המקצועית של מועצת הגנים הבוטניים במשרד החקלאות, מסבירה את חשיבותם ואת המהפכה שמתחוללת לאחרונה בתחום זה: “הגנים הבוטניים הראשונים הוקמו בישראל לפני כמעט מאה שנה אבל לקראת שנת 2000 נקלעו רבים מהם למשבר כלכלי ומקצועי ומצבם היה רע. קרש ההצלה היה חוק הגנים הבוטניים, שהתקבל בכנסת בסוף 2005. בחוק הוגדר מהו גן בוטני. הקריטריונים כוללים הנחיות ברורות - הצמחים בגן מסומנים בשמם המדעי, המידע על הצמחים מתועד במאגר מידע, הגן מיועד לשימור צמחים ייחודיים, אקלום צמחים, הוראה ומחקר בתחום הבוטניקה, אקולוגיה או חקלאות”.

בינואר 2008 הוקמה מועצת הגנים הבוטניים ובראשה עומד פרופ’ דן לבנון. עשרה גנים בוטניים זכו עד כה להכרה ברחבי ישראל. הכרה זו מעניקה להם תמיכה כספית של משרד החקלאות. הפיזור שלהם לא מושלם אבל הוא לא רע. שלושה גנים הוכרזו בירושלים - הגן הבוטני בגבעת רם, הגן בהר הצופים וגן הוורדים הצמוד לכנסת. באוניברסיטת תל אביב פועל גן בוטני נוסף ובמקווה ישראל פועל הגן הבוטני הראשון והוותיק ביותר שהוקם בישראל. בנאות קדומים ליד מודיעין פועל גן שמוקדש לצמחים שהוזכרו במקורות.

במכללת אורנים הצמודה לטבעון פועל גן יפה שמשלב בין שירה לבוטניקה. בחוות הנוי בעמק חפר, ליד מכללת רופין, פועל גן גדול שמתמחה באקלום עצי נוי שיובאו לישראל. הגן הבוטני בניר עוז שבחבל הבשור מתמקד בעיקר בצומח שגדל במים ובגן הבוטני בטכניון מתמקדים בעיקר בצמחייה ארץ ישראלית. ברוב הגנים לא גובים תשלום או שגובים תשלום סמלי.

מלבדם פועלים בכמה מקומות גנים בוטניים קטנים, אבל מעניינים, בעלי ייחוד, שמופעלים בידי “משוגעים לדבר”, חובבי בוטניקה, חלקם מקצוענים וותיקים, שרוצים “להפיץ את התורה”, כלומר להגדיל את ההיכרות שלנו עם הצומח שמקיף אותנו. גנים מעניינים כאלה אפשר למצוא בקיבוץ נתיב הל”ה, בכפר יהושע, בקיבוץ עין גדי, במעגן מיכאל ובמקומות נוספים. כמעט בכל המקומות האלה אפשר אמנם לסייר לבד, ללא הדרכה, לתור אחר שלטי ההסבר וליהנות, אבל הביקור, מסתבר, שונה לחלוטין כאשר הוא מלווה במדריך מקצועי, נלהב, ששש להראות את פלאי הגן. הדיוטות כמונו זוכים אז להארה. כמה עלים צהבהבים בגן בנתיב הל”ה, שבסיור לא מודרך היינו חולפים על פניהם בלי לשים לב, נהפכו בזכות הסבר טוב לעולם ומלואו של חיי מין צמחיים סוערים ורוויי יצרים.

הגן הבוטני באורנים

הגן הבוטני באורנים כבר בן 55 וזה ניכר בו היטב - הגיל משפר בגנים בוטניים את המראה. העצים גבוהים ועבותים יותר. הצמחייה סבוכה וכאשר מטפלים בה נכון היא לא מסודרת או גזומה מדי, אלא מעט פרועה ומזמינה. שטחו של הגן 40 דונם והוא מכיל 500 מיני עצים וצמחים, רובם צמחי ארץ ישראל. הגן מנוהל בגישה שמקפידה על חיסכון במים ומיעוט השקיה.

מוקי גרוס, מנהלת הגן הבוטני במכללת אורנים, גאה בכך שהגן עוסק היום בתחומים שאינם קשורים רק לביולוגיה. שביל השירה שחוצה את הגן הוא דוגמה טובה לגישה הפתוחה שמובילה צור. על שלטים בגדלים שונים שפזורים ברחבי הגן מופיעים ציטוטים משירים. אלה עוסקים באהבת הגנים באופן כללי או בצמחים מסוימים שצומחים כאן.

“לטבע אן גבולות של מדינות ותרבויות. השירים עוסקים בטבע ובאופן שבו הוא מעניק לנו השראה” מסבירה צור כאשר אנחנו ניצבים ליד שלט שעליו שיר של לאה גולדברג. הליכה אטית לאורך מסלול השירה בגן נמשכת כשעה וחצי. המסלול חולף על פני גינות שמוקדשות לבתי גידול ולתנאי אקלים ברחבי ישראל. גרוס מדגישה תפקיד חשוב נוסף שממלא הגן - כמקלט לבתי גידול שנעלמים ולמינים בסכנת הכחדה. מסלול נושאי נוסף שסומן בגן עוסק בהנדסה ששואבת השראה מן הטבע ‏(ביומימקרי‏). איך פותרים בעיות בעזרת רעיונות שבאו מן הטבע.
ביקור: הגן הבוטני באורנים פתוח כל השבוע ‏(כולל שבת‏). הכניסה ללא תשלום. בימי שישי בעשר מתקיים בגן סיור מודרך. אפשר להזמין סיורים מודרכים גם בימים אחרים.
מידע והזמנת הדרכה: www.oranim.ac.ilsites/heb/community/botanic.
הגעה: הבאים מתל אביב נוסעים צפונה בכביש 70 ופונים ימינה ‏(מזרחה‏) בצומת העמקים ‏(ג’למה‏) לכביש 75. מיד לאחר מכן פונים ימינה לכיוון מכללת אורנים.

הגן הבוטני בגבעת רם, ירושלים

החממה הטרופית בגבעת רם. במיוחד לחוקרים

הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים הוא הלימוזינה של הגנים הבוטניים בישראל. הגן הגדול ששטחו 120 דונם מכיל יותר מ–6,000 מיני צמחים. הייחוד הגדול שלו טמון בכך שהוא מסודר לפי שישה אזורים גיאוגרפיים ולא לפי משפחות הצמחים. סידור זה שונה מרוב הגנים הבוטניים. הוא מעניק לביקור בגן הגדול והמטופח תחושה של מסע בעולם. במשך רבע שעה צעדנו בין האקליפטוסים של אוסטרליה ואחר כך נקלענו ליערות הגשם באמריקה הדרומית. זה מיוחד ומעניין. הגן משמש גם מקלט ליותר מ–200 מינים של צמחים בסכנת הכחדה בישראל. כמו כן פועלות בגן תוכניות חברתיות וקהילתיות. אין כאן אמנם הפראות וחוסר הסדר הנעימים כל כך שאפשר למצוא בחלק מהגנים האחרים ברשימה, אבל לא כדאי לטעות - הגן בגבעת רם הוא קרוב לוודאי היפה מבין הגנים הבוטניים בישראל. הוא לבטח העשיר ביניהם וזוכה לתמיכה נדיבה, אבל לפעמים הגודל והסדר האקדמי מתאימים יותר לחוקרים ומעט פחות למבקרים שדווקא ממדים צנועים יותר עשויים לגרום להם הנאה.

ביקור: הגן פתוח כל השבוע ‏(כולל שבת‏).
הגעה: נוסעים בשדרות בגין ויוצאים במחלף גבעת מרדכי. פונים שמאלה לרחוב בצלאל בזק, ימינה ברחוב שניאור וימינה ברחוב הרב הרצוג. מחיר הכניסה: 30 שקל. למרבה הצער גובים תשלום גם מסטודנטים ‏(20 שקל‏) וזה מוזר כי הגן הרי אוניברסיטאי והם כבר שילמו שכר לימוד.
מידע: www.botanic.co.il.
הגן של עתי יפה

בנתיב הל”ה

עתי יפה, ביולוג ומחנך, הקים את הגן הבוטני היפה הזה במרכז קיבוץ נתיב הל”ה בדיוק לפני 50 שנה. שטחו כשלושה דונם והוא מוגדר היום בידי רבים כאחד הגנים היפים, המגוונים והרב שכבתיים של צומח ישראלי טבעי. יפה הוא מומחה אמיתי, שאוהב כל רגע בגן וזה ניכר היטב. הביקור בהדרכתו הוא חוויה מרנינה ומחכימה. הוא מסביר את חלוקת הגן בין אזורי חורש סגור, קרחות חורש, מקטעי נחל ובריכות עם צמחייה ייחודית. במשך הסיור הוא מפציר בנו כמה פעמים לשוב ולבקר כאשר הפריחה מרשימה יותר. הגן בנתיב הל”ה אינו מוכר כגן בוטני.

הגן של עתי יפה בנתיב הל"ה. בלי שלטים, כדי שיתאמצוצילום: משה גלעד

הסיבה העיקרית טמונה בכך שיפה מסרב להציב בשבילי הגן שלטים שמזהים את הצמחים. “השלטים האלה מעייפים וממילא לא זוכרים מה כתוב בהם” הוא מסביר בחיוך אופייני. “אני רוצה שהמבקרים יתאמצו קצת. לשם כך הם זקוקים להדרכה”. בלי הדרכה אפשר לדבריו להבחין רק בעשירית מן המתרחש בגן. הסירוב להציב שלטים אומנם מונע ממנו קבלת תמיכה ממשלתית אבל יפה לא נראה מוטרד במיוחד. הוא מעדיף לעסוק בצמחים ונוקב בשטף בשמותיהם: ערער ארזי, נימפיאה תכולה, נאדיד עדין, סולאנום החדק, סם הכלב המזרחי, דורבנית סגולה”. כמו מורה טוב הוא מזהיר אותי מטעויות ומפציר בי להזכיר את מורו ורבו המיתולוגי מכפר יהושע מנחם זהרוני, שכל ההתחלות באו לדבריו ממנו.

ביקור: בתיאום מראש עם עתי יפה. טל’: 3824775–052.
הגעה: נוסעים בכביש 38 דרומה מבית שמש ופונים מזרחה לכביש 375. נתיב הל”ה נמצא מצפון לכביש.

חוות הנוי בעמק חפר

החווה הצמודה למכללת רופין היא גן יפה ששטחו 46 דונם. יש בה 2,500 מיני עצים וצמחים מכל העולם וייחודה בכך שהיא מציגה רק צמחים של גני נוי. בגן 300 עצים ותיקים בעלי ערך היסטורי ובוטני רב. החווה מנוהלת כיום בידי הארגון לגננות ולנוף בישראל.
ביקור: פתוח בימים ראשון עד שישי. סגור בשבת. הכניסה ללא תשלום. הדרכה בתשלום.
מידע: www.gardening.org.il/farm.html.
הגעה: נוסעים בכביש 4 מצומת בית ליד צפונה. בכביש 5711 פונים ימינה ‏(מזרחה‏) לכיוון מכללת רופין. החווה נמצאת מול הכניסה לכפר מונש.

מקווה ישראל בחולון

הגן הבוטני הראשון בישראל נשתל בבית הספר מקווה ישראל בחולון כבר ב–1923. שטחו כ–80 דונם ויש בו כמה מן העצים המפוארים והייחודיים בישראל. במרכזו של הגן פרגולה ארוכה ובקצה שלה סוכה רחבה ש–50 זני צמחים מטפסים מקיפים אותה.
ביקור: הגן פתוח בימים ראשון עד שישי. סגור בשבת. כניסה לא תשלום.
הגעה: נוסעים בשד’ לוי אשכול בחולון עד כיכר הלוחמים ומשם מזרחה לרח’ מקווה ישראל עד הכניסה לבית הספר. מידע: www.mikveisrael.org.il.

עין גדי

הגן בקיבוץ עין גדי אמנם לא מוכר עדיין בידי מועצת הגנים הבוטניים אבל הוא ייחודי, יפה וכדאי לבקר בו. האקלים המיוחד באזור ים המלח מאפשר צמיחה מהירה. כך נוצר בזמן קצר יחסית גן גדול בחצר הקיבוץ ובו צמחים שהגיעו לממדי ענק. יש בו עצים ישראליים לצד ענקי באובב מאפריקה ועצים אוסטרליים ועצי מדבר.
ביקור: הגן פתוח כל השבוע ‏(כולל שבת‏). מחיר כניסה: 26 שקל.
מידע: gedi.co.il–www.ein.
הגעה: נוסעים בכביש 90 לאורך ים המלח עד הפנייה לקיבוץ עין גדי. הגן בחצר הקיבוץ.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ