במדרון החלקלק

חופשות הסקי נעשו משפחתיות יותר, והרבה יותר נשים גולשות. מדריך לגולש המתחיל והוותיק, לקראת פתיחת העונה הלבנה

משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה גלעד

עצם הרעיון של חופשת סקי מזכיר לי תמיד את בועת הזכוכית שאהבתי בילדותי. כאשר ניערתי אותה כיסו פתיתי שלג מתערבלים את הטירה הזעירה והעולם נהפך לבן. היה בזה קסם גדול, שלא קשור למציאות החמה בישראל בשום צורה ואופן. שם, בתוך העולם המושלג הזה, התנהלו חיים אחרים, בין טירות לצריחים, בין שבילים לשדות לבנים. דרושה אופטימיות כדי לחשוב בנובמבר על חופשת סקי בחורף הקרוב. האתרים עדיין סגורים וייפתחו רק בסוף החודש. מעט שלג ירד עד כה בהרי האלפים או בפירנאים ובכל זאת, שלושת מומחי הסקי עמם שוחחתי השבוע הגדירו את מצבם כ”מבוססים בשלג עד הברכיים”.

רונן כ”ץ, מנכ”ל חברת “סקידיל”, אופטימי לגבי העונה שמתחילה עכשיו. הסיבות שהוא מונה לכך הן עונה ארוכה שכוללת, באופן קצת חריג, שלושה חגים - חנוכה בתחילת דצמבר, פורים בפברואר ואפילו פסח, בסוף מארס, שנכלל השנה בעונת הסקי. לכך הוא מוסיף את האהבה לסקי שמפתחים ישראלים רבים - טרנד גדל של חופשות סקי משפחתיות, והרחבת חוג הנשים שגולשות ‏(עדיין 85% מן הגולשים הישראלים הם לדברי כ”ץ גברים‏). הבה נניח שהשלג אכן יירד, שהמדרונות יכוסו, המסלולים ייפתחו ושגם השנה אפשר יהיה לשבת באחד מאותם בתי קפה מופלאים, בראש ההר, לשתות קפה עם קצפת ולהתבונן בהרים. אי אפשר הרי להגשים טוב יותר את חלום הילדות ההוא של בועת הזכוכית הקטנה והפתיתים המתערבלים. השאלה הגדולה היא איך חודרים אליה - כלומר, איך בוחרים את היעד לחופשת סקי בחורף הקרוב?

אתר הסקי ואל תורן, דרום-מזרח צרפתצילום: משה גלעד

שיחה עם שרון כהן, מנהלת מחלקת הסקי של איסתא וגולשת מנוסה, מבהירה שחשוב להבין את פרופיל הגולש. היא מגדירה כמה “סוגי” גולשים - מתחילים או מנוסים, צעירים או מבוגרים, משפחות, נשים שנוסעות לגלוש עם חברות ‏(מסתמן כטרנד חזק‏), גולשים שמתעניינים באתר יוקרתי או מקצוענים שחובבים אתגרים מסוכנים. לכל אחד מהם אפשר לדברי כהן להתאים יעד הולם ומחיר שיענה על התקציב שעומד לרשותם. המגמה הבולטת ביותר, שמסתמנת לדברי המומחים כבר כמה שנים, היא הנטייה של משפחות שלמות לנסוע לסקי ביחד. “אנחנו רואים משפחות שבהן נוסעים שלושה דורות של גולשים ביחד. הסבא, ההורים והילדים הפעוטים מבלים זמן איכות, משפרים את טכניקת הגלישה ומבלים ביחד”, מסבירה כהן. לדבריה יש גם נטייה של הורים לצאת לחופשות כאלה עם ילדים מחוץ לחופשות בבתי הספר. זאת תרבות של בילוי משפחתי ספורטיבי, שדורשת התאמה לדרגות סקי מגוונות - מתחילים ומנוסים שגולשים יחד.

שרון בצלאל, מנהלת מחלקת הסקי באופיר טורס, מסבירה שחופשות סקי הן חופשות חברתיות. “אין לנו כמעט הזמנות של בודדים. יש הרבה מאוד הזמנות של חבורות גולשים, או משפחות וטיולי בר מצווה של אבות ובנים, לפעמים עם חברים”. כ”ץ מסביר שפעם זאת היתה פעילות של גברים בלבד בעוד שהיום זאת פעילות משפחתית, גם אם לא כל בני המשפחה גולשים. כחלק מן ההתפתחות של הענף מצביעה בצלאל על הצעות של חבילות סקי לנשים בלבד. החבילות ‏(במועדון ואלטור ססטרייה באיטליה‏) כוללות מלבד סקי גם פעילות ספא, מזחלות ופינוקים אחרים. טרנד עכשווי נוסף עליו מצביעה בצלאל הוא רכישת חבילות סקי קצרות ‏(“טעימת סקי”‏), שכוללות רק שלושה לילות - מחמישי עד ראשון. החבילות הזולות ביותר מבין אלה נמכרות באתר באנסקו בבולגריה ומחירן החל מ–555 יורו ‏(כולל טיסה, לינה, העברות וסקי פס‏). כ”ץ מסקידיל מכנה את החופשות האלה “חופשת חימום” ולדעתו רבים רוכשים אותן כדי להתכונן לחופשת הסקי “האמיתית” שתבוא לאחר מכן.

ואל תורן, צרפת

אתרי הסקי בצרפת ובאוסטריה מסתמנים גם השנה כיעדים הפופולריים ביותר בקרב גולשים ישראלים. ואל תורן ‏(Val Thorens‏) בדרום־מזרח צרפת, כשעה ורבע מגרנובל ושלוש שעות מז’נבה, הוא עדיין האתר הפופולרי ביותר. כהן מסבירה זאת בשילוב בין מרחב גלישה נפלא - חלק מ”שלושת העמקים” - עם מחיר שהיא מכנה “שפוי”.

הנתונים הטבעיים של ואל תורן הם באמת יוצאי דופן. בגובה 2,300 מטר זאת עיירת הסקי הגבוהה באירופה. כמעט בכל מקום בעיירה יש אפשרות לגלוש הישר מפתח המלון. תנאי השלג בה טובים מאוד בדרך כלל מסוף נובמבר ועד תחילת מאי. מרחב “שלושת העמקים” מציע 600 קילומטרים של מסלולים, 318 קילומטר מסלולי גלישה ו–172 מעליות, שמקצרות את זמני ההמתנה המעצבנים למינימום. המרחב כולל את אתרי הסקי קורשבל היוקרתי והיקר יותר, מריבל הממוצע והמצוין, לה טאניה, בריד לה בן, ואל תורן ואורל. חבילת סקי שנמשכת שבוע ‏(לינה בלבד, כולל טיסות‏) בואל תורן נמכרת עכשיו בכ–1,100 יורו. www.valthorens.com.

מאיירהופן, אוסטריה

כוח המשיכה העיקרי של אתר מאיירהופן באוסטריה טמון במחיר. מאיירהופן נחשב לאתר הזול באוסטריה וכזה שמעניק תמורה טובה לכסף. הכפר ממוקם נמוך יחסית ‏(770 מטר‏) ומרחב הגלישה גדול ומחולק לחמישה אזורים שונים, אלא שאין טעם לפנטז כאן על גלישה היישר מפתח המלון. יתרון נוסף יש בכך שהנסיעה לעיר הסמוכה אינסברוק נמשכת פחות משעה. מחיר חבילה במלון ארבעה כוכבים כ–1,200 יורו על בסיס חצי פנסיון.
www.mayrhofen.at.

שני אתרים פופולריים נוספים באוסטריה הם סן אנטון, שהגלישה בו מתאימה בעיקר למתחילים, ואישגל, שנחשב קצת יותר יקר, אבל לדברי כ”ץ מסקידיל זה “האתר הכי טוב באוסטריה”.

סן מוריץ, שווייץ

סן מוריץ בשווייץ הוא אחד מאותם אתרים שזוכים כבר הרבה שנים למוניטין מצוינים. זה ודאי לא היעד הזול ביותר, אבל יש למקום איכויות כה משובחות, מסורת ארוכה ותנאים נוחים עד שרבים לא נוטים להתווכח עם המחיר. הכפר נחשב למקום הולדתו של הסקי האלפיני בסוף המאה ה–19. הוא שוכן בגובה 1,863 מטר ומתגאה בכך שבמשך 322 ימים בשנה זורחת בו השמש. מורגשת כאן היטב העובדה שחמשת אלפי תושבי הכפר מתגוררים בו במשך כל השנה ולא רק בעונת הסקי. הקרבה לגבול האיטלקי תורמת גם היא את חלקה. קל להגיע לסן מוריץ מציריך או ממילנו. חבילת סקי בת שבוע בתנאי חצי פנסיון במלון ארבעה כוכבים ‏(כולל טיסה‏) נמכרת עכשיו ב–1,430 יורו. www.stmoritz.ch.

גרנד ולירה, אנדורה

הפירנאים נמוכים יותר, השלג לא תמיד מגיע בזמן, אבל לדברי שרון כהן מאיסתא יש לגרנד ולירה באנדורה איכויות שמזכירות מאוד את אתרי הסקי בצרפת. נסיעה לסקי באנדורה מאפשרת בדרך כלל ביקור קצר בברצלונה, אליה מגיעים בטיסה. מלבד זאת, בין יתרונותיה של אנדורה מונים את העובדה שהיא חנות “דיוטי פרי” ענקית, שמאפשרת לעשות קניות במחירים מפתים. www.grandvalira.com.

סלה רונדה, איטליה

סלה רונדה הוא חלק ממרחב סקי ענק שנקרא “דולומיטי סופרסקי”. המרחב כולל 44 אתרים, שישה מהם באוסטריה, 40 מעליות ומסלולי גלישה באורך 1,200 קילומטר. בסלה רונדה האיטלקי מסלולים באורך 460 קילומטר והמסלול המפורסם ביותר באתר, שגם מעניק למקום את שמו, הוא מסלול מעגלי שאורכו 23 קילומטרים מענגים במיוחד. לאורכו שוכנים כמה מהכפרים המפורסמים של האזור - Canazei ,Campitello ,Colfosco.

כ”ץ מסקידיל מכנה את סלה רונדה “האתר עם הנופים הכי יפים בעולם לגלישה”. חבילת סקי של 7 לילות על בסיס חצי פנסיון ‏(כולל טיסות‏) מוצעת בכ–1,200 יורו. הטיסה למילנו.
www.sella-ronda.info

בורובץ ובנסקו, בולגריה

זאת האפשרות המתאימה ביותר לגולשים שמחפשים חופשת סקי במחיר טוב, והפער עצום. כל החבילות במערב אירופה עולות יותר מאלף יורו בעוד שבבורבץ בהרי רילה, מדרום לסופיה, מציעים עכשיו חבילות שכוללות טיסה, לינה בתנאי חצי פנסיון, ציוד, הדרכה וסקי פס ב–700 יורו בלבד. לדברי המומחים הפערים בין האתרים המפנקים בצרפת, באוסטריה או באיטליה לבין האתרים בבולגריה כבר אינם כה גדולים. חופשה כזאת מתאימה בעיקר לגולשים מתחילים, שאינם מחפשים אתגרי גלישה גדולים במיוחד. הכפר נמצא בגובה 1,300 מטר והר מוסאלה שמאחוריו מתנשא לגובה 2,925 מטר, זוכה בכתר הפסגה הגבוהה בבלקנים ומעניק תנאי גלישה טובים.
www.borovets-bg.com

בבנסקו, האתר המתחרה בבולגריה, מציעים את החבילה הזולה ביותר החל מ–555 יורו לחבילה של שלושה לילות.

מלון או בקתה

מלון, בקתה משפחתית, דירה, מועדון. למעשה יש בבחירה הזאת הרבה יותר מצורת לינה. במקרים רבים הבחירה הזאת מכתיבה את אופיה של חופשת הסקי. הגרים במלון יאכלו במסעדות. הגרים בבקתה ‏(Chalet‏) או בדירה יבשלו בדרך כלל לעצמם. אלה שמתגוררים במועדון בוחרים חופשה בסגנון “הכל כלול” או פנסיון מלא. כמה סוגי מועדונים נפוצים עכשיו באתרי הסקי באירופה. המפורסמים והוותיקים ביותר הם מועדוני “קלאב מד”. עשרות מהם פזורים ברחבי האלפים ובפירנאים. במרחב “שלושת העמקים” בלבד פועלים ארבעה מועדוני קלאב מד. האופי של מועדונים אלה פונה בשנים האחרונות ברוב המקרים למשפחות ומותאם להעסיק ילדים, להעניק שיעורים והדרכה ולאפשר להורים לעסוק בעצמם בסקי. בעונה הקרובה ייפתח מועדון קלאב מד חדש ב-Pragelato Vialattea באיטליה, מרחק 90 קילומטר מטורינו. המועדון החדש, שבנוי כאוסף בקתות עץ ואבן, נמצא בגובה 1,600 מטר ויציע תנאי גלישה טובים לצד בילויים משפחתיים. חבילה של 7 לילות בקלאב מד בואל תורן עולה כ–1,800 יורו.
רמת מחירים זולה יותר יש במועדוני “Valtur” באיטליה. לדוגמה - אופיר טורס מציעים חבילת סקי של 7 לילות ב-Valtur Marilleva תמורת 1,300 יורו ‏(טיסות, העברות, פנסיון מלא וסקי פס‏). איסתא מציעים לצעירים ‏(18–40‏) חופשות סקי במועדוני UCPA. תנאי הלינה במועדונים אלה בסיסיים ביותר, אבל האווירה הבינלאומית ותנאי הגלישה הנוחים אמורים לחפות על כך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ