מי מרוויח מסוף העולם?

מסיבת ענק בגואטמלה וסיור ספיריטואלי במקסיקו הם רק כמה מהאירועים המוצעים ב-21 בדצמבר. איך מתפרנסים בתעשיית התיירות מנבואת בני המאיה על קץ העולם

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גלעד
משה גלעד

"איפה אתה תהיה בתאריך הזה?" שואלת כותרת שמפרסמת "טיול לרוח המאיה". זה סיור קבוצתי שמציעה אלונה ג'וי יאשין מאריזונה. המדריכה ויוזמת הטיול מגדירה את עצמה כסופרת, מיסטיקנית וארכיאולוגית ספיריטואלית. הסיור שיימשך עשרה ימים יחל ב-18 בחודש ויגיע לשיאו ב-21 בחודש. המשתתפים יזכו ל"תובנות לנפש, שמחה ללב וכנפיים לנשמה". זו אמורה להיות עלייה לרגל לחמש ערים מרכזיות של המאיה - פאלנקה, יאצ'יליאן, טיקאל, קויריגואה וקופאן.

לדברי יאשין, יבורך המסע ב"מסרים מן האבות הקדומים, במדיטציה ובטקסים קדומים ועכשוויים של תרבות המאיה". יאשין תעביר במשך המסע מסרים שיתקבלו מרוחות המקדשים. הסיור עולה אמנם יותר מ-4,000 דולר לאדם ללא טיסות, אבל 40 משתתפים נרשמו אליו כבר לפני שנתיים. "ההרשמה סגורה כי אנחנו מוציאים בתאריך הגורלי רק קבוצה אחת. המשתתפים מכירים את אלונה ואת כישוריה ולכן רצו להיות אתנו בתאריך החשוב הזה", הסביר בשיחת טלפון רפאל, שותפה של יאשין, שמתואר באתר החברה כ"מלאך השומר שלנו ומרפא באנרגיה". אחר כך הוא הסכים לפרט עוד קצת פרטים - בקבוצה משתתפים בני שני המינים, הם בני גילים שונים מ-18 עד 70 והם דוברי אנגלית שמגיעים מרחבי העולם ובעיקר מארצות הברית.

לטיול לרוח המאיה אמנם כבר אין מקום, אבל הוא בהחלט לא ההצעה היחידה ויש מתחרים רבים. גם להם יש כותרות ענקיות שמבשרות על דרמה גדולה, הכי גדולה שיש - סוף העולם, אפוקליפסה שעומדת להתחולל, כביכול, על פי נבואת חכמי המאיה הקדומים כבר בקרוב - עשרה ימים לפני תחילת 2013, כאשר לוח המאיה אמור להסתיים.

יכולת אסטרונומית

יותר מ-3,000 ספרים פורסמו ברחבי העולם בעשור האחרון בהקשר זה. כמה מהם
מוכיחים את צדקת הנבואה שעוסקת בסוף העולם הקרב, אחרים מקעקעים אותה. תרבות המאיה פרחה במרכז אמריקה מהמאה השלישית לספירה ועד למאה ה-16. לשיאה הגיעה התרבות במאות השמינית והתשיעית. בני המאיה פיתחו מתמטיקה ואסטרונומיה מתקדמות ומשוכללות ובזכותן נחשבים לוחות השנה של תרבות המאיה הקדומה למדויקים ביותר. אחד הלוחות מבוסס על פרקי זמן של כ 400 שנה כל אחד המכונים "בקטונים".

מחזור שלם כולל 13 "בקטונים", וסך הכל 5,125 שנה מאז בריאת העולם עד ליום שבו
מסתיים לוח המאיה - כאשר התאריך הזה מגיע ב-21 בדצמבר 2012. או כפי שהוא אמור להיכתב על פי לוח המאיה: .13.0.0.0.0.0 כל זה מוסכם על כולם, אבל מה יקרה למחרת, או אפילו באותו יום - על כך יש כבר המון דעות. ארצות המאיה הן כיום מקסיקו,
גואטמלה, בליז, הונדורס ואל סלבדור. בכולן מתוכננים אירועים, מסיבות, נשפים
ופסטיבלים ליום הגורלי. בגואטמלה מתכננים לקיים בתאריך הזה מסיבת ענקית בטיקאל
תחת הכותרת "שחר חדש לאנושות" בהשתתפות ניל יאנג, ברוס ספרינגסטין, "יו 2" ואלטון ג'ון. ברוסיה, על פי "ניו יורק טיימס", פירסמו הודעת הרגעה רשמית, בגלל פאניקה
שפרצה במקומות שונים במדינה. השר למצבי חירום במוסקבה הודיע שהעולם לא יגיע לסופו בדצמבר. הוא לא שלל אפשרות לסופות שלג עזות. הפטריארך של הכנסייה האורתודוקסית באוקראינה הכריז שיום הדין אכן יבוא, אבל שזה לא קשור ללוח המאיה.

פרופ' אנטוני אביני מאוניברסיטת קולגייט בארצות הברית הוא ארכיאולוג-אסטרונום
ונחשב כיום כמומחה האקדמי המוביל בעולם לחקר תופעות אסטרונומיות קדומות. את רוב
שנות המחקר שלו בילה במרכז אמריקה ובדרומה ועסק בלוחות השנה הקדומים של בני
התרבויות באזור והקשר שלהם למבנים ולמקדשים.

כבר בפתח הראיון הטלפוני עמו מסביר אביני שהתופעה הרחבה של סיורים ספיריטואליים כאלה מדאיגה אותו מאוד. "יש עכשיו תעשייה גדולה ונרחבת של נסיעות כביכול דתיות, עם נופך של קדושה. לדבריהם צריך להיות במקום הנכון ובזמן הנכון כדי לרכוש את הידע
שיש להם כביכול להעניק לאנושות. כולנו יודעים שאתרי המאיה יוצפו במשך דצמבר במבקרים מן הסוג הזה. מה שמדאיג בעיני הוא שצעירים רבים מאמינים בזה ברצינות
תהומית כזאת. זה פשוט מפחיד".

לדברי אביני, כבר לפני כמה שנים החל לקבל שאלות שהופנו מצעירים, חלקם סטודנטים,
אחרים תלמידי תיכון, שהביעו דאגה מכך שסופו של העולם מתקרב. הם ביססו את החשש על רצף אסונות הטבע שפוקד את העולם, לצד המשבר הכלכלי וקטסטרופות אחרות. אל אלה נוספו פרשנות דרמטית של לוחות שנה של בני המאיה. החרדות של אותם פונים צעירים הניעו את פרופ' אביני לכתוב ב-2009 את הספר "סוף הזמן - תעלומת המאיה ב-2012".

מאז הוא מוזמן לאינספור הרצאות, כנסים וראיונות שעוסקים בתאריך הגורלי - 21
בדצמבר 2012. פגשתי את אביני, אדם בעל ידע עצום וחוש הומור מצוין כמה פעמים כאשר ביקר בישראל וחקר (בחברת הארכיאולוג ד"ר יוני מזרחי) אתרים קדומים בעלי משמעות אסטרונומית ברמת הגולן כרוג'ום אל-הירי. בשיחה הנוכחית הוא נשמע שונה, מוטרד יותר ופחות משועשע מן הנושא שאנו עוסקים בו. הוא מודע לכך שיש לפניו משימה קשה. רבים עוסקים עכשיו ברגעיו האחרונים של לוח המאיה ומנסים להבין האם יש בכך רמז לסוף העולם ואביני הוא במובנים רבים הילד ששם את האצבע בסכר. "יש כאן שלושה היבטים שצריך לעסוק בהם", מסביר אביני בסבלנות. "הראשון הוא מה אומרים על התאריך הזה 'הנביאים' כביכול של תקופתנו, רובם אנשי ניו אייג' קצת מוזרים, שאוהבים מאוד לעשות רומנטיזציה של תרבות המאיה. הם נחלקים לשתי קבוצות. יש ביניהם כאלה שטוענים בתוקף שסוף העולם מגיע. כדור הארץ, אולי אפילו היקום, עומדים לדעתם להתפוצץ. הקבוצה השנייה מבטחת עצמה בדרך קצת יותר נבונה וטוענת שהעולם פשוט יעבור לצורת קיום גבוהה יותר. אני לא יודע בדיוק מה זה אומר, אבל פירושו כנראה שאנחנו לא עומדים למות וזה כבר משמח.

"ההיבט המעניין השני הוא מה היה לבני המאיה לומר על כל זה. מחקר האקדמי מגלה שיש כאן מהומה רבה על לא מאומה. המאיה הותירו לנו שני סוגי עדויות ­ באתרים מופיעות כתובות אבן רבות שמתייחסות לתולדות השושלות ששלטו בבני המאיה. אלה דברים שמתייחסים לעבר. מלבדם יש מעט עדויות כתובות ­ טקסטים קדומים ­ שעוסקים בדת ובטקסים. מה צריך לתת לאלים כדי שהעולם ישגשג. כלומר, לבני המאיה היה מעט מאוד מה לומר על שנת 2012. יש עדות אחת, בכתובת אבן שיש המפרשים אותה כאומרת שלוח השנה שלהם, ספירת הזמן, שנמשכה יותר מ‑5,000 שנה, תגיע לסיומה בתאריך המדובר בדצמבר 2012".

אביני משתתק לרגע ואז מציע דימוי שחביב עליו במיוחד הלקוח מהמכונית שלו: "כאשר נסעת בדיוק מאה אלף קילומטר מופיעה על לוח השעונים סדרת המספרים אפס שש או שבע פעמים, אבל זה לא אומר שהמכונית עומדת להתפוצץ או לזרוח באור יקרות. הספירה של הקילומטרים פשוט מתחילה מחדש. כך בדיוק עם לוח השנה של המאיה. הספירה פשוט תתחילמחדש".

עכשיו מגיע אביני לשאלה שהיא לדבריו המעניינת ביותר בכל הנושא הזה: "זאת לא השאלה מה אומר סיפור סוף העולם על המאיה אלא מה הוא אומר עלינו. מדוע אנחנו, או ליתר דיוק, תרבות הפופ האמריקאית, כל כך מוקסמת מסוף העולם? מה מושך אותנו בזה?" אביני סבור שהלקח שאפשר ללמוד מההתעניינות העצומה במסתורין של המאיה מעיד על כך שכולנו מאבדים את האמון שהיה לנו בשלטון, במוסדות המאורגנים וכתוצאה מכך אנחנו נוטים להסתכל החוצה, למרחקים, ולחפש שם משמעות וסמכות. המאיה הם לדבריו האהבה העכשווית של המערב. "פעם אלה היו דתות המזרח. אחר כך הוקסמנו ממצרים הקדומה ועכשיו תור המאיה. אין בזה יותר מזה".

ד"ר ברק אפיק, חוקר דתות ופולחנים של תרבויות אמריקה באוניברסיטה העברית בירושלים מסביר בפירוט ובהתפעלות גדולה את הידע המתמטי העצום שצברו בני המאיה. לדבריו, היכולת האסטרונומית המדהימה של בני המאיה איפשרה להם לעשות חישובים מדויקים כמו אלה שעושים בימינו בעזרת מחשבים. בני המאיה היו אובססיביים בנוגע לזמן ולכן פיתחו יכולת תצפית כה משוכללת. הם חיו בתרבות חקלאית וזרעו וקצרו לפי לוח שנה מדויק, אבל ייחסו חשיבות גדולה גם לאסטרולוגיה. יום לידתו של אדם משפיע על פי אמונתם על כל מהלך חייו. עולם הידע הזה עבר כתרבות שבעל פה בידי שמאנים ובמאה ה-19 הועלה על הכתב בספרדית.

אפיק מסביר שמכאן כבר היתה קצרה הדרך לעניין העצום שמעוררים לוחות השנה של המאיה בקרב העוסקים בתורות הניו אייג': "נפרשה לפניהם תורה אסטרולוגית מעט מסתורית, שמתבוננת ביקום באופן שונה, מייחסת לאסטרולוגיה עומק וחשיבות גדולה, מבססת את זה על מתמטיקה מתקדמת ומצליחה לעשות חתך עמוק של ניתוח אופי ותכונות. זה העניק לאנשים רבים שהגיעו ממדינות מערביות כיוון ודרך בחיים. עולם המאיה באמת עשיר ומעניק תשובות מרתקות והם הוקסמו מהן וכך הגיעו לעסוק גם בלוחות השנה של המאיה ובנבואות על סוף העולם".

מודעות אחרת

בנוסף, הוא אומר, בני המאיה הותירו אחריהם אתרים מרשימים מאוד מבחינה
אדריכלית ונגישים לתיירים סקרנים. "כאשר אתה מבקר באתרים של בני המאיה אי אפשר שלא להתרשם ולהתפעם מן הבנייה המרתקת. אלא שלא מדובר בבנייה סתמית אלא במבנים עם משמעות קוסמולוגית, כלומר קשורים למבנה היקום. למשל, בכל צלע של הפירמידה בצ'יצ'ן איצה, אחד משבעת פלאי תבל, יש 52 מדרגות. במבנים אחרים יש 13 טראסות - כמספר הרקיעים בתורת המאיה בדרך לשמים. השמש זורחת בימים בעלי משמעות מבעד לפתחים מתוכננים בדייקנות. כל אלה דברים שמרשימים את הציבור הרחב, בין שהם בני מאיה קדמונים ובין שהם תיירים עכשוויים".

לדבריו, ב-21 בדצמבר, על פי כתבי המאיה, העולם לא אמור להגיע לקצו אלא יסתיים
העידן הטכנולוגי ויחל עידן של מודעות אחרת, גבוהה יותר. במלים אחרות - מסתיים
עידן של איסוף מידע וידע ומתחיל עידן של מודעות. אמירות כאלה, מסביר אפיק,
מעוררות התלהבות ועניין אצל רבים ומכאן קצרה הדרך לפופולריות העצומה של תורות
המאיה והאתרים שהותירו.

הדבר האחרון שאפשר לומר על טליה טוקר הוא שהיא מושפעת מן האופנה העכשווית. היא עוסקת בתורות המאיה יותר מ-14 שנים. תחילה למדה להכיר את הסמלים הקדומים ולאחר מכן ערכה היכרות עם האסטרולוגיה והלוחות של המאיה ונהפכה למורה בתחום. לאחר שמונה שנות תרגול נסעה למרכז אמריקה ולמדה במקסיקו ובגואטמלה אצל אחד השאמאנים.

בשנים האחרונות היא מפעילה אתר אינטרנט פופולרי בעברית שעוסק בלוחות המאיה
(www.mayazone.co.il). "חוויתי כיצד המוח שלי נפתח לידע החדש ולתפישת הזמן
המחזורית. אך עדיין לא הצלחתי להבין עד תום את ידע הזמן של המאיה", היא אומרת.
"יש לי מחויבות קוסמית לא ברורה למאיה וגם כשאני עוסקת היום בטיפול בצורות שונות
אני מקדישה זמן ואנרגיה למאיה". לצדה פועל כיום צוות של מורים שמלמדים היבטים
שונים של תורות המאיה.

על השאלה מה יקרה ב-21 בחודש עונה טוקר במהירות, כמי שנשאלה פעמים רבות: "יש
עכשיו המון רעש ובלגן, אבל זה יעבור. אני לא חושבת שנראה הוקוס פוקוס, חלליות
צונחות או פיצוצים. 21 בדצמבר מעניק לנו פתח אנרגטי נפלא ומי שיצליח להתחבר אליו
 - יזכה בטוב. אלה שיתחברו יוכלו לעשות קפיצה קוונטית ושדרוג של המערכת". אחר כך
מסבירה טוקר בקצרה שלדעתה אין זמן בכלל. הכל קורה לדבריה בו זמנית, אבל בגלל
שהמוח שלנו מוגבל אנו מתקשים לתפוס זאת. חלון ההזדמנויות של 21 בדצמבר יכול לחולל את השינוי ובודדים יתחילו לחיות את הרגע. מאושרים שכמותם. מיד בתום השיחה אני מביט בלוח השנה שלי ורואה לא מעט תוכניות שנעשו ל-22 בדצמבר ולימים שיבואו אחריו. המרואיינים לכתבה שללו את הצורך לבטל את הפגישות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ