10 דרכים להירגע

מותשים מהילדים, מההורים, מהקואליציה? כמה המלצות לנופש שליו, ברחבי העולם וגם בארץ

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה גלעד
משה גלעד

המתח הורג אותנו. מונחת מולי רשימה שערכתי של הדברים שמדאיגים אותי. יש לא מעט כאלה והחיים הם מסכת ארוכה של לחצים. יש שם סעיפים שעוסקים בבריאות, בכלכלה, ביחסי אנוש, במשפחה, בבעיות נזילות בבנק, בנזילות באמבטיה וברעש מוזר שעולה מהמנוע של המכונית. אחר כך נוספו לרשימה גם בעיות אחרות: הגרעין האיראני, המילואים של הבן, הבחינות שהוא מחמיץ, המורדים בסוריה, ההתייבשות של ים המלח, הפלסטינים, הקואליציה. בקיצור - יש לי המון דברים על הראש. אחרי שהכנתי את הרשימה הסתכלתי עלייה כמה דקות והבנתי שהכי טוב יהיה לצאת עכשיו לחופשה קצרה, כדי להירגע מכל הלחצים האלה. המדור בא לעזור. הוא מציע עשרה מקומות שמאפשרים להירגע, להשתחרר, להרפות קצת את המתח. נשימה עמוקה.

טבילה במים החמים של אולימיה

הדבר היפה במרחצאות הוא שמצפים ממך למעט. אתה אמור לשבת במים. זהו. רצוי גם לא להגזים ואחרי 20 דקות ממליצים בפניך בחום לצאת ולנוח קצת על הספות הרכות. אפשר לחשוב שהשכשוך היה כרוך במאמץ נוראי.

המים של המרחצאות באולימיה (Olimia) שבמזרח סלובניה מגיעים מעומק 530 מטר. הם חמים ונעימים. הטמפרטורה שלהם נעה בין 36 ל-39 מעלות צלסיוס, ומבעד לחלונות הגדולים רואים גם ביום חורף גשום את היערות שמקיפים את האתר הסלובני, קרוב למפגש הגבולות עם הונגריה, קרואטיה ואוסטריה. עצם הידיעה שכבר לפני 2,000 שנים הגיעו לכאן קלטים ורומאים כדי לטבול במי המעיינות, כי ידעו שמייחסים להם סגולות ייחודיות, עוזרת להירגע.

גן הזן ריואנג’י בקיוטו, יפןצילום: משה גלעד

הסכנה העיקרית שמאיימת על האתר היפה באולימיה היא הוא עצמו. המוניטין שיצאו לו מושכים לכאן לא מעט אנשים מתוחים. כדי שהם יוכלו להירגע טוב יותר בנו כאן שלושה בתי מלון (Aparotel Rosa, Sotelia, Breza). לכולם ארבעה כוכבים, והסוטליה, שבו התאכסנתי, מציע חדרים גבוהים ונאים. מנהרות ארוכות, שמזכירות מחילות של הוביטים, מחברות את בתי המלון למרחצאות וזה החלק הפחות נעים. הליכה ארוכה בחלוק לבן לאורך מנהרה צוננת מכניסה אותי למתח. אבל הבריכות עצמן מפצות על כל זה. הן יפות, מרווחות וכמה ימי טבילה במים החמימים שלהן עשויים להשכיח גם רשימת בעיות ולחצים ארוכה פי כמה משלי.

סביב המרחצאות מציעים כמובן טיפולים מכל הסוגים. יש כאן תשעה מינים של סאונות יבשות, רטובות, על עץ, שיש או אבן ועוד מיני דקויות שלא ירדתי לחקרן. אפשר להיעזר בשירותי מסאז' או בטיפולים רפואיים, אבל לדעתי הטוב ביותר הוא פשוט לשבת תחת זרם חזק של מים חמים ולהרגיש איך פרטים מעצבנים כמו שכר מופרז של עורכי דין נשטפים רחוק.

מידע מעשי: אולימיה נמצאת 100 קילומטר ממזרח ללובליאנה ו-40 קילומטר מצפון לזגרב. חדר וארוחת בוקר במלון סוטליה יעלו 110 יורו לאדם והשני בחדר זוכה ל-50% הנחה. www.terme-olimia.com.

מים חמים בישראל: על חוף ים המלח יש שתי אפשרויות מצוינות לטבילה במים חמים. במלון קיבוץ עין גדי חנכו לאחרונה ספא חדיש, שצופה על נוף ים המלח. קצת צפונה, בחוף מינרל, יש בריכה לוהטת (39 מעלות) של מי גופרית. שני המקומות הם תענוג צרוף. www.ein-gedi.co.il.

אתר המרחצאות באולימיה, סלובניה,צילום: משה גלעד

יוגה אצל אלכס

אלכס גונור מסביר שהוא ובת זוגו אדריאן עלו על רעיון פשוט – "העולם, כמו שאתה יודע", הוא מסביר לי בקול רגוע מאוד בטלפון, "הוא מקום לחוץ. אנשים צריכים להירגע והדרך הכי טובה להירגע היא בעזרת סדנאות יוגה ומדיטציה. אנחנו מאפשרים להם להתרכז ביוגה בתנאים הנוחים והנעימים ביותר".

מאז 2006 מפעילים אלכס ואדריאן את Les Passeroses - חוות יוגה ומדיטציה ליד העיר אנגולמה בדרום-מערב צרפת. בשש השנים האחרונות נהפך המקום לאחד המרכזים המפורסמים והנחשבים ביותר של סדנאות יוגה. גונור קצת מצטנע במשך השיחה ומסביר שהמוניטין נרכשו בעיקר בזכות המורים המצוינים שעובדים במקום. "הם מפרסמים את המקום ובעצם מושכים לכאן את קהל התלמידים שלהם".

האירוח כולל 16 חדרים שבהם מתאכסנים אוהבי היוגה במשך שבוע. הסדנאות נערכות באנגלית ולדברי גונור רוב התלמידים באים מאנגליה. אתר האינטרנט של המקום מפרסם את רשימת הסדנאות ואלה מתמלאות במהירות. הן מתקיימות מאפריל ועד אוקטובר. האוכל צמחוני ולדברי גונור כולל מנות מכל רחבי העולם. בכל חדר יש אח מבוערת ורצפת עץ אלון. יום אופייני במקום כולל שתי סדנאות יוגה, שעתיים מדיטציה, רגיעה לצד הבריכה וטיולי הליכה ארוכים בחיק הטבע שמקיף את החווה. רגע לפני שהשיחה מסתיימת מבקש אלכס גונור להבהיר עוד פרט חשוב: "אנחנו מגישים יין".

מידע שימושי: אנגולמה נמצאת 100 קילומטר מצפון לבורדו ו-400 קילומטר דרומית-מערבית לפאריס. המחיר לשבוע, שכולל מגורים, אוכל ויוגה: 700 יורו לאדם בחדר זוגי. www.passeroses.com.

נושמים בישראל: בית ההארחה "אשרם במדבר" מציעים סדנה בשם "בחזרה אל הלב" בהנחיית קרן ברס. במיוחד שבה את לבי המשפט: "הסדנה מיועדת גם לאנשים ללא ניסיון וגם לנושמים ותיקים". www.desertashram.co.il.

חדר הקריאה בביתו של הסופר האיסלנדי הלדור לקסנסצילום: משה גלעד
ליד ביתו של הסופר הלדור לקסנס ברייקיאוויקצילום: משה גלעד

קריאה עם לקסנס

מים חמים ותנוחות גוף משונות עשויים לעזור, אבל אם אני חושב בכנות מה הכי הרגיע אותי בשנים האחרונות קל להצביע על פעילות אחת – קריאת ספר טוב במקום שקט, בלי שיבלבלו לי את המוח. האיסלנדים ניצבים במקום הראשון בעולם ביחס שבין מספר הספרים שהם קוראים לגודל האוכלוסייה. ברייקיאוויק בירת איסלנד יש מבחר גדול של חנויות ספרים מצוינות. הטובה שבהן היא קרוב לוודאי "מאל אוג מנינג", שבין תכונותיה הטובות אפשר למנות גם בית קפה מצוין, שאפשר לקרוא בו במשך שעות ארוכות.

הלדור לקסנס הוא הסופר האיסלנדי הגדול וחתן פרס נובל. כמה מספריו יצאו לאור בעברית וביניהם יצירות נפלאות כמו "גם הדג ישיר", "תחנת האטום" ו"פעמון איסלנד". לא מעט השראה אפשר לקבל בנסיעה קצרה לביתו של לקסנס. הבית שבו התגורר הסופר במשך יותר מ-50 שנה נמצא במרחק כחצי שעה מרייקיאוויק. זה בניין יפה וצנוע למדי על גדת נחל ובחיק הטבע. שביל נוח מוביל אל אחו ירוק מוקף בעצים ובסלעים גדולים. כאשר רואים זאת קל יותר להבין את המשפט הנפלא שמופיע בספרו "תחנת האטום": "תמיד שמעתי אומרים שהערים נחשבות יותר ככל שיש בהן יותר חורבות... תחי פומפיאה".

מידע שימושי: אפשר להגיע לאיסלנד דרך וינה, לונדון או רומא. אם מחפשים מלון ברייקיאוויק אפשר לפנות למלון Klopp השייך לרשת Centerhotels. המיקום שלו מצוין. המחיר כ-100 יורו ללילה. הסבר איך להגיע לביתו של לקסנס מופיע באתר הבית: www.gljufrasteinn.is.

שתיקה בגן זן בקיוטו

ייתכן שיש לכך הסבר הגיוני, אבל איני מכיר אותו. התופעה לעומת זאת ברורה והאבחנה נסמכת על ניסיון אישי: גנים יפניים בכלל וגני זן בפרט משרים שלווה גדולה. גנים יפניים פזורים אמנם ברחבי העולם ואפילו בחולון ביקרנו לאחרונה בגן יפני די יפה, שאם לא היה מלוכלך עד אימה אפשר היה ליהנות מן השהות בו, אבל כדי לראות את המיטב של גני הזן יש להרחיק עד קיוטו.

גן ריאונג'י הוא אחד מגני הזן המפורסמים בעולם. הוא הוקם לצד מקדש בודהיסטי שנושא שם זהה בידי הצייר-הגנן סואמי בסוף המאה ה-15. קצת במפתיע, הוא נטוע בשכונה בעלת מראה מעט סתמי בקצה העיר. הנכנסים אליו צועדים בשביל מרוצף שלצדו בריכה עם חבצלות מים ורודות. אחר כך נכנסים לבית עץ גדול וחולצים את הנעליים ואז פוסעים לתוך חצר פנימית ומתייצבים מול רחבת חצץ מלבנית שאורכה 25 מטר ורוחבה כעשרה. במרכזה 15 סלעים מכוסי אזוב ירקרק שמבצבצים מעל החצץ הלבן. בדרך כלל יושבים לצד הרחבה כמה עשרות אנשים. ביום טוב שורר כאן שקט מוחלט. החצץ מגורף בקפידה וכל זה לא מכין את המבקר לחוויה: אם ישהה כאן במשך רבע שעה, אולי קצת יותר, תרד עליו שלווה גדולה ואמיתית. לך תבין. העצה הטובה ביותר שכדאי לתת היא להגיע מוקדם בבוקר (הגן נפתח בשעה שמונה) או קצת לפני הסגירה (בשעה חמש). אז, ברגע אחד מופלא, המקום מתרוקן והחסד האמיתי יורד.

מידע מעשי: כתובתו של מקדש ריואנג'י היא 13 Goryoshita-machi, Ryoan-ji, Kyoto, Japan. הדרך הנוחה להגיע היא ברכבת בקו Keifuku Kitano לתחנה שנושאת את השם Ryoanji-michi Station.

הספא במלון עין גדיצילום: משה גלעד

זן בישראל: בקיבוץ חפציבה בעמק חרוד מטפחים יפנים נוצרים בני כת המקויה גן יפני יפה. http://www.hagilboa.org.il.

מוסיקת האביב

מוסיקה יכולה לעשות את זה. היא מרוממת ובמקרים מסוימים נושאת בעבור המאזינים גם שלווה גדולה. פסטיבל המוסיקה של פראג מתקיים השנה בפעם ה-68 וכתמיד באביב. השנה ייפתח הפסטיבל ב-12 במאי ויימשך עד 2 ביוני. יופיעו בו כמה מן התזמורות וההרכבים הטובים בעולם – ביניהם הפילהרמונית של ברלין ושל צ'כיה והתזמורת הסימפונית של טוקיו, תתקיים מחווה לריכרד וגנר ועוד. עיון ברשימת האולמות שבהם מנגנים את הקונצרטים מעורר חשק גדול – האולם המרכזי הוא אולם סמטנה היפהפה בבניין העירייה של פראג. מופעים נוספים מתקיימים באולם דבוז'אק ברודולפינום, במנזר סנט אגנס העתיק והיפה, בבזיליקת סנט ג'ימס, בכנסיית אמאוזי, בפורום מרצדס, במוזיאון הטכנולוגי ובאתרים נוספים.

מידע מעשי: התוכנית המלאה ואפשרות לרכישת כרטיסים באתר www.festival.cz.

פסנתר בישראל: הפסנתרנית המצוינת רויטל חכמוב מקיימת ביוזמה ייחודית סדרת קונצרטים בביתה שבנטף. הנוף מן המרפסת נפלא והאקוסטיקה באולם הקשתות שבבית מאפשרת ליהנות מאירוע מיוחד במינו. www.pianonataf.org.il.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ