חופשה עם הילדים בחו"ל: מי בדיוק נהנה מזה?

בניגוד לעבר, ההורים כיום לא משאירים את הילדים אצל הסבתא או אצל הדודה כדי לנסוע לחופשה של שבוע בחו"ל. האם זה שינוי לטובה, או שמא נסיגה שגורמת נזק לכל המעורבים בה?

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גלעד
משה גלעד

טליה בת תשע. היא כבר ביקרה בפריז ובברצלונה, בילתה בחופשת סקי וטיילה באזור היער השחור בגרמניה ובאזור האגמים באיטליה. בשיחה קצרה שניהלנו השבוע הבהירה שהיא נוסעת כי ההורים לוחצים. הרבה ילדים בכיתה שלה ביקרו בהמון מקומות. כאשר תהיתי אם לא הציעו לה להישאר בבית סבתה או אצל אחת מדודותיה האוהבות הביטה בי טליה במבט תוהה והסבירה שלמיטב ידיעתה, האפשרות הזאת מעולם לא עלתה על הפרק. על השאלה אם היא אוהבת לנסוע לחו"ל אמרה שזה "נחמד אבל מעייף".

הסרט "שכחו אותי בבית" מעולם לא נראה בדיוני יותר. אף אחד לא נשכח בבית. אף אחד כבר לא משאיר את הילדים אצל הסבתא או אצל הדודה ונוסע לשבוע לחו"ל. אפילו סוף שבוע ארוך, שבו זוג ההורים מבלים בעיר זרה, בעוד הילדים שורדים בישראל נתפש לעתים קרובות כבעייתי. פעם זה היה אפשרי ואפילו מקובל. כיום, אם לשפוט על פי הדים בלתי פוסקים שעולים מן הרשתות החברתיות, משיחות עם חברים ומתחושה כללית, כולם נוסעים עם הילדים, או שהם מוותרים כדי לא להשאיר את הילדים בארץ ולא נוסעים כלל.

משפחת אובמה בהרים. בישראייר מדברים על גידול של עשרות אחוזים בטיולי משפחות השנה

גיל סתיו, סמנכ"ל שיווק ומכירות בישראייר, מספר שיש גידול של עשרות אחוזים בתחום טיולי המשפחות המאורגנים של "נתור" בשנת 2015. האפשרות הזאת צוברת לדבריו תאוצה וחלק מכוח המשיכה שלה טמון בכך שמשפחות רבות רוצות לנסוע בחברת משפחות עם ילדים בגילים דומים. טל שליו מן "החברה הגיאוגרפית" מסבירה ששליש מנפח הפעילות של החברה מוקדש כיום לטיולים פרטיים, ש"נתפרים" במיוחד בשביל הנוסעים וחלקם הגדול בשביל משפחות שמטיילות יחד.

מה קרה כאן? איך חל השינוי הדרמטי הזה ומדוע בעצם, מה שהיה טוב בעבר נתפש כיום כבלתי אפשרי? ובכלל, האם זה שינוי לטובה, או שמא נסיגה שגורמת נזק לכל המעורבים בה?

השאלה מה פעוטות זוכרים מנסיעה כזאת כלל לא נשאלת. כולם אמנם מסכמים שילדים זוכרים מעט מאוד מנסיעות בגיל צעיר (הילדים הפרטיים שלי טוענים בתוקף שאינם זוכרים מאומה מנסיעות הילדות שלהם), אבל איש אינו חושב שהנסיעות נועדו כדי שיצברו חוויות. הטענה שחוזרת היא שנסיעות עם הילדים נועדו כדי שהמשפחה תבלה יחד וכדי להקל על ההורים.

הפסיכולוג הקליני הבכיר דורון ויינשטוק, מנהל־שותף בקבוצת "שיח", מכון לפסיכותרפיה וייעוץ בתל אביב, מסביר שנוצרה אופנה שיוצרת נורמה חברתית. כולם נוסעים עם הילדים ומי שלא נוהג כך נתפש כחריג מן הנורמה. אם כל הילדים בכיתה נוסעים לחו"ל עם הוריהם — מה הסיכוי שזוג הורים אחד ייסע בלי הילדים?

סקי עם הילדים. המשפחה נתפשת כחשובה יותר מהזוגיות

היבט נוסף שעליו מצביע ויינשטוק הוא ביטול ההייררכיה בין מבוגרים לילדים. אבדה לנו, לדבריו, ההפרדה בין פעילות שמיועדת למבוגרים לבין פעילות שמיועדת לילדים. היעלמה של ההייררכיה מוביל לכך שילדים מצטרפים באופן כמעט אוטומטי לכל נסיעה לחו"ל. "בילוי בבית מלון נתפש פעם כבילוי למבוגרים. היום זה נתפש כבילוי שמיועד לבני כל הגילים. יש הרי בתי מלון רבים שמיועדים למשפחות עם ילדים. יש היבטים דומים נוספים כמו בילוי במסעדות או נסיעה במוניות".

ויינשטוק מתאר את המהפך שחל במאה השנים האחרונות: "בתחילת המאה ה–20 הילדים נתפשו כמעט כסרח עודף, כבעיה שצריך לפתור. היום אנחנו ניצבים בקצה השני של הסקאלה והאמירה הכי מקובלת היא 'נעשה הכל למען הילדים'. המהפך הושלם. אצל הורים רבים זה קשור לרגשי אשמה שיש להם בגלל שהם עובדים שעות ארוכות או החשש שהילדים מקופחים וצריך לפצות אותם. נסיעה לחו"ל, בדרך כלל יקרה למדי, נתפשת כפיצוי הולם שמקל על רגשי האשמה. התפישה הרווחת היום היא שכל חסך יגרום לילד נזק, אבל זה יצא מכלל פרופורציה לחלוטין".

אחד המונחים הבעייתיים בהקשר זה הוא לדבריו "זמן איכות". זה נתפש כמין מנגנון פיצוי שיתקן את כל אותם ימים בהם נשארנו מאוחר בעבודה ולא בילינו עם הילדים את שעות אחר הצהריים. נסיעה לחו"ל היא לכן מעין "מנגנון דחיסה" שמכיל את כל אותם ימים אבודים. שבועיים מרוכזים שממרקים את מצפונם של ההורים ומעניקים את ההרגשה שעשו הרבה למען גיבוש המשפחה וחיזוק המסגרת.

לכך יש לדברי ויינשטוק להוסיף את חרדת הנטישה שהורים רבים סובלים ממנה. אלה ההורים שלא ייסעו לחו"ל כי הם חוששים להשאיר את הילדים. הם נאלצים לבחור בין ביטול הנסיעה לבין צירוף הילדים ורבים יעדיפו את האפשרות השנייה. היבט נוסף הוא לדבריו שהמשפחה נתפשת כיום כחשובה יותר מן הזוגיות. הזוגיות של ההורים משלמת את מחיר הלחץ בחיים המודרניים. כאשר מציבים את הזוגיות מול המשפחתיות - האחרונה מנצחת.

ילדים בחופשה. האם נסיעה משפחתית ארוכה היא סיר לחץ שקשה לעמוד בו?

חיים עמית, פסיכולוג חינוכי ומטפל משפחתי, אומר שההורים מבינים בשנים האחרונות טוב יותר את חשיבות השהות ביחד במסגרת המשפחתית. הם מודעים לדבריו לכך שבגלל העבודה והקריירה הם פחות פנויים לילדים ומשתדלים בזמן החופשות לשים את הילדים במרכז תשומת הלב. גם עמית תוהה אם המגמה לא הרחיקה לכת: "עשינו בשנים האחרונות מהפך גדול וחיובי בגישה לילדים. אנחנו מקשיבים להם יותר, חוקרים את הצרכים שלהם ומבינים טוב יותר את משמעות הילדות, אבל לפעמים נדמה שהלכנו רחוק מדי. הורים שמים לעתים קרובת פחות מדי את עצמם במרכז תשומת הלב. מקדישים פחות מדי ליכולת שלהם ליהנות כבני אדם וכזוג".

הורים רבים שמתייעצים אתו חוששים לדברי עמית שהשארת הילדים בארץ תגרום להם נזק. גיבוש המשפחה הוא מטרה חיובית, אלא שלדבריו בשביל ילדים רבים הנסיעה לחו"ל אינה מהנה כלל והם עשויים ליהנות רבה יותר אם יישארו במסגרת מתאימה בארץ. עוד מוסיף עמית שגיבוש המשפחה לא חייב להיעשות בחו"ל. נסיעה ארוכה ודחוסה כזאת היא לפעמים סיר לחץ או מבחן שמשפחות מתקשות לעמוד בו ולדבריו פגש לא מעט משפחות שחזרו ואמרו "לא עוד".

שלומית יפת ביאליק, מחברת סדרת מדריכי הנסיעות "המשפחה המטיילת", מסכימה שלא מקובל היום להשאיר את הילדים אצל קרובי משפחה. ההורות השתנתה לדבריה, אבל השינוי הוא בעיניה חיובי מאוד. "כל מי שניסה בעבר לנסוע עם הילדים יודע שזאת חוויה משמעותית שנצרבת בזיכרון. בחיי היום־יום אין לנו זמן נטו של המשפחה בעוד שפרק זמן שמטיילים בחו"ל הוא זמן משפחתי וזאת חוויה משמעותית, מגבשת וחזקה. מי שניסה זאת פעם אחת רוצה לחזור על כך.

"פעם זה היה יקר מאוד וההוצאה הכבדה מנעה מרבים לנסוע עם המשפחה. היום המחירים ירדו, יש המון אפשרויות ונסיעה כזאת מתאימה לרבים. לכך צריך להוסיף את העובדה שיש המון מידע זמין, מדריכים ואתרים, שמסבירים איך לעשות זאת נכון. יש בנסיעה עם ילדים חשיבות גדולה לתכנון נכון. זאת נסיעה שמובילה לבחירה שונה של יעדים. חייבים לתכנן נסיעה כזאת הרבה זמן מראש, ולפרטי פרטים כי אף אחד לא רוצה להיתקע עם הילדים בלי מקום לינה מסודר שהוזמן מראש. אי אפשר במסגרת נסיעה משפחתית לומר 'נזרום' או 'נסתדר כבר'. התכנון מדויק ופרטני יותר".

השיקול שמנחה רבים בתכנון נסיעה עם הילדים הוא לדברי יפת ביאליק, שלה שלושה ילדים חובבי נסיעות בני 11, 8 וארבע וחצי, החלפה מוגבלת של מקומות לינה. בדרך כלל יעדיפו לתכנן טיול "כוכב" שבו חוזרים בכל ערב לאותו מקום לינה. "רבים גם יעדיפו ללון בדירות ולא בבתי מלון. הרבה יותר נוח לשהות עם הילדים כאשר יש מטבח צמוד. דירה מאפשרת נוחות, חיסכון ומרחב".

אפשרות פופולרית נוספת שעליה היא מצביעה היא שהות בכפרי נופש או במועדונים דוגמת קלאב מד ואחרים. אין לדבריה מגבלת גיל. רבים נוסעים לדבריה עם תינוקות והמגמה החזקה ביותר היא טיולים של שלושה דורות – סבא וסבתא עם ההורים והילדים. גם סוגי הפעילות התרבו לדבריה והיום לוקחים ילדים כמעט לכל טיול – אופניים, או הליכה, סקי או ערים. הכל הולך.

האם היא נוסעת לפעמים בלי הילדים? "בטח. זה חשוב וטוב לנסוע לפעמים בלעדיהם, אבל לא לנסיעות ארוכות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ