מערת נטיפים חדשה התגלתה בגליל

המערה, שגילה נאמד באלפי שנים, כוללת מגוון גדול של אלמוגי מערות, נטיפים וזקיפים. מיקומה המדויק לא נמסר, ובשלב זה היא לא תיפתח לציבור

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערת הנטיפים שהתגלתה
משה גלעד
משה גלעד

מערת נטיפים ובה מגוון נדיר וייחודי של אלמוגי מערות התגלתה בגליל. בהודעה משותפת של רשות הטבע והגנים והמרכז לחקר מערות נמסר כי המערה, שגילה נאמד באלפי שנים, אינה גדולה במיוחד, אבל כוללת מגוון גדול מאוד של אלמוגי מערות, נטיפים, זקיפים ו"אוזני פיל".

המערה, שגודלה שמונה מטרים על ארבעה, התגלתה בפעילות פיתוח של הקרן לשיקום מחצבות. לדברי שי קורן, מנהל מרחב הגליל התחתון ברשות הטבע והגנים, "מדובר בגילוי מלהיב ומרגש, אך יחד עם זאת, נראה כי בשלב זה לא נוכל לפתוח אותה לציבור הרחב בגלל מאפייניה וגודלה הקטן. כמו כן, לא נוכל למסור את מיקומה המדויק מאחר שהכניסה אליה אסורה ומסוכנת".

ד"ר ינון שבטיאל מהמרכז לחקר המערות במכללה האקדמית צפת הוסיף כי "אלמוגי מערות כמו אלה שנמצאו במערה נוצרים בפעילות קרסטית, שמשקיעה בסלע הגיר תופעות בצורת ניצבני פרחים בעלי כותרת שבמקרים רבים נראים כאלמוגים. למערות יש חשיבות במשק המים באזורים הרריים מאחר שבחלקן זורמים מים שנובעים במעיינות". לדבריו, המערה פעילה והנטיפים בה עדיין מטפטפים, מה שבתקווה יעזור לשימורה. "נבדוק גם מדוע יש במערה זו מרבץ נדיר של אלמוגי מערות", הוסיף.

מערות נטיפים אופייניות לאזורים שבהם יש המסה של סלע על ידי מים, תופעה המכונה "קרסט". באזור אקוויפר ההר של ישראל יש סלע בעל תכונות קרסטיות ולכן התגלו באזור זה כמה מערות נטיפים במרוצת השנים. הידועה שבהן היא מערת אבשלום ליד בית שמש, שהפכה לאתר טיולים מבוקש. בקיץ 2014 אותרה מערת נטיפים גדולה באזור צור הדסה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ