תל אביב תחנוך "שביל עצמאות" לעידוד תיירות יהודית

הפרויקט, שיושק בשנה הבאה, יקשר בין עשר נקודות מורשת באזור הרחובות רוטשילד והרצל

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסל דיזנגוף על סוסתו מול בית העצמאות
משה גלעד
משה גלעד

במרכז תל אביב, באזור הרחובות הרצל, לילנבלום, אלנבי, אחד העם ושדרות רוטשילד, מתכננים בימים אלה פרויקט "שביל העצמאות". השביל הקצר — כקילומטר אחד בלבד — נועד לקשור בין עשר נקודות תוכן ומורשת שהוגדרו כבעלות חשיבות גדולה ועניין לתיירים ישראלים וזרים. התחנות המרכזיות לאורכו של השביל הן בית העצמאות, ששימש כביתו של ראש העיר מאיר דיזנגוף וכמוזיאון לאמנות שבו הוכרז על הקמת מדינת ישראל; מוזיאון ההגנה; בית הכנסת הגדול באלנבי; הקיוסק הראשון של תל אביב; מגדל שלום; מזרקת המוזאיקה של נחום גוטמן, שהועתקה לקצה שדרות רוטשילד; בית מייסד אחוזת בית, עקיבא אריה וייס; מוזיאון הרצלילנבלום לתולדות ההתפתחות הכלכלית בארץ ישראל; פסל דיזנגוף על סוסתו מול בית העצמאות; ואנדרטת המייסדים ברוטשילד פינת נחלת בנימין. עבודת ההכנה על השביל תימשך כשנה.

הפרויקט הוא יוזמה של מנהלת עיר עולם ותיירות — חברה עירונית הכפופה ללשכת ראש עיריית תל אביב־יפו, בשיתוף משרד התיירות ופרויקט שימור המורשת במשרד ראש הממשלה. איתן שוורץ, מנכ"ל עיר עולם, מסביר כי "לתל אביב יש חוף ים נהדר, אבל מלבדו אין לעיר אטרקציות מרכזיות, גדולות שמושכות תיירים. בשביל העצמאות הכוונה היא ליצור אתר שהביקור בו ייראה כחובה לכל מבקר, ישראלי ויהודי".

שוורץ מסכים שבאזור של מפגש הרחובות רוטשילד והרצל הושקעה בשנים האחרונות תשומת לב ופעילות רבה. לדבריו, הכוונה להעצים עוד יותר את היקף הביקורים במקום, כמו גם את בכל אחד מאתרי המורשת שסביבו. בעבודה על היגוי הפרויקט נלמדו כעשרה אתרי עצמאות או מורשת מכוננים מקבילים ברחבי העולם: מייל המורשת בפילדלפיה, מייל החירות בבוסטון, אתר כינון החוקה הגרמנית בפרנקפורט, אתר העצמאות של קולומביה בבוגוטה ועוד. בכל אחד מהאתרים האלה יש חפץ מרכזי, שמושך את תשומת הלב, למשל פעמון החירות בפילדלפיה. לדברי שוורץ, המקבילה המקומית תהיה מגילת העצמאות המקורית, שאמורה להיות מוצגת בבית העצמאות בתום השיפוץ.

כוונתם של מתכנני השביל היא למשוך תיירות יהודית — משתתפי טיולי תגלית, למשל — לתל אביב. התחרות עם האטרקציות הגדולות של ירושלים עולה מן התוכנית בכל אחד מהיבטיה. שוורץ עצמו מבהיר שתיירות יהודית היא נכס חשוב לעיר ושכוח המשיכה של תל אביב בתחום זה עדיין אינו מספק, בייחוד עכשיו כאשר משרד התיירות מנהל קמפיין פרסום עולמי גדול שמשווק את החופשה בשתי הערים כחבילה אחת.

כחלק מן הפרויקט מתוכננת גם האחדה חיונית של השילוט התיירותי. כיום פזורים בתל אביב לפחות חמישה סוגי שלטים שונים, שמתארים את עברם של הרחובות, הבניינים, המורשת וההכוונה לאתרים מרכזיים. עם השלמת הפרויקט מתוכננת גם הפקת מפה שתתאים למבקרים וכרטיס כניסה משולב לאתרים השונים שנכללים בשביל העצמאות.

על השאלה אם לא מוטב היה להשקיע תקציבים ותשומת לב באזורים אחרים, מטופחים פחות של העיר, עונה שוורץ כך: "מעטים המקומות בעולם שבהם ההיסטוריה הלאומית פוגשת את ההיסטוריה העירונית במקום אחד כמו בקרן הרחובות רוטשילד והרצל בתל אביב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ