צפו: גוזל חיוואים בקע לעיני המצלמות

לאחר 50 ימי דגירה בקע גוזל לזוג החיוואים שזוכים למעקב צמוד אי שם בארץ. הצופים בבית יכולים להמשיך ולעקוב אחר הטיפול בגוזל, עד שיעזוב את הקן בקיץ

משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גלעד

מזל טוב לזוג החיוויאים שזוכים למעקב בשידור חי. אמש (שבת), לאחר 50 ימי דגירה וכמה הפרעות, בקע מן הביצה עליה דגרו גוזל שנראה בריא ונמרץ. באופן מפתיע רואים את הגוזל היטב במהלך כל הבקיעה, מן הרגע בו נוצר סדק בקליפת הביצה ועד לרגע שהוא מתייצב איתן בקן. החיוויאי הוא דורס יום ממשפחת הניציים שמתמחה באכילת נחשים. יש לו עיניים צהובות יפות ומוטת כנפיים ארוכה שמגיעה כמעט לשני מטרים.

פרויקט צילום האונליין של קן החיוויאים הוא שיתוף פעולה בין החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, קרן הדוכיפת, צה"ל (צבא הגנה לטבע) וחוקר העופות הדורסים גלעד פרידמן מאוניברסיטת תל אביב.

החיוויאים נחשבים לעוף ביישן במיוחד ומצלמות המעקב מאפשרות לחוקרים ולחובבי העופות הכיר היטב את אורח החיים שלהם. מיקום הקינים והמצלמות שמתעדות אותם נשמר בסודיות. למרות זאת במהלך הדגירה היו כמה הפרעות של מטיילים ובשלב מסוים אפילו נטשו החיוויאים את הקן, אבל למרבה השמחה שבו אליו והשלימו את הדגירה. אנשי מרכז הצפרות הישראלי הכתירו את בקיעת הגוזל אמש בכותרות "כנגד כל הסיכויים" וגם "אין מלים! הטבע כל כך חזק!"

הטיפול בגוזל שבקע בקן יימשך כשמונים יום, עד לפריחתו שאמורה להתרחש בסוף יולי. הצילום יימשך עד אז ואפשר לעקוב אחריו בשידור חי.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ