משרד התרבות יקציב 6 מיליון בשנה להקמת 20 מוזיאונים ביישובי הפריפריה

גם הרשויות המקומיות שישתתפו בפרויקט יתבקשו להוסיף תקציב. רגב: "הגיעה העת לצדק חברתי־תרבותי בדמות הוקרתם של המייסדים והמייסדות שהקימו, סללו, חלמו וניגנו את ישראל"

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמה ריבה
נעמה ריבה

שרת התרבות מירי רגב השיקה היום (שני) במגדל העמק פרויקט להקמת 20 מוזיאונים חדשים בעיירות פיתוח ברחבי הארץ, בהן קרית שמונה, מעלות, אופקים ודימונה. משרד התרבות יקציב לפרויקט שישה מיליון שקלים בשנה למשך עשור. את הפרויקט תנהל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. 

לפי מנהל תחום חינוך במועצה, אלעד בצלאלי, בקרוב יפורסם קול קורא מטעם משרד התרבות והמועצה לרשויות המקומיות שבו הן יתבקשו לאתר מבנה היסטורי שמתאים למוזיאון קטן כולל שטח תצוגה של כ–250 מ"ר. לדבריו, המבנה יכול להיות כיתת גן ישנה שאינה בשימוש, מגדל מים, בית דואר או חנות נטושה. בצלאלי מוסיף שעל אף התמיכה ממשרד התרבות, גם הרשויות יידרשו להוסיף תקציב כלשהו לפרויקט ולהתחייב לתפעל ולתחזק את המקום.

מירי רגב בחנוכת סניף הליכוד בירוחם, לפני שבועייםצילום: אליהו הרשקוביץ

נכון לעכשיו, עדיין לא ידוע לאילו נושאים יוקדשו המוזיאונים. בתשובה לשאלה האם לא היה עדיף להקים מוזיאון מרכזי במקום מוזיאונים קטנים ברחבי הארץ, עונה בצלאלי: "לכל מקום יש את הסיפור המקומי שלו, כמו למשל דימונה. הסיפור של דימונה מתחבר לסיפור הכללי, אבל יש שם סיפורים ייחודיים כמו מפעלי ים המלח או הכור, שאנשי דימונה קשורים אליהם". למרות שבמקומות רבים התעכבה הקמת מוזיאון — כמו למשל מוזיאון הפסיפס בלוד שהקמתו התעכבה כ–20 שנה — בצלאלי מבטיח שהמהלך הנוכחי הוא בר־מימוש. "אנחנו מיומנים בהקמת אתרי מורשת ואנחנו מלווים מוזיאונים כבר שנים. אנחנו ארגון גג של 170 אתרי מורשת. לכל מוזיאון תוקם ועדת היגוי שתורכב מאנשי מקצוע ומנציגות מקומית ולכן ההיתכנות של הדבר הזה היא גדולה".

שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי יואב גלנט תומכים בפינוי בינוי ובניית שכונות חדשות במקום שימור עיירות הפיתוח. האם זה לא סותר את המהלך?

"שימור טוב לא נוגד פיתוח", אומר בצלאלי, "משמעות הקמת מוזיאונים בעיירות הפיתוח אינה שצריך עכשיו לשמור על כל בנייני הרכבת ועל כל הבניינים הגסים. יכול להיות שיש הרבה בניינים שלא נעים לגור בהם. המטרה של המוזיאונים היא להעלות את המודעות. המדינה אומרת: 'הנה יש פה משהו מעניין שצריך להתחיל לחשוב עליו'".

רגב מוסיפה בהודעה מטעם המשרד: "פרקים אלו בהיסטוריה הציונית לא מסופרים ומודגשים במידה מספקת בזיכרון הקולקטיבי ובאתוס הציוני של הקמת המדינה ופיתוחה. המדינה השקיעה עד כה במוזיאונים ובמוסדות רבים המציינים את תרומת המפעלים הציוניים של סוף המאה ה–19, ושל תחילת המאה ה–20, דוגמת מושבות הברון והמפעל הקיבוצי, מוזיאוני המחתרות והמוסדות הלאומיים המספרים על תרומתם ליישוב העברי. הגיעה העת לצדק חברתי־תרבותי בדמות הוקרתם של האבות והנשים המייסדים והמייסדות שהקימו, סללו, חלמו וניגנו את ישראל. המטרה היא להנחיל לדורות הבאים את החלוציות והתרומה של דור מייסדים זה למפעל הציוני ולמדינת ישראל".

עיירות הפיתוח בישראל הוקמו החל משנות ה–50 כחלק ממדיניות ממשלתית של פיזור אוכלוסייה ופתרונות זולים ומהירים לעולים חדשים בכל רחבי הארץ. עקב מחסור בתעסוקה ובתשתיות, מי שבעיקר התגוררו בעיירות הללו הן אוכלוסיות חלשות ויוצאי עדות המזרח.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ