השר לוין חגג שיא — התיירת ה–3 מיליון. האם הוא נסחף?

"נקודת ציון היסטורית", אמר השר הנלהב בקבלת הפנים לזוג תיירים מרומניה. אבל הסטטיסטיקה מגלה שתעשיית התיירות תקועה במקום, ומה שכן השתנה, וצמח פלאים, הוא מספר התיירים היוצאים

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התיירת השלושה מיליון איוואנה אייזק מרומניה ובן זוגה מיהאי גיאורגסאי (משמאל), יחד עם שר התיירות יריב לוין (שני משמאל). חופשה מפנקת
התיירת השלושה מיליון איוואנה אייזק מרומניה ובן זוגה מיהאי גיאורגסאי, יחד עם שר התיירות יריב לוין (שני משמאל). חופשה מפנקתצילום: דורון ברסקי

חופשה נעימה גברת אייזק. שר התיירות יריב לוין קיבל הבוקר בנתב"ג את פני התיירת השלושה מיליון שהגיעה לישראל ב–2017. איוואנה אייזק מרומניה ובן זוגה מיהאי גיאורגסאי נחתו בטיסת "וויזאייר" מבוקרשט וזכו לקבלת פנים חמה וחגיגית ולנאום נרגש של השר לוין.

ניסוח מאופק אינו התכונה הבולטת ביותר של שר התיירות. בדברי הברכה שלו אמר כך: "חציית קו התייר השלושה מיליון השנה ושבירת שיא כל הזמנים בכניסות תיירים לישראל הם יום חג ונקודת ציון היסטורית. אנו פורצים את מחסום ה–3 מיליון ועתידים לסיים את השנה בהישג אדיר שטרם נראה כמותו מקום המדינה".

השר הנרגש הזכיר את ההשקעה בשיווק ישראל בעולם, בשיתופי פעולה עם חברות תעופה ובקשרים עם סוכני התיירות. כל אלה נושאים לדבריו פירות והכניסו למשק ולכלכלה הישראלית השנה עד כה כ–17 מיליארד שקל ואלפי מקומות תעסוקה.

השר לוין ליווה את בני הזוג ללימוזינה שנשאה אותם לחופשה, שאנשי משרד התיירות הגדירו כ"חופשת החלומות בישראל". זו כוללת שידרוג חדרם לסוויטה, אירוח בנווה מדבר וביקור בוצי בים המלח. עוד צפויים בני הזוג לטוס במסוק בשמי ישראל ולצאת לסיור שקיעה לאורך חוף הים בתל אביב. החופשה המתוכננת תכלול גם ארוחה פרטית בביתו של השף ניר צוק.

חגיגות התיירת ה–3 מיליון הן הקדימון לחגיגות סיום שנת 2017. השנה הנוכחית תסתיים בעוד חודשיים בנתונים טובים עבור משרד התיירות. הגידול הצפוי לעומת השנה שעברה הוא כ–20 אחוז. ב–2016 הגיעו לישראל (על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) 3,069,000 תיירים. חציית קו השלושה מיליון כבר בתחילת נובמבר מעידה על כך שבסוף דצמבר נשמע את לוין חוגג את הגעתם של כ–3.6 מיליון תיירים. הנתון הזה, אם יתממש כצפוי, הוא אכן שיא, אבל המספרים והנתונים מספרים סיפור קצת יותר מורכב, שמעיד על כך שהתיירות הנכנסת לישראל מדשדשת למעשה במקומה, עם עלייה קלה ביותר, כמעט שולית.

מאז שנת 2008, במשך העשור האחרון, מגיעים לישראל יותר משלושה מיליון תיירים. ב–2010 פקדו את ארץ הקודש 3,444,000 מבקרים. ב–2012 נקבע שיא — 3,520,000 תיירים. המספר השנה אמור להיות דומה מאוד (לפי חישוב של 300 אלף תיירים בחודש). שנתיים אחר כך הגיע מבצע צוק איתן והתיירות הנכנסת הידרדרה לשפל ממנו היא מתאוששת עכשיו, שלוש שנים לאחר מכן. גם בשנים אלה הגיעו לישראל יותר משלושה מיליון תיירים.

כדי להבין עד כמה "השיא היסטורי" הוא צעד מינורי כדאי להביט במספרם של הישראלים שיצאו בשנים האחרונות לחו"ל. מהפיכת התעופה הזולה והתיירות ההמונית, שהובילה יותר משישה מיליון ישראלים לנסוע לחו"ל, לא זכתה למרבה הצער למקבילה דומה בתיירות הנכנסת. בעוד שלפני 22 שנים יצאו מישראל מספר זהה של נוסעים למספר הנכנסים כתיירים (2.2 מיליון ישראלים נסעו לחו"ל ו–2.2 מיליון תיירים הגיעו לישראל), הרי שבשנת 2015 יצאו מישראל 5.8 מיליון נוסעים מקומיים בעוד שנכנסו לישראל רק כשלושה מיליון תיירים. כלומר — אנחנו נסענו בחדווה לחו"ל אבל הטיסות הזולות לא משכו לכאן די תיירים.

חלק מן הדשדוש ניכר גם בתחום התשתיות. מספרם של חדרי המלון בישראל לא עלה באופן משמעותי ב–20 השנים האחרונות. הוא נע סביב 50 אלף חדרי מלון בכל המדינה. למרות התשתית הבעייתית הזו — הכניסה המסיבית של Airbnb וסוכנויות השכרת חדרים ודירות אחרות לישראל גרמו לכך שהאירוח של מספר גבוה יותר של תיירים נעשה אפשרי.

ההסכמה הגורפת בענף התיירות היא ששלוש שנים רצופות של שקט ביטחוני מאפשרות לשר התיירות לברך בחום את התיירת אייזק כתיירת השלושה מיליון כבר בנובמבר, אבל יוקר המחייה והתשתית הבעייתית אינן מאפשרות לישראל לממש אפילו חלק קטן מן הפוטנציאל התיירותי שלה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ